آموزشتلفن هوشمند / تبلت

آیا هک آیفون امکان پذیر است؟ چگونه از هک آیفون خود جلوگیری کنیم؟

گوشی های آیفون همواره به امنیت بالا شهرت داشته اند ؛ با این حال هیچ دستگاهی به صورت تمام و کمال در برابر تهدیدات امنیتی محافظت شده نیست ؛ اگر مایلید بدانید آیا امکان هک آیفون وجود دارد و چه ریسک هایی تلفن هوشمند اپل را تهدید می کند، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هک آیفون به چه معناست؟

هک واژه ای است که تعریف دقیقی برای آن وجود ندارد ؛ طبق آن چیزی که در اجتماع جا افتاده است، هک کردن یعنی دسترسی غیر قانونی به شبکه های کامپیوتری ؛ اما برای گوشی ها واژه ” هک ” می تواند هر کدام از معانی زیر را داشته باشد.

• دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در دستگاه
• زیر نظر داشتن فعالیت های کاربر آیفون بدون آگاهی وی
• استفاده از آیفون به صورت ریموت (از راه دور) بدون آگاهی صاحب آن
• تغییر فرایند ها و عملیات های آیفون با استفاده از ابزار های نرم افزاری و سخت افزاری

بنابراین اگر کسی رمز عبور آیفون اپل شما را حدس بزند، می توان گفت او گوشی شما را هک کرده است. همچنین زمانی که نرم افزار های جاسوسی روی آیفون نصب می شوند و فعالیت های کاربر را به دیگران گزارش می دهند، می توان آن را هک شده دانست.

یکی دیگر از روش های هک کردن آیفون که کاربران ایرانی به خوبی با آن آشنا هستند راهکار جیلبریک است.

در این روش نسخه ویرایش شده سیستم عامل iOS روی دستگاه نصب می شود تا محدودیت های اعمال شده توسط اپل در نسخه های رسمی از بین برود.
بد افزار ها یکی دیگر از مشکلاتی هستند که گوشی های آیفون را تهدید می کنند. متاسفانه حتی در اپ استور که فروشگاه رسمی اپل محسوب می شود بد افزار هایی وجود داشته اند.

علاوه بر آن در مرورگر سافاری نقص های امنیتی مشاهده شده است که امکان نصب بد افزار ها روی دستگاه را فراهم می کند. هکر ها با استفاده از این شکاف های امنیتی اقدام به نصب بد افزار نموده و اطلاعات کاربران را به سرقت می برند.

نسخه های جیلبریک شده iOS به سرعت توسط اپل شناسایی شده و منهدم می شوند ؛ بنابراین اگر شما گوشی آیفون خود را مرتبا آپدیت کنید، خطر هک شدن آن به روش جیلبریک تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

با این حال نباید سایر اقدامات امنیتی را نادیده بگیرید، چرا که هکر ها، آژانس های امنیتی و حتی دولت ها همواره در حال توسعه راه های جدیدی برای دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران بوده اند؛ در لحظه ممکن است روش های جدید هک گوشی آیفون ابداع شود و تیم امنیتی اپل کاملا از آن بی خبر باشد.

امکان کنترل از راه دور آیفون وجود ندارد

اپل به هیچ وجه اجازه نمی دهد گوشی های آیفون توسط اپلیکیشن هایی نظیر TeamViewer از راه دور کنترل شوند و این قابلیت را کاملا از سیستم عامل iOS حذف کرده است.

این یعنی امکان کنترل از راه دور گوشی آیفون وجود ندارد، مگر اینکه نسخه جیلبریک شده iOS روی آن نصب شده باشد.
در نسخه های رسمی سیستم عامل گوشی های آیفون قوانین سفت و سختی برای دسترسی اپلیکیشن ها به سرویس ها و اطلاعات وجود دارد. به همین دلیل زمانی که شما اپلیکیشن جدیدی روی آیفون نصب می کنید، در مورد دسترسی آن به سرویس لوکیشن یا دوربین از شما سوال می شود.

بنابراین هیچ اپلیکیشنی بدون اجازه شما نمی تواند به امکانات حساس گوشی آیفون دسترسی داشته باشد و شرایط کنترل از راه دور را برای هکر ها فراهم کند.

هک آیفون

از سوی دیگر هیچ سطحی در گوشی های آیفون وجود ندارد که دسترسی کامل به تمام قسمت ها را در اختیار یک اپلیکیشن قرار دهد ؛ در عوض هر اپلیکیشن در محیطی امن و جدا از سایر قسمت های سیستم اجرا می شود ؛ در نتیجه اپلیکیشن های دردسر ساز نمی توانند به قسمت های حساس سیستم آسیب برسانند و یا به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشند.

با این وجود هنگام اعطای دسترسی به اپلیکیشن ها باید دقت بالایی به خرج داده شود ؛ به عنوان مثال اپلیکیشن فیسبوک از شما می خواهد دسترسی به مخاطبین گوشی را برای آن فراهم کنید، در حالی که حتی بدون آن می تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد. در چنین شرایطی اگر شما دسترسی را فراهم کنید، اپلیکیشن می تواند داده های مربوط به مخاطبین را به هر نحوی استفاده کند ؛ چنین اقدامی بر خلاف تعهد نامه بین اپل و توسعه دهندگان نرم افزاری است، اما از لحاظ فنی اپلیکیشن ها قادر به انجام آن هستند.

جالب است بدانید بسیاری از کاربران نگران هک شدن گوشی آیفون از سوی هکر ها و نهاد های جاسوسی هستند، در حالی که ریسک انتشار اطلاعات شخصی توسط اپلیکیشن هایی که کاملا مودبانه دسترسی به آن ها را از شما می خواهند بیشتر است.

بنابراین بار دیگر تاکید می کنیم قبل از اعطای دسترسی به اپلیکیشن های مختلف دقت لازم را به خرج دهید و با توجه به نیاز آن ها برای ارائه عملکرد ایده آل دسترسی به بخش های حساس را فراهم کنید.

امنیت اپل آیدی و آی کلود

اپل آیدی شما که در واقع حساب کاربری شما در فضای ابری iCloud نیز محسوب می شود احتمالا بیشتر از خود گوشی آیفون مورد حمله خرابکارانه قرار می گیرد.

همانند بسیاری از حساب های کاربری آنلاین، اطلاعات اپل آیدی شما در اختیار اپلیکیشن ها و سرویس ها مختلف قرار دارد.

یکی از راه های محافظت از گوشی آیفون فعال کردن فرایند تایید دو مرحله ای است که حتی در صورت هک شدن اپل آیدی می تواند از فاش شدن اطلاعات شما جلوگیری کند ؛ اگر این قابلیت در گوشی آیفون شما فعال نشده است، به تنظیمات دستگاه (Settings) مراجعه نمایید و روی نام صاحب اپل آیدی (که طبیعتا نام خودتان است) ضربه بزنید. در ادامه وارد بخش ” Password & Security ” شوید و گزینه ” Turn On Two- Factor Authentication ” را انتخاب کنید.

آیفون

از این به بعد برای وارد شدن به حساب کاربری iCloud یا سایر سرویس های اپل، علاوه بر اطلاعات ورود اپل آیدی ( ایمیل و رمز عبور ) یک کد به شماره تلفن شما ارسال می شود که باید آن را در اختیار سیستم قرار دهید ؛ به این ترتیب حتی افرادی که اپل آیدی و رمز عبور آن را در اختیار دارند نمی توانند به اطلاعات شما در فضای ابری iCloud دسترسی داشته باشند.

البته روش های پیچیده ای برای دسترسی به شماره تلفن نیز وجود دارد که ممکن است توسط بعضی از هکر های حرفه ای مورد استفاده قرار گیرد.

هر چند احتمال چنین اقدامی فوق العاده کم است، اما در صورتی که موفقیت آمیز باشد، آخرین قطعه پازل برای حل معمای دسترسی به اطلاعات آنلاین شما را در اختیار افراد سودجو قرار می دهد.

بنابراین سعی کنید در مرحله اول تا جایی که امکان دارد از فاش شدن اپل آیدی خود جلوگیری کنید.

تهدید اپلیکیشن های جاسوسی

نرم افزار های جاسوسی نزدیک ترین سناریو به معنای واقعی واژه هک را دنبال می کنند ؛ این اپلیکیشن ها با استفاده از ترفند های مختلف کاربران را متقاعد می کنند تا آن را روی گوشی آیفون نصب کنند ؛ به عنوان مثال بسیاری از اپ های جاسوسی والدینی که نگران فعالیت های فرزند خود هستند یا همسرانی که به زوج خود شک دارند را با وعده کنترل گوشی آیفون فریب می دهند.
همانطور که قبلا گفتیم، این نوع اپلیکیشن ها در نسخه های رسمی iOS نمی توانند فعالیت های خرابکارانه خود را دنبال کنند ، بنابراین ابتدا از کاربر درخواست می کنند تا دستگاه را جیلبریک کنند. جیلبریک کردن آیفون نیز باعث به وجود آمدن شکاف های امنیتی می شود و بستر لازم برای سوء استفاده های بعدی را فراهم می کند.

بعضی از اپلیکیشن های معتبر نیز با نسخه جیلبریک شده سیستم عامل iOS سازگار نیستند و در نتیجه از کار می افتند.

زمانی که گوشی آیفون جیلبریک و اپ جاسوسی روی آن نصب می شود، افراد می توانند با استفاده از پنل های وبی فعالیت های کاربر را زیر نظر بگیرند، به طور مشخص پیام های متنی، جزییات تماس، تصاویر و ویدیو هایی جدیدی که توسط دوربین تهیه می شوند و … برای هکر ها قابل مشاهده است.

kimiano

خوشبختانه اپل در سال های اخیر با جدیت به مقابله با جیلبریک کردن گوشی های آیفون پرداخته است، به طوری که در دستگاه های جدید این برند ( آیفون های XS، XR، ۱۱ و مدل SE جدید ) امکان جیلبریک کردن وجود ندارد.

در نتیجه تهدید اپلیکیشن های جاسوسی به جز چند دستگاه قدیمی آپدیت شده به iOS 13 شامل سایر گوشی های آیفون جدید نمی شود.

البته ممکن است این شرایط در آینده تغییر کند، چرا که با هر پیشرفتی در زمینه جیلبریک کردن آیفون طیف گسترده ای از اپلیکیشن های جاسوسی جدید معرفی می شوند.
در هر صورت سرک کشیدن به گوشی دیگران نه تنها غیر اخلاقی و غیر قانونی محسوب می شود، بلکه جیلبریک کردن دستگاه آن ها می تواند شرایط ایده آل هک کردن را در اختیار سایر افراد سودجو قرار دهد.

هک کردن آیفون از طریق وای فای

نه تنها گوشی آیفون، بلکه تمام دستگاه های الکترونیکی که به شبکه های وایرلس غیر مطمئن در معرض حمله های خرابکارانه قرار دارند ؛ به همین دلیل بسیاری از هکر ها اقدام به ساختن شبکه های وایرلس جعلی می کنند و با استفاده از آن ها کاربران را به دام می اندازند.

در صورت اتصال به این گونه شبکه های وایرلس، داده های جابجا شده توسط سازنده آن ها (شخص هکر) آنالیز شده و اطلاعات شخصی کاربر از آن ها استخراج می شود.

همچنین اگر این داده ها کدگذاری نشده باشند، بسیاری از اطلاعات نظیر رمز عبور حساب های مختلف، اطلاعات بانکی و … در اختیار هکر قرار می گیرد.

بنابراین به هیچ وجه به شبکه های وای فای رایگان و مشکوک متصل نشوید و هنگام استفاده از شبکه های وایرلس عمومی نیز بیشتر دقت کنید. برای محکم کاری می توانید از سرویس های وی پی ان استفاده کنید تا داده ها قبل از ارسال کد گذاری شوند.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا