آموزشآموزش کامپیوتر

فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۰ – ۱۲ روش برای باز کردن اکسپلورر در ویندوز ۱۰

فایل اکسپلورر (File Explorer) یک اپلیکیشن ضروری برای مدیریت فایل است. چه موس شما خراب شده باشد یا ترجیح دهید از بخش خط فرمان ویندوز (Command Prompt) استفاده کنید، روش‌های گوناگونی برای باز کردن فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۰ وجود دارد که در این مطلب کیمیانو آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

کلیک روی آیکون نوار وظیفه

در کامپیوترهای ویندوزی تعدادی از اپلیکیشن‌ها از جمله فایل اکسپلورر قبلا روی نوار وظیفه بارگذاری شدند. فقط کافی است روی آیکون File Explorer در نوار وظیفه برای باز کردن آن کلیک کنید.

اگر این آیکون را از نوار وظیفه پاک کردید، می‌توانید از سایر روش‌های زیر استفاده کنید و سپس آن را مجددا به این قسمت سنجاق کنید.

برای انجام این کار فایل اکسپلورر را باز کنید، روی آیکون آن در نوار وظیفه کلیک راست کنید و سپس گزینه «Pin to Taskbar» را انتخاب کنید تا دائما در آن بخش باقی بماند. سپس می‌توانید آن را به هر جایی که خواستید روی نوار وظیفه بکشید و رها کنید.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
استفاده از میانبر کیبورد

تقریبا هر کیبوردی روی یک کامپیوتری ویندوزی یک کلید ویندوز دارد (کلیدی که روی آن شکل ویندوز دیده می‌شود). با فشار دادن همزمان کلیدهای E + ویندوز می‌توانید فایل اکسپلورر را باز کنید.

از طریق سرچ ویندوز

از بخش جستجوی ویندوز می‌توانید در کامپیوتر خود دنبال هر اپلیکیشنی بگردید. در کادر جستجو در گوشه سمت چپ نوار وظیفه فقط کافی است عبارت «File Explorer» را تایپ و سپس کلیک کنید (یا از کلیدهای جهت نما برای انتخاب فایل اکسپلورر در نتایج جستجو برای باز کردن آن استفاده کنید).

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
از منو استارت

برای باز کردن فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۰ از منو استارت سه روش وجود دارد. اولین روش کلیک کردن روی دکمه استارت و سپس اسکرول به سمت پایین در فهرستی از اپلیکیشن‌ها و کلیک روی «Windows System» است. در این زیر منو، روی عبارت «File Explorer» برای باز کردن آن کلیک کنید.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
شما می‌توانید فایل اکسپلورر را همچنین به سایدبار بالای دکمه استارت سنجاق کنید. برای انجام این کار به مسیر Settings > Personalization > Start بروید و سپس روی عبارت « Choose which folders appear on Start» کلیک کنید.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
درصفحه بعدی، گزینه «File Explorer» را روی حالت روشن قرار دهید.


فایل اکسپلورر حالا در سایدبار منو استارت ظاهر خواهد شد، روی آن کلیک کنید تا باز شود.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
همچنین می‌توانید یک میانبر به بخش سنجاق شده به سمت راست منو استارت اضافه کنید. برای انجام این کار، منو استارت را باز کنید و در کادر جستجو عبارت «File Explorer» را تایپ کنید و سپس در صفحه‌ای که در سمت راست نتایج جستجو ظاهر می‌شود، عبارت «Pin to Start» را انتخاب کنید.

اگر فایل اکسپلورر را به ساید بار منو استارت سنجاق کردید، یک روش دیگر این است که می‌توانید روی آیکون آن کلیک راست کرده و سپس «Pin to Start» را انتخاب کنید.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
File Explorer حالا در بخش کاشی سنجاق‌شده نوار منو ظاهر خواهد شد، روی آن کلیک کنید تا باز شود.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
از منو پاور یوزر (Power User)

همچنین فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۰ را می‌توانید از منو پاور یوزر باز کنید. برای دسترسی به آن کلیدهای ترکیبی X و ویندوز را فشار دهید یا روی دکمه استارت کلیک راست کرده و سپس روی «File Explorer» کلیک کنید.


از کورتانا درخواست کنید

اگر کامپیوتر شما یک میکروفون دارد، می‌توانید از کورتانا بخواهید فایل اکسپلورر را باز کند. برای انجام این کار روی آیکون کورتانا (آیکون دایره‌ای شکل) در نوار وظیفه کیک کنید.


روی آیکون میکروفون کلیک کنید و سپس بگویید «Open File Explorer» (عبارتی که خواهید گفت روی صفحه نیز ظاهر خواهد شد). کورتانا با پیام «من فایل اکسپلورر را باز خواهم کرد» پاسخ خواهد داد و این کار را انجام می‌دهد.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
اگر یک میکروفون ندارید، فقط کافی است در کادر جستجو کورتانا عبارت «File Explorer» را تایپ کنید.

استفاده از کادر Run Application

همچنین می‌توانید به کمک کادر Run Application فایل اکسپلورر را باز کنید. کلیدهای ترکیبی R + ویندوز را فشار دهید تا کادر «Run» باز شود. در این کادر عبارت «Explorer» را تایپ و سپس روی عبارت «Ok» کلیک کنید تا فایل اکسپلورر باز شود.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
اجرای فایل اصلی از روی هارد

ویندوز به صورت پیشفرض فایل EXE فایل اکسپلورر را در پوشه ویندوز در درایو C ذخیره می‌کند. به پوشه ویندوز بروید و فایل «Explorer.Exe» را از بین یک فهرست طولانی پیدا کنید و سپس روی آن دو مرتبه کلیک کنید تا باز شود.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
اضافه کردن یک میانبر به دسکتاپ

برای دسترسی سریع‌تر به فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۰، می‌توانید یک میانبر برای آن روی دسکتاپ درست کنید. برای انجام این کار، روی دکمه استارت در گوشه پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید.


در فهرست اپلیکیشن‌ها، به سمت پایین اسکرول کنید و روی عبارت «Windows System» کلیک کنید. در این زیر منو، روی عبارت «File Explorer» کلیک کنید و آن را به دسکتاپ بکشید. همچنین می‌توانید فایل اکسپلورر را از کاشی اپلیکیشن‎های سنجاق شده به سمت راست بکشید.

حالا می‌توانید همیشه روی میانبر دسکتاپ خود دو مرتبه کلیک کنید تا فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۰باز شود.

از تسک منیجر

تسک منیجر فقط برای بستن اپلیکیشن‌ها یا نظارت روی فایل‌های باز شده و فرآیندها و عملکرد نیست و همچنین می‌توانید از این بخش اپلیکیشن را باز کنید.

برای باز کردن فایل اکسپلورر به این روش، کلیدهای ترکیبی کنترل + شیفت و اسکیپ را باز کنید. سپس روی عبارت «File» کلیک کنید و گزینه «Run New Task» را انتخاب کنید.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
پنجره «Create New Task» باز خواهد شد. عبارت «Explorer» را در کادر متنی باز کرده و روی عبارت «Ok» کلیک کنید تا فایل اکسپلورر باز خواهد شد.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
از خط فرمان

تقریبا هر اپلیکیشن را روی کامپیوتر خود از جمله File Explorer می‌توانید از بخش نوار وظیفه باز کنید. برای انجام این کادر عبارت «cmd» را در کادر جستجو ویندوز تایپ کنید و سپس عبارت «Command Prompt» را از نتایج جستجو انتخاب و آن را باز کنید.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
در خط فرمان، فرمان زیر را تایپ کنید و اینتر را فشار دهید

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
فایل اکسپلورر باز خواهد شد.

از طریق پاورشل

همچنین از طریق پاورشل (PowerShell) می‌توانید فایل اکسپلورر را باز کنید. برای انجام این کار «PowerShell» را در کادر جستجو ویندوز تایپ کنید و سپس از نتایج جستجو عبارت «Windows PowerShell» را انتخاب کنید تا باز شود.

فایل اکسپلورر در ویندوز 10
در پاورشل ، فرمان زیر را تایپ کنید و سپس اینتر بزنید.

شاید روش های دیگری نیز برای یافتن فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۰ وجود داشته باشید. آنها را با ما نیز می توانید به اشتراک بگذارید.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا