استارتاپبازاریابی اینترنتیکسب و کار

افلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش چیست ؟

افلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش نوعی بازاریابی مشارکتی است که امروزه به یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد از اینترنت تبدیل شده است.

امروزه با پیشرفت فناوری دیگر لازم نیست ساعت‌ها مزیت‌های محصول خود را برای مشتریان توضیح دهید تا اگر کسی به مشتری تبدیل شد به سود برسید، بلکه با این سیستم می‌توانید به صورت آسان و کم هزینه بازاریابی کنید.

در واقع Affiliate Marketing همان بازاریابی پورسانتی است، اما یک تغییرات جزئی در ساختار آن به وجود آمده است.

در ادامه مطلب همراه کیمیانو باشید تا کاملا با سیستم همکاری در فروش آشنا شوید و بتوانید از یک فضای پر مخاطب و کم هزینه کسب درآمد کنید.

افلیت مارکتینگ چیست ؟

اگر تصمیم بگیریم این مطلب را خیلی ساده توضیح دهیم، باید بگوییم که این سیستم نوعی از فروش پورسانتی است، اما در قالب آنلاین و با استفاده از فناوری‌های جدید در بستر اینترنت انجام می‌شود.

این سیستم برای اولین بار توسط شرکت آمازون استفاده شد و پس از مدتی به یکی از محبوب‌ترین راه‌های کسب درآمد در محیط آنلاین تبدیل شد.

سیستم همکاری در فروش در واقع یک تکنیک بازاریابی است که در آن صاحب تجارت به وب‌سایت‌ها یا سایر اشخص می‌سپارد که محصولات او را در داخل سایت خود بگذارند و به ازای هر مشتری که به کمک لینک آن ناشر وارد وب‌سایت اصلی شود و اقدام به خرید کند، کمیسیونی توسط صاحب تجارت به ناشر تعلق می‌گیرد.

البته این روش را نباید با تبلیغاتی که هر روزه می‌بینید، اشتباه گرفت. چون برای تبلیغات باید هزینه کرد، اما افلیت مارکتینگ هزینه‌ای ندارد.

همکاری در فروش
این سیستم در تمام زمینه‌ها از تعامل در فروش پوشاک تا محصولات الکترونیکی استفاده می‌شود و هیچ محدودیتی از نظر نوع کالا ندارد.

به عنوان مثال، تصور کنید که صاحب یک وب‌سایت فروش لوازم آرایشی هستید و می‌خواهید از این سیستم برای فروش لوازم آرایشی استفاده کنید.

تبلیغ محصولات خود را در یک سایت مشابه مثلا فروش پوشاک زنانه قرار می‌دهید تا فروش لوازم آرایشی خود را بالا ببرد.

به ازای هر مشتری که از سایت پوشاک زنانه وارد وب‌سایت شما شود و خرید را انجام دهد باید درصدی از مبلغ خرید به وب‌سایت پوشاک زنانه تعلق گیرد.

معمولا در این سیستم ۴ گروه شرکت می‌کنند:

• صاحب تجارت یا Merchants

• ناشران تبلیغ یا Affiliates

• شبکه‌هایی که ناشران را مدیریت می‌کنند.

• مصرف‌کنندگان نهایی محصول

افلیت‌‌ها چه کسانی هستند ؟

افلیت یا ناشر می‌تواند صاحب یک شرکت باشد یا به صورت مستقل کار فروش را انجام دهد.

معمولا ناشران، بلاگر یا تولیدکنندگانی هستند که در حوزه محصول مورد نظر مشغول به تولید محتوا هستند و صاحب محصول به وسیله آن‌ها محصولات خود را تبلیغ می‌کنند.


کمیسیونی که به افلیت تعلق می‌گیرد، می‌تواند به ازای فروش محصول، عضو شدن کاربر در سایت مورد نظر و حتی افزایش ترافیک سایت باشد.

صاحبان محصول

این افراد به ازای هر خرید موفق به ناشرها پورسانت می‌پردازند.

شبکه‌های همکاری در فروش

شبکه‌ها مانند یک واسط میان صاحب تجارت و افلیت هستند و با انتخاب یک ناشر مناسب احتمال موفقیت در تبلیغ در نتیجه فروش بالا می‌رود.

در واقع این شبکه‌ها بر بازار تبلیغات تسلط بیشتری دارند و برای صاحب تجارت بهترین گزینه را پیدا و انتخاب می‌کنند.

شبکه‌های همکاری در فروش، سرویس‌های ارائه‌دهنده تبلیغات در اینترنت محسوب می‌شوند و نمونه ایرانی آن شرکت ادرو (Adro) است که زمینه همکاری مناسب بین ناشر و صاحب محصول را برقرار می‌کند.

علاوه بر این، با عضویت در سایت این شرکت می‌توانید در سیستم فروش شرکت کنید و به ازای هر خرید نفر سوم پورسانت دریافت کنید.

انواع برنامه‌های همکاری در فروش

PPC، PPL و PPS سه نوع برنامه رایج در سیستم افلیت مارکتینگ هستند که در ادامه هر کدام را به طور خلاصه بررسی می‌کنیم.

پرداخت به ازای کلیک (PPC)

در این مورد افلیت به ازای تمام کلیک‌هایی که از طرف لینک او انجام شده است پورسانت دریافت می‌کند و حتما لازم نیست که خرید انجام شده باشد.

این مدل خیلی کم اتفاق می‌افتاد، مگر این که صاحب محصول در مرحله معرفی محصول باشد و هدف آن تنها افزایش ترافیک سایت است.

پرداخت به ازای جذب لید (PPL)

ناشر به ازای هر مشتری فعالی که جذب کرده است، هزینه دریافت می‌کند، به عنوان مثال ثبت نام و عضویت در سایت نوعی PPL است.

پرداخت به ازای فروش (PPS)

افیلت می‌تواند به ازای هر فروشی که برای صاحب محصول ایجاد می‌کند، پورسانت دریافت کند و این مدل رایج‌ترین روش همکاری در فروش است که برای هر نوع کسب و کاری مناسب است.

افلیت مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی

برای Affiliate Marketing حتما لازم نیست که وب‌سایت داشته باشید، بلکه فروش کالا در هر پلتفرم آنلاینی امکان پذیر است.


فقط کافی است که یک کانال تلگرام یا صحفه اینستاگرام داشته باشید و نیازی نیست که تعداد مخاطبان‌تان زیاد باشد، چون حتی اگر یک نفر هم خرید را انجام دهد، شما کمیسیون‌ خود را می‌گیرید.

مزیت‌ها و معایب سیستم افلیت مارکتینگ

با این سیستم، صاحبان تجارت می‌توانند محصولات‌شان را در طیف گسترده‌تری به فروش برسانند.

صاحبان محصول بدون این که زمان زیادی را صرف کنند، به یک بازار بزرگ‌تری دسترسی خواهند داشت.

برنامه‌هایی که آمار خرید را در وب‌سایت ناشر مشخص می‌کنند، یک منبع قابل اعتماد برای بررسی تقاضای مشتری هستند.
سیستم همکاری در فروش به سرمایه‌گذاری نیازی ندارد و یک پلتفرم با هزینه پایین برای تبلیغات صاحبان تجارت به شمار می‌روند.

بهتر است با فروشگاه‌های معتبر و خوش‌نام همکاری کنید، زیرا صاحبان بعضی از تجارت‌ها ممکن است ابتدا با یک درصد پورسانت بالا شما را ترغیب کنند، اما بعد از همکاری و شروع کار، این درصد را کاهش دهند.

نمونه ایرانی و خارجی سیستم تعامل در فروش

آمازون یکی از بهترین سیستم‌های فروش تعاملی است و اولین شرکتی بود که این سیستم را پایه‌گذاری کرد و هنوز پس از گذشت چندین سال باز هم یکی از بهترین سیستم‌های افلیت است.

دیجی کالا را دیگر همه در ایران می‌شناسیم که در سال ۹۶ سسیتم افلیت را راه‌اندازی کرد و امروزه حدود ۴۵ هزار نفر در این سیستم فروش همکاری می‌کنند و ۱۱۰ هزار خرید ثبت شده است.

در پایان باید بگوییم که سیستم همکاری در فروش نوعی از بازاریابی آنلاین و بدون هزینه است که برای هر دو طرف سود دارد و ضرری در میان نیست.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا