آموزشآموزش کامپیوتربررسی لپ تاپ

چگونه طول عمر باتری در لپ تاپ های دارای ویندوز ۱۰ را افزایش دهیم

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که هنگام خرید لپ تاپ به آن توجه می شود باتری آن است. اساسا عملکرد یک لپ تاپ تا حد زیادی به باتری آن بستگی دارد. به همین دلیل در مشخصات لپ تاپ ذکر می شود که باتری آن می تواند حتی تا ۵ ساعت شارژدهی داشته باشد که در واقعیت این مقدار کاملا متفاوت است. حقیقت این است که تولیدکنندگان لپ تاپ دستگاه های خود را در شرایطی خاص و بدون اینکه هیچ برنامه ای و یا ویندوز ۱۰ روی آن ها نصب شده باشد تست می کنند. در نتیجه نمی توان به وعده های آن ها در رابطه با عملکرد باتری اطمینان داشت.

در مقابل زمانی که شما لپ تاپ خریداری می کنید، قبل از هر چیزی سیستم عامل و سایر نرم افزار های مورد نیاز نظیر مرورگر، آنتی ویروس، پخش کننده های صدا و تصویر، آفیس، فتوشاپ و … را روی آن نصب می کنید. بعضی از این برنامه ها برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشند شارژ بیشتری مصرف می کنند و باتری زودتر تخلیه می شود. بنابراین بسیاری از کاربران در مواجهه با این وضعیت تصور می کنند باتری لپ تاپ دچار مشکل شده است یا از کیفیت کافی برخوردار نیست، در حالی که با رعایت چند نکته ساده می توان شاهد افزایش مدت زمان شارژدهی باتری بود.

در ادامه به پنج مورد از نکاتی که با رعایت آن ها می توان سطح عملکرد باتری لپ تاپ را به مقدار قابل توجهی بهبود بخشید اشاره خواهیم کرد. لازم به ذکر است که این نکات در ویندوز ۱۰ به کار گرفته می شوند.

چگونه طول عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم؟

     ۱. نور صفحه را کاهش دهید

کاهش روشنایی صفحه نمایش نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی باتری می شود، بلکه از آسیب رسیدن به چشم شما جلوگیری می کند. به طور میانگین تنظیم روشنایی روی ۱۰۰ درصد می تواند شارژدهی باتری را در مقایسه با ۰ درصد تا یک ساعت کاهش دهد. بنابراین توصیه ما به شما این است که روشنایی و نور صفحه نمایش را روی ۲۵ درصد نگه دارید.

ویندوز 10

     ۲. از ابزار بهینه ساز باتری کمک بگیرید

قابلیت “Battery Saver” در لپ تاپ های امروزی می تواند باعث افزایش حداکثر ۳۰ دقیقه ای مدت زمان شارژدهی باتری شود.

لپ تاپ

     ۳. خاموش کردن سرویس ها و قابلیت های غیر ضروری ویندوز ۱۰

با توجه به پیشرفت اینترنت، امروزه بسیاری از دستگاه ها همواره به یک مودم وای فای متصل هستند. اما آیا در تمام مدتی که از لپ تاپ استفاده می کنید به اینترنت نیاز دارید؟ اگر پاسخ منفی است، توصیه می شود اتصال به مودم را در مواقعی که به اینترنت نیاز ندارید قطع کنید. به همین ترتیب سایر قابلیت ها همچون بلوتوث، لوکیشن و … در صورتی که استفاده نمی شوند باید خاموش یا غیر فعال باشند.

لپ تاپ

     ۴. نرم افزار های کمتری در ویندوز ۱۰ را باز کنید

باز بودن انواع نرم افزار ها به طور همزمان یکی از مواردی است که به شدت شارژ باتری را مصرف می کند، چرا که قطعات پردازنده، رم، هارد و… به انرژی بیشتری برای اجرای همزمان چندین نرم افزار نیاز دارند. بنابراین بهتر است فقط برنامه هایی را که در همان لحظه استفاده می کنید باز داشته باشید و پس از اتمام کار بلافاصله آن ها را ببندید. توجه به این نکته همچنین باعث افزایش سرعت لپ تاپ می شود.

     ۵. از مرورگر مایکروسافت ادج استفاده کنید

گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پرطرفدار ترین مرورگر ها در میان کاربران در سرتاسر جهان هستند، چرا که سرعت بالا و امنیت را در هنگام وب گردی ارائه می دهند. اما این قابلیت ها برای اجرا شدن نیازمند فعالیت بیشتر پردازنده و رم هستند که در نهایت باعث مصرف بیشتر انرژی و تخلیه زود هنگام باتری لپ تاپ می شود. در مقابل مایکروسافت مدعی است که مرورگر اختصاصی این شرکت که با نام Edge شناخته می شود به مراتب انرژی کمتری مصرف می کند. صحت این ادعا کم و بیش در تست های مربوطه ثابت شده است. بنابراین بهترین استراتژی این است که در سیستم های دسکتاپ و لپ تاپ هایی که به برق متصل هستند از کروم و فایرفاکس استفاده کنید، و زمانی که لبتاپ با اتکا به باتری روشن است روی مایکروسافت ادج حساب کنید.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا