پزشکی و سلامتسبک زندگی

همه چیز درباره ارتودنسی دندان از زبان پزشک متخصص ارتودنسی

یکی از مشکلات رایج دهان و دندان، کج بودن یا نامناسب بودن دندان‌ها است. این مساله می‌تواند روی لبخند و نحوه غذا خوردن شما تاثیر بگذارد. البته راه‌های درمانی مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از این راه‌ها، استفاده از بریج و نگهدارنده است که دندان‌هایتان را صاف و یکدست می‌کند و لبخندی زیبا به شما می‌بخشد. نکاتی که در مطلب امروز با شما به اشتراک می‌گذاریم، حاصل تجربیات پزشک متخصص ارتودنسی است. اگر می‌خواهید در مورد ارتودنسی دندان و بریج اطلاعات بیشتری به دست آورید، تا انتهای این مطلب همراه کیمیانو باشید.

همه چیز درباره ارتودنسی دندان از زبان پزشک متخصص ارتودنسی

بریج چیست؟

بریج ابزاری است که به رفع مشکلات دندان کمک می‌کند؛ مثلا اگر دندانی کج است و باعث شده ساختار یکدست دندان‌ها به هم بخورد، با تنظیم بریج روی دندان‌ها، آن‌ها دوباره به حالت صاف و طبیعی گذشته بر می‌گردند.

باید بدانید که دندانپزشک با اجرای روش بریج، ترازبندی دندان‌های شما را به حالت اول بر می‌گرداند اما متخصص ارتودنسی دندان به طور دقیق و ریشه‌ای مشکلات دندان‌ها را  بررسی و درمان می‌کند.

بریج دندان چگونه کار می‌کند؟

بریج با فشار آوردن روی قسمت‌های مختلف دندان، فضای خالی ایجاد می‌کند. این فضای خالی به دندان‌ها اجازه می‌دهد که به آرامی در جای صحیح خود قرار بگیرند و به حالت طبیعی برگردند.

تجویز پزشک به استفاده از بریج در دوران نوجوانی شایع‌تر است، اما برخی بزرگسالان نیز از این ابزار استفاده می‌کنند.

همه چیز درباره ارتودنسی دندان از زبان پزشک متخصص ارتودنسی

مراحل ارتودنسی دندان

برای بستن بریج به طور دقیق و حساب شده باید مراحل زیر انجام شود:

  • پزشک معالج ابتدا سوالاتی درباره نحوه عملکرد فک و دندان‌ها از بیمار می‌پرسد.
  • سپس معاینه بالینی انجام می‌دهد.
  • پزشک اسکن دیجیتال از قسمت فک و دندان تجویز می‌کند.
  • از بخش‌های مختلف سر و صورت عکس تهیه می‌شود.
  • پزشک بخش‌های مختلف دهان فرد بیمار را با استفاده از اشعه ایکس معاینه می‌کند.
  • نتیجه تمام موارد بالا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد تا پزشک بتواند بهترین شیوه و برنامه درمان را انتخاب کند.

گاهی بیمار فقط به یک نگهدارنده متحرک نیاز دارد؛ نوعی ابزار که به راحتی از دهان خارج می‌شود و دندان‌ها را به تدریج صاف می‌کند. اگر اوربایت یا پیش دندان داشته باشید، باید جراحی کنید اما مشکل اکثر افراد با بریج برطرف می‌شود.

همه چیز درباره ارتودنسی دندان از زبان پزشک متخصص ارتودنسی

انواع بریج در ارتودنسی دندان

بریج‌ها از بخش‌های مختلف سیمی و نواری تشکیل شده‌اند. هر قسمت از بریج می‌تواند ثابت یا متحرک باشد. بریج انواع مختلفی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

فلزی

بریج‌های سنتی از جنس فلز هستند. بازوهای فلزی این نوع بریج، به قسمت جلوی دندان متصل می‌شود یا به صورت نواری در اطراف هر دندان قرار می‌گیرد. سیم‌های قوسی یا منعطف نیز وجود دارند که این نوارها را به هم متصل می‌کنند.

نوارهای فلزی با وارد کردن فشار به دندان‌ها، بین آن‌ها فضای خالی ایجاد می‌کنند تا هر دندان در جای صحیح خود قرار بگیرد. در حقیقت بریج ابزاری است که به درمان ارتودنسی دندان کمک می‌کند.

سرامیکی

نوارهای فلزی بریج سنتی، در این مدل از جنس سرامیک و به رنگ دندان هستند. بریح‌ها را می‌توان از جنس طلا یا فولاد ضد زنگ نیز ساخت.

لینگوال

براکت یا بازوهای این مدل به پشت دندان متصل می‌شوند و از این قسمت دندان‌ها را مرتب و صاف می‌کنند.

ترازکننده

جنس این نوع بریج، پلاستیک متراکم است که روی دندان قرار می‌گیرد؛ به آرامی در میان دندان‌ها فاصله ایجاد می‌کند و هر یک از آن‌ها را در جای اصلی خود قرار می‌دهد.

در هنگام مسواک زدن، خوابیدن، غذا خوردن و غیره می‌توانید بریج ترازکننده را از دندان جدا کنید و سپس دوباره داخل دهان خود بگذارید.

طبق توصیه اکثر متخصصان ارتودنسی دندان، تا ۲۲ ساعت در طول شبانه روز از ترازکننده‌ها استفاده کنید تا بهترین نتایج را بگیرید.

مدت زمان استفاده از بریج ارتودنسی دندان

مدت زمانی که برای درمان مشکلات دندان تعیین می‌شود، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • میزان حاد و جدی بودن مشکل
  • مقدار فضای خالی دهان فرد بیمار
  • مسافتی که هر دندان باید برای رسیدن به جایگاه اصلی خود طی کند.
  • سلامت دندان، لثه و استخوان فک (نگهدارنده دندان)

معمولا بعد از هر بار ترمیم، بریج بین ۱ تا ۳ سال در جای خود ثابت باقی می‌ماند. متخصص ارتودنسی باید بریج‌ها را هر چند وقت یک مرتبه معاینه کند تا میزان فشاری که به دندان‌ها وارد می‌شود، ثابت باشد.

اگر سیم یا نوارهای فلزی خیلی سفت یا شل هستند، دوباره تنظیم شوند تا فرآیند درمان به درستی طی شود.

همه چیز درباره ارتودنسی دندان از زبان پزشک متخصص ارتودنسی

آیا استفاده از بریج برای ارتودنسی دندان دردناک است؟

ممکن است در ابتدای درمان کمی احساس ناراحتی کنید اما شدید نیست. استفاده از مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می‌تواند دردتان را تا حدودی کم‌تر کند.

نکات مهم درمان ارتودنسی

اگر از درمان ارتودنسی و بریج برای درمان استفاده می‌کنید، به موارد زیر توجه کنید.

سن افراد

ارتودنسی برای کودکان و بزرگسالان مفید است اما در افراد بزرگسال کندتر پیش می‌رود؛ چون استخوان نگهدارنده در بزرگسالان رشد نمی‌کند.

فعالیت‌های بدنی مانند ورزش

از ورزش‌هایی که احتمال دارد به صورت ضربه بزنند، پرهیز کنید. یادتان باشد که محافظ دندان خود را همیشه همراه داشته باشید. جنس این محافظ از پلاستیک بادوام است و روی بریج‌ها قرار می‌گیرد تا از فضای داخل دندان محافظت ‌کند.

پس از اتمام طول درمان بریج، باید چه کار کنیم؟

پس از اتمام طول درمان بریج، تا ۶ ماه باید از نگهدارنده استفاده کنید. بعد از این مدت، فقط هنگام خواب نیاز به استفاده از آن است. برای برخی از افراد ممکن است این مرحله تا سال‌ها ادامه پیدا کند.

همه چیز درباره ارتودنسی دندان از زبان پزشک متخصص ارتودنسی

سخن پایانی

همراهان عزیز، در این مطلب از کیمیانو به بررسی ارتودنسی دندان به عنوان درمان کجی و ناصافی دندان‌ها پرداختیم. اگر دوست دارید دندان‌های صاف و لبخندی زیبا داشته باشید، در اولین فرصت به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

هر چقدر که سن افراد بیشتر می‌شود، فرآیند درمان کندتر پیش می‌رود. راه‌های زیادی برای برطرف کردن مشکلات دهان و دندان وجود دارد اما برای تشخیص به موقع و شروع فرآیند درمان هر چقدر زودتر اقدام کنید، بهتر است.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا