بازی اندروید

فورتنایت بالاخره به گوگل پلی اضافه شد

شرکت Epic سازنده بازی محبوب Fortnite سرانجام تسلیم گوگل شد و پیشنهاد ورود به گوگل پلی را پذیرفت.

عزم راسخ Epic Games برای مقاومت در برابر پیشنهاد ورود به فروشگاه محصولات گوگل موسوم به Google Play Store جای خود را به مصلحت گرایی داده است. این استودیو بالاخره اجازه داد بازی معروف Fortnite در گوگل پلی ثبت شود تا کاربران گوشی های اندرویدی بتوانند به راحتی و بدون پشت سر گذاشتن مراحل سختی همچون نصب نرم افزار های اختصاصی استودیو آن را نصب کنند.

البته مدیران استودیو از تصمیم چندان رضایت ندارند و در این رابطه به وبسایت Verge اظهار کرده اند که تحت فشار به این خواسته گوگل تن داده اند. Epic ادعا می کند گوگل استودیو ها و برنامه نویسانی را که محصولات خود را از طریق گوگل پلی منتشر نکنند و ۳۰ درصد از سود فروش خود را با این شرکت سهیم نشوند مورد آزار قرار می دهد.

جدی ترین اتهام مطرح شده به گوگل استفاده از روش هایی نظیر طرح ایراد های امنیتی هنگام نصب و تهدید آمیز معرفی کردن اپلیکیشن های مستقل است تا آن ها را وادار به پذیرش درخواست های خود کند. Epic که خود را قربانی این زورگویی می داند به صراحت اعلام کرده است هیچ راه دیگری جز ورود به گوگل پلی را در مقابل خود نمی دیده است. این شرکت همچنین به گوگل توصیه می کند سیاست های خود را تغییر دهد تا تمام تولیدکنندگان و توسعه دهندگان نرم افزار های اندرویدی از فرصت رقابت با گوگل در شرایط عادلانه بهره مند شوند.

فورتنایت

این اولین باری نیست که تنش ها بین دو شرکت بالا می گیرد. پیش از این Epic بار ها در درخواست پرداخت ۳۰ درصد از در آمد به گوگل را رد کرده بود. این استودیو حتی اقدامات قانونی برای مقابله با پلتفرم های حاکم بر بازار را در پیش گرفته بود تا به هر صورتی استقلال خود را به دست آورد. در مقابل گوگل هر بار تمام ادعا ها را رد کرده بود و سیاست های خود را لازمه جذب سرمایه برای توسعه پلتفرم گوگل پلی می دانست. استودیوی Epic قبلا شرایط iOS را پذیرفته بود، چرا که قوانین سختگیرانه اپل اجازه نشر هیچ اپلیکیشنی را بدون تایید App Store صادر نمی کند (به حز نسخه های بتا و نرم افزار های شرکتی). علاوه بر آن اپل فقط بخش کوچکی از بازار هدف بازی Fortnite را در اختیار دارد.

صرف نظر از تصمیم گیری در رابطه با درست یا غلط بودن ادعای Epic Games، واقعیتی وجود دارد که نباید آن را نادیده گرفت: انتقال بازی Fortnite به گوگل پلی در این مقطع بسیار آسان تر از ۱۸ ماه پیش و قبل از معرفی نسخه جدید اندروید است. در این مدت بسیاری از کاربرانی که قصد داشتند این بازی را نصب کنند تا حالا آن را دانلود کرده اند. از سوی دیگر اقلیتی که نمی توانستند و یا نمی خواستند این بازی را از جایی غیر از گوگل پلی دریافت کنند حالا فرصت نصب آن را پیدا می کنند. بنابراین ممکن است این تغییر موضع استودیو Epic نه به دلیل فشار های گوگل، بلکه در راستای جذب کاربرانی است که فقط به گوگل پلی برای نصب این برنامه رجوع می کنند.

لازم به ذکر است که بازی Fortnite هم اکنون در گوگل پلی در دسترس است.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا