آموزشآموزش کامپیوترحافظهسخت افزار

۸ راهکار برای بهبود و افزایش عملکرد حافظه رم کامپیوتر

گاهی اوقات با وجود اینکه حافظه رم کامپیوتر از لحاظ سخت افزاری پایین نیست، ممکن است پیام هایی مانند ” your Windows PC is low on memory ” ظاهر شوند که نشان می دهند حافظه رم کمتر از مقدار مورد نیاز است.

این مشکل معمولا به دلیل عملکرد نامناسب رم تحت شرایط گوناگون رخ می دهد که خوشبختانه قابل حل است. ما در این مقاله آموزش قصد داریم روش هایی برای بهبود عملکرد حافظه رم و استفاده حداکثری از توان آن را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

چگونه فضای رم را افزایش دهیم؟

برای اینکه حافظه رم عملکرد بهتری داشته باشد، باید فضای استفاده شده آن کمی مرتب تر و به اصطلاح سبک تر شود. روش های زیر به شما کمک می کنند فعالیت های غیر ضروری را متوقف کرده و به حافظه رم اجازه نفس کشیدن بدهید. لازم به ذکر است که اجرای این روش ها الزامی نیست، اما در مواقعی که دچار مشکل کمبود رم شده اید می توانند مفید واقع شوند.

روش اول: سیستم را ریستارت کنید

احتمالا از قبل با این روش آشنا بودید، اما به دلایلی باید آن را به عنوان اولین راهکار ذکر کنیم.

ریستارت کردن سیستم باعث خالی شدن کامل فضای رم و شروع مجدد فعالیت های ضروری آن می شود. به عبارت دیگر تمام فرایند هایی غیر ضروری که در پشت صحنه فضای رم را اشغال کرده اند لغو می شوند و سرعت کامپیوتر به حالت بهینه باز می گردد.

بنابراین توصیه می شود مرتبا کامپیوتر خود را ریستارت کنید، به خصوص اگر به صورت مستمر و بی وقفه از آن استفاده می کنید،

روش دوم: بررسی وضعیت رم با استفاده از ابزار های ویندوز

سیستم

خوشبختانه سیستم عامل ویندوز ابزار هایی را در اختیار شما قرار می دهد که به کمک آن ها می توانید برنامه های در حال اجرا روی رم را بررسی کنید. برای شروع Task Manager را با سرچ کردن نام آن در نوار استارت یا به کمک کلید ترکیبی Ctrl + Shift + Esc باز کنید.

روی دکمه More details کلیک کنید تا پنجره باز شده جزییات بیشتری از وضعیت سیستم را در اختیار شما قرار دهد. حالا روی تب Processes کلیک کنید، سپس روی هدر ستون Memory کلیک کنید تا برنامه های در حال اجرا به نسبت فضایی که از رم می گیرند از زیاد به کم مرتب شوند. اپلیکیشن هایی که در بالای لیست قرار می گیرند را به خاطر بسپارید تا در ادامه در مورد آن ها صحبت کنیم.

برای دریافت اطلاعات مفصل تر به تب Performance بروید. در بخش Memory این تب یک نمودار از وضعیت رم و فشار وارد شده به آن در گذشت زمان نشان داده شده است. روی دکمه Open Resource Monitor در قسمت پایینی پنجره کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری از تب Memory در اختیار شما قرار گیرد.

نمودار پایین پنجره به شما نشان می دهد چه مقدار از فضای رم هنوز خالی است. در این پنجره هم می توانید با کلیک کردن روی هدر ستون Commit (KB) مشخص کنید کدام اپلیکیشن ها بیشترین فضای رم را اشغال کرده اند.

در همین قسمت می توانید اپلیکیشن هایی که فضای زیادی اشغال کرده اند را انتخاب کرده و روی دکمه End Task کلیک کنید تا موقتا غیر فعال شوند.

حافظه رم کامپیوتر

روش سوم: حذف کردن یا غیر فعال کردن نرم افزار ها

در روش قبلی مشخص کردیم کدام اپلیکیشن ها بیشترین فضای رم را به خود اختصاص داده اند. حالا باید بررسی کنید کدام از این نرم افزار ها واقعا توسط شما استفاده می شوند و کدام بی فایده هستند. در ادامه حذف کردن برنامه هایی که هیچ وقت استفاده کنید. خلاص شدن از برنامه های بی مصرفی که حجم زیادی از فضای رم را اشغال می کنند یکی از بهترین راه های بهبود عملکرد نه تنها رم، بلکه کل سیستم است.

نرم افزار

همچنین می توانید نرم افزار هایی را که ماه هاست مورد استفاده قرار نگرفته اند اما ممکن است در آینده به آن ها نیاز داشته باشید غیر فعال کنید. به عبارت دیگر آن ها را از لیست برنامه هایی که همزمان با روشن شدن سیستم به صورت پیش فرض باز می شوند خارج کنید.

روش چهارم: مدیریت نرم افزار ها و استفاده از نسخه های سبک تر

تصور کنید فضای خالی رم شما محدود است و در عین حال به تمام نرم افزار هایی که آن در حال اجرا هستند نیاز دارید. برای حل این مشکل دو راهکار وجود دارد.

کیمیانو

اول راهکار این است که در صورت امکان نسخه های سبک تر یا نرم افزار های مشابهی که به حافظه رم کمتری نیاز دارند را نصب کنید. به عنوان مثال اگر سیستم شما هنگام اجرای برنامه فوتوشاپ دچار مشکل می شود، برای صرفا کاهش سایز عکس از نرم افزار های سبک تر که به صورت اختصاصی برای این تسک در نظر گرفته شده اند استفاده کنید.

راهکار دوم مدیریت نرم افزار هایی است که به صورت همزمان آن ها را باز کرده اید. سعی کنید نرم افزار هایی که استفاده کرده اید و فعلا به آن ها نیازی ندارید را بلافاصله ببندید. به همین منوال سایت هایی که ممکن است بعدا دوباره به آن ها رجوع کنید را به عنوان بوک مارک ذخیره کرده و ببندید. محدود نگه داشتن تعداد برنامه هایی که همزمان باز هستند کمک بزرگی به حافظه رم می کند.

روش پنجم: پیدا کردن بد افزار ها

اسکن کامل کامپیوتر با استفاده از آنتی ویروس و ضد بدافزار ها می تواند راه حلی کاربردی برای خالی کردن فضای رم باشد. بسیاری از بد افزار ها با هدف اشغال ظرفیت های سخت افزار سیستم طراحی شده اند و وجود آن ها قطعا تاثیر منفی بر عملکرد رم خواهد داشت.

روش ششم: افزودن حافظه رم مجازی

در شروع این مقاله به پیام “your system is low on virtual memory” اشاره ای داشتیم. اگر این ارور روی صفحه نمایش سیستم شما ظاهر می شود، می توانید با اضافه کردن حافظه رم مجازی آن را برطرف کنید.

برای این کار Control Panel را در نوار استارت جستجو کرده و آن را باز کنید. در قسمت بالای پنجره Category view را به Small icons تغییر داده و حالا System را انتخاب کنید. در سمت پنجره جدید روی Advanced system settings کلیک کنید تا به پنجره بعدی منتقل شوید.

در تب Advanced این پنجره روی دکمه Settings زیر Performance کلیک کنید. در پنجره جدیدی که باز می شود، دوباره به تب Advanced رفته و روی دکمه Change در بخش Virtual memory کلیک کنید.

فضای رم

بالاخره پنجره ای که در آن می توانید مقدار رم مجازی را تعیین کنید باز می شود. در بسیاری از موارد بهتر است با انتخاب گزینه Automatically manage اجازه دهید ویندوز به صورت خودکار این قسمت را کنترل کند. اما اگر با مشکل بالا روبرو شده بودید، بهتر است این گزینه را غیر فعال کرده و به صورت دستی حداقل و حداکثر حافظه رم مجازی را تعیین کنید.

روش هفتم: استفاده از ابزار ReadyBoost

اگر هارد سیستم شما از نوع مکانیکی و نسبتا قدیمی است، می توانید از ابزار کمتر شناخته شده ویندوز به نام ReadyBoost استفاده کنید تا بتوانید حافظه رم را افزایش دهید. این ابزار به شما اجازه می دهد درایو فلش (USB) یا حافظه SD را به عنوان رم اضافه به سیستم معرفی کنید.

دقت داشته باشید اگر هارد دستگاه شما از نوع SSD باشد، این روش موفقیت آمیز نخواهد بود. با توجه به اینکه هارد SSD از فلش یا کارت حافظه SD سریع تر است، سیستم آن را به عنوان رم اضافه قبول نخواهد کرد و باید با استفاده از روش ششم برای افزایش حافظه مجازی اقدام کنید.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که روش ReadyBoost معمولا روی کامپیوتر های قدیمی تر عملکرد قابل قبولی دارد. در سیستم های امروزی اضافه کردن حافظه رم به صورت سخت افزاری روش عاقلانه تری است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

روش هشتم: خرید و نصب حافظه رم

اگر همیشه با پیام های مربوط به کمبود حافظه رم در سیستم روبرو می شوید یا قصد دارید به صورت همزمان از چند برنامه سنگین استفاده کنید، شاید تنها راه حل خرید رم و نصب آن روی سیستم باشد. این روش هزینه هایی به دنبال دارد، اما نتیجه آن تضمین شده است و بهبود چشمگیری در عملکرد سیستم مشاهده می شود.

خرید و نصب حافظه رم برای کامپیوتر های شخصی کار چندان سختی نیست. شما می توانید سخت افزار را خریداری نموده و در جایگاه مخصوص آن داخل کیس نصب کنید. اما در مورد لپتاب به دلیل فشرده بودن قطعات و ظرافت بیشتری که وجود دارد، توصیه می شود به افراد متخصص مراجعه کنید. همچنین خرید رم قواعدی دارد که باید در مورد آن ها با کسانی که تجربه بیشتری دارند مشورت کنید. به عنوان مثال اگر سیستم شما یک عدد رم ۴ گیگابایتی دارد، برای ارتقای آن به ۸ گیگابایت باید یک عدد رم حداقل ۴ گیگابایتی به آن اضافه شود. اما اگر سعی کنید دو عدد رم ۲ گیگابایتی اضافه کنید، حافظه رم که از قبل روی سیستم وجود داشت به ۲ گیگابایت تقلیل پیدا کرده و در مجموع رم ۶ گیگابابتی در اختیار سیستم قرار می گیرد.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا