پزشکی و سلامتسبک زندگی

کامل ترین تعریف گیاه خواری و سبک زندگی وگن – رژیم گیاه خواری

گیاه خواری یا وگن یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی و نوعی سبک زندگی است. در طی چند سال اخیر، تعدادی از مشهورترین چهره‌های اجتماعی و هنرمندان گیاه خوار شده‌اند. محصولات وگن روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند.

البته هنوز خیلی از افراد نام این سبک زندگی و رژیم غذایی را نشنیده‌اند یا آشنایی کاملی با آن ندارند. به عنوان مثال، یکی از شایع‌ترین سوالات پیرامون گیاه خواری این است که در این رژیم مصرف چه چیزی آزاد است و چه چیزی نیست؟

بنابراین در این مطلب با کیمیانو همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد سبک زندگی و رژیم گیاه خواری یا وگن به دست آورید.

کامل ترین تعریف گیاه خواری و سبک زندگی وگن

وگنیسم چیست؟

اصطلاح وگن اولین بار در سال ۱۹۴۴ توسط گروهی از گیاهخواران انگلیسی ابداع شد. این گروه، علاوه بر حذف گوشت از رژیم غذایی خود، تخم مرغ، لبنیات و سایر محصولاتی را که منشاء حیوانی داشتند، نیز ترک کردند.

وگن در حقیقت ترکیبی از اولین و آخرین حروف Vegetarian به معنی گیاه خواری است.

در حال حاضر، گیاه خواری به عنوان یک سبک و روش زندگی شناخته می‌شود و هدف اصلی وگنیسم پایان بخشیدن به ظلم علیه حیوانات است.

پرطرفدار بودن گیاه خواری بین مردم

مردم به دلایل مختلف به گیاه خواری روی می‌آورند؛ بعضی از این دلایل شخصی هستند و بعضی دیگر دلایل اجتماعی و فرهنگی دارند.

نقطه مشترک بین تمام گیاه خواران ، دغدغه‌های آن‌ها در مورد محیط زیست است. در بخش بعدی، به بررسی ویژگی‌های وگن و گیاه خواری از جوانب مختلف می‌پردازیم.

کامل ترین تعریف گیاه خواری و سبک زندگی وگن

اخلاق در گیاه خواری

وگن‌ها اعتقاد دارند که همه موجودات مانند انسان‌ها حق زیستن دارند و باید آزاد باشند؛ بنابراین به طور جدی با پایان دادن به زندگی حیوانات برای مصارف مختلف مانند غذا، لباس، نوشیدن شیر یا محصولاتی چون عسل مخالف هستند.

وگنیسم می‌خواهد به مردم نشان دهد به جز مواد گوشتی و حیوانی، جایگزین‌های غذایی دیگری نیز روی کره زمین وجود دارد. آن‌ها با فشار جسمی و روحی حیوانات در اثر کار و کشاورزی مدرن، مخالف هستند.

به عنوان مثال، برای وگن‌ها این موضوع واقعا تاسف برانگیز و دردناک است که حیوانات از بدو تولد در قفس‌های کوچک زندگی می‌کنند. همچنین، گیاه خواران نسبت به چرخ کردن زنده جوجه‌های نر که توسط صاحبان صنعت طیور انجام می‌شود، معترض هستند.

وگن‌ها این اعتراضات و مخالفت‌ها را با تهیه لوازم و مواد غذای غیر حیوانی نشان می‌دهند.

سلامتی در گیاه خواری

خیلی از افراد ممکن است به دلیل تاثیر این رژیم بر سلامتی، به جامعه گیاه خواران بپیوندند. طبق مطالعات اخیر، رژیم وگن می‌تواند خطر بروز موارد زیر را کاهش دهد:

 • خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی
 • دیابت نوع ۲
 • سرطان
 • مرگ زودرس
 • آلزایمر
 • مرگ ناشی از سرطان یا بیماری قلبی

برخی از گیاه خواران برای درگیر نشدن با عوارض آنتی بیوتیک‌ها و هورمون‌هایی که در کشاورزی مدرن استفاده می‌شود، رژیم وگن را انتخاب می‌کنند.

همچنین، تحقیقات نشان می‌دهد که این رژیم روی کاهش وزن نیز تاثیر قابلی توجهی دارد، پس برخی افراد ممکن است به این دلیل به سبک زندگی وگن رو بیاورند.

کامل ترین تعریف گیاه خواری و سبک زندگی وگن

توجه به محیط زیست در گیاه خواری

دامپروری‌ها و پرورش طیور، تاثیرات مخرب زیادی روی محیط زیست دارند؛ گیاهخواران با مصرف نکردن گوشت این حیوانات، از گسترش این تاثیرات جلوگیری می‌کنند.

طبق گزارشات سازمان ملل در سال ۲۰۱۰، محصولات گوشتی نسبت به گیاهی به منابع بیشتری نیاز دارند؛ از طرفی آلودگی بیشتری هم تولید می‌کنند.

مثلا، مزارعی که در آن به جای گیاه حیوان پرورش می‌دهند، ۶۵ درصد اکسید نیتروژن، ۳۵ تا ۴۰ درصد متان و ۹ درصد در‌اکسید کربن تولید می‌کنند. این مواد سه گاز اصلی گلخانه‌ای هستند که در تغییرات آب و هوا دخالت دارند.

همچنین، برای تولید نیم کیلوگرم گوشت گاو، بین ۵۵۰ تا ۵۲۰۰ گلن آب یا ۱۷۰۰ تا ۱۹۵۵۰ لیتر آب نیاز است. این مقدار ۴۳ برابر بیشتر از مقدار آبی است که برای تولید نیم کیلوگرم غلات استفاده می‌شود.

جنگل‌زدایی یکی از موارد اصلی انقراض گونه‌های مختلف است؛ در این روش، جنگل‌ها را می‌سوازنند تا دامپروری و مرغداری بسازند و همین مساله، زیستگاه و اکوسیستم را تخریب می‌کند.

انواع گیاه خواری

در این بخش به بررسی انواع گیاه خواری می‌پردازیم:

 • دسته‌ای از گیاهخواران فقط در رژیم غذایی خود از مصرف مواد گوشتی و حیوانی اجتناب می‌کنند؛ یعنی با لباس یا لوازم آرایشی که منشاء حیوانی داشته باشد مشکلی ندارند.
 • برخی از گیاهخواران از رژیم غذایی کامل وگن یعنی فقط میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و مغزها پیروی می‌کنند.
 • خام گیاهخواران فقط غذاهایی که در زیر ۴۸ درجه سانتی‌گراد طبخ شده باشند، می‌خورند.
 • برخی وگن‌ها از غذاهای وگن فرآوری شده نیز استفاده می‌کنند؛ مانند گوشت وگن

کامل ترین تعریف گیاه خواری و سبک زندگی وگن

غذاهای غیرمجاز در گیاه خواری

وگن‌ها هر چیزی که منشا حیوانی داشته باشند، نمی‌خورند. در ادامه چند مورد را مثال می‌زنیم.

 • گوشت گاو و هر حیوان دیگری
 • جوجه
 • ماهی
 • صدف
 • تخم مرغ
 • لبنیات
 • عسل
 • غذاهایی که در ترکیباتشان آلبومین، کازئین، کارمین، ژلاتین، پیسین، شکلات، ایسنگلاس و آب پنیر باشد نمی‌خورند، مانند بعضی از انواع آبجو، گل ختمی، غلات صبحانه، آب نبات و آدامس.

غذاهای مجاز در گیاه خواری

هر غذایی که منشا گیاهی داشته باشد، در وگن مجاز است. مانند بوریتوی لوبیا، همبرگر گیاهی، پیتزای گوجه فرنگی، اسموتی، ساندویچ و انواع ماکارونی‌ها.

انواع غذاهای سبوس‌دار و غلات هم در گیاه خواری مجاز است.

کامل ترین تعریف گیاه خواری و سبک زندگی وگن

سخن پایانی

در این مطلب، درباره گیاه خواری صحبت کردیم و به بررسی نکات مختلف آن پرداختیم. گیاهخواری بین مردم بسیار پرطرفدار است و روز به روز نیز افراد بیشتری به جامعه گیاه خواران می‌پیوندند.

وگن‌ها به دلایل اخلاقی، بهداشتی یا زیست محیطی از مصرف محصولات حیوانی پرهیز می‌کنند. در مقابل، از غذاهای گیاهی مختلفی مانند سبزیجات و میوه‌ها به عنوان غذا بهره می‌برند.

اگر دوست دارید آرامش و سلامتی بیشتری تجربه کنید، رژیم گیاه خواری را امتحان کنید. دنیای وگن بی‌نظیر و پر از مهربانی است.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا