پردازندهتبلتموبایل

بلومبرگ: اولین اپل مک مجهز به پردازنده ARM در سال ۲۰۲۱

طبق گزارش بلومبرگ، اپل در حال آماده سازی برای مجهز کردن تعدادی از لپ تاپ ها و کامپیوتر های رومیزی این برند به پردازنده های غیر اینتل است. گفته می شود اپل برنامه ریزی های لازم جهت نصب سه پردازنده جدید روی لپ تاپ های مک را آغاز کرده است. این پردازنده ها نسخه های متفاوت مدل A14 هستند، پردازنده ای که هنوز رسما معرفی نشده است و انتظار می رود در نسل جدید آیفون به کار گرفته شود. تولید کننده این پردازنده های جدید مجموعه TSMC خواهد بود که هم اکنون وظیفه تولید پردازنده های آیفون و آیپد را بر عهده دارد. اگر این گزارش صحت داشته باشد و همه چیز طبق برنامه ریزی های صورت گرفته پیش برود، اولین دستگاه اپل با پردازنده ARM سال آینده آماده خواهد شد.

آیپد

اپل مدت هاست که برای چنین تغییری برنامه ریزی کرده است. این شرکت معتقد است در صورتی که کنترل تمام قطعات سخت افزاری و نرم افزار محصولات خود در اختیار داشته باشد، می تواند کیفیت بالاتری ارائه دهد و سرویس های بیشتری را برای کاربران فراهم کند. از سوی دیگر با صرفه جویی های مالی صورت پذیرفته می تواند سود بالایی داشته باشد یا حتی روی طراحی و بهینه سازی محصولات جدید سرمایه گذاری کند. با توجه به اینکه در حال حاضر آیفون و آیپد از پردارنده های انحصاری اپل بهره می برند، چندان دور از انتظار نیست که سایر محصولات، از جمله لپتاب های مک همین مسیر را دنبال کنند.

بلومبرگ در گزارش خود به دشواری های این تغییر نیز اشاره می کند. اولین پردازنده جدید اپل دارای ۱۲ هسته خواهد بود که شامل ۸ هسته قدرتمند Firestorm و چهار هسته کم مصرف Icestorm می شود. این پردازنده مانند مدل های به کار گرفته شده در آیفون و آیپد از معماری ARM بهره می برد. این تکنولوژی باعث افزایش طول عمر باتری می شود و اتصال سیار دائم را فراهم می کند، اما به اندازه پردازنده های x86 قدرت ندارد. به همین دلیل بلومبرگ معتقد است اپل پردازنده جدید خود را در گام اول روی لپتابی که در کورس رقابت با مدل های قدرتمند از دستگاه های MacBook Pro ، iMac ، و Mac Pro desktop PC نیست امتحان خواهد کرد.

آیفون

در حال حاضر اپل هیچ برنامه ای برای تغییر سیستم عامل مک در کامپیوتر ها و لپتاب ها ندارد. بنابراین مجهز کردن این دستگاه ها به پردازنده های ARM در بلند مدت می تواند به عرضه اپلیکیشن ها و نرم افزار های مشترک بین تلفن های هوشمند، تبلت ها، لبتاپ ها، و رایانه های رومیزی این برند منجر شود. اما فعلا مشخص نیست اپل چگونه مشکل سازگاری اپلیکیشن ها با هر دو پردازنده ARM و x86 را برطرف خواهد کرد. به عبارت دیگر اگر این برند تصمیم بگیرد به طور جدی روی پردازنده های ARM تمرکز کند، لازم است راهکار هایی برای سرویس دهی به سیستم های مجهز به پردازنده x86 که هنوز مورد استفاده قرار می گیرند داشته باشد.

ماه گذشته نیز Ming Chi Kuo، آنالیزور معروف محصولات اپل آینده مشابهی را برای پردازنده های دستگاه های اپل پیش بینی کرده بود. همچنین این اولین بار نیست که اپل تغییری بزرگ در پردازنده محصولات خود به وجود می آورد. در سال ۲۰۰۵ این شرکت اعلام کرد که پردازنده های x86 اینتل را جایگزین پردازنده های تولید شده توسط IBM خواهد کرد. مدتی بعد، در ژانویه ۲۰۰۶ MacBook Pro 15 اینچی و iMac Core Duo به عنوان اولین دستگاه های مجهز به پردازنده جدید اینتل معرفی شدند.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا