آموزشتلفن هوشمند / تبلت

آموزش خالی کردن حافظه دستگاه های اندرویدی

یکی از فاکتور های مهم هنگام خرید تلفن های هوشمند و تبلت ها، فضای ذخیره سازی است که این دستگاه ها ارائه می دهند. با توجه به اینکه همیشه مقداری از فضای ذخیره سازی به سیستم عامل و برنامه های از پیش نصب شده تعلق می گیرد، طبیعتا مقدار حافظه که واقعا در اختیار کاربر قرار می گیرد از عدد ذکر شده در توضیحات دستگاه کمتر است. از سوی دیگر بسیاری از اپلیکیشن های کاربردی فضای زیادی را اشغال می کنند، و بالا رفتن کیفیت دوربین باعث افزایش حجم تصاویر شده است.

خوشبختانه راهکار هایی در دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان مقداری از فضای ذخیره سازی را آزاد کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا روش های بهینه سازی حافظه تبلت ها و گوشی های اندرویدی را مرور کنیم.

چرا حافظه دستگاه اندرویدی همیشه پر است؟

پر بودن حافظه و کمبود فضای ذخیره سازی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که کاربران سیستم عامل اندروید با آن مواجه می شوند. دلایل مختلفی که می توانند باعث به وجود آمدن این مشکل شوند عبارتند از:

نسخه های سنگین سیستم عامل اندروید.

چت ها، تصاویر و ویدیو هایی که در پیام رسان ها ذخیره شده است.

اپلیکیشن هایی که فایل های چند رسانی حجیم نظیر بازی، ویرایشگر صوتی و تصویری، و سایر محتوای مورد نیاز برای اجرا در حالت آفلاین را در دستگاه ذخیره می کنند.

تصاویر و ویدیو های تهیه شده توسط دوربین با کیفیت دستگاه

اپلیکیشن هایی که به ندرت استفاده می شوند

نصب آپدیت های نرم افزاری سنگین

روش های آزاد کردن فضای ذخیره سازی در اندروید

اگر به طور مرتب با پیام کمبود حافظه ذخیره سازی روبرو می شود و نمی دانید چگونه باید حافظه دستگاه اندرویدی خود را مدیریت کنید، می توانید از روش های زیر کمک بگیرید:

     روش اول: ابزار مدیریت حافظه اندروید (Storage Manager)

سیستم عامل اندروید دارای ابزاری به نام “Free uo Space” است که امکان مدیریت حافظه و ایجاد فضای خالی در دستگاه را فراهم می کند. برای استفاده از این ابزار کافیست مراحل زیر را دنبال کنید. لازم به ذکر است که این مراحل روی تلفن هوشمند Samsung S8+ با سیستم عامل اندروید نسخه Android Pie اجرا شده اند. بنابراین ممکن است تصاویر تهیه شده یا ترتیب مراحل دقیقا با نسخه اندروید شما مطابقت نداشته باشد. با این حال فرایند کلی در میان تمام نسخه های اندروید مشابه است و کافیست کمی دقت داشته باشید.

۱. بخش تنظیمات دستگاه را باز کرده و “Device Care” را انتخاب کنید.

اندروید

 

۲. در این قسمت روی “Storage” که پایین صفحه قرار دارد ضربه بزنید. در ادامه اطلاعات مربوط به حافظه دستگاه از جمله فضای اشغال شده، فضای خالی، و نوع داده های ذخیره شده را مشاهده می کنید.

اندروید

 

۳. حالا روی آیکن سه نقطه عمودی که بالا سمت راست صفحه نمایش قرار دارد ضربه بزنید و از منو “Storage Analysis” را انتخاب کنید. در این حالت نمایش فضای اشغال شده به فایل های یکسان که نسخه های مختلف از آن ها وجود دارد، فایل های دارای حجم بالا، و فایل های استفاده نشده قابل مشاهده هستند.

اپلیکیشن

 

۴. برای حذف کردن فایل های موجود در هر گروه می توانید ابتدا روی نام گروه ضربه بزنید تا تمام فایل ها نمایش داده شود. در تصویر زیر دسته بندی ویدیو ها انتخاب شده است. همانطور که می بینید پس از فعال کردن تیک کنار فایل ها باید روی آیکن سطل آشغال پایین صفحه نمایش ضربه بزنید تا تمام فایل های انتخاب شده حذف شود.

اپلیکیشن

 

نکته: اگر کار کردن با این ابزار برای شما دشوار است، می توانید از سایر ابزار ها برای پیدا و حذف کردن فایل ها استفاده کنید. اپلیکیشن Google Files یکی از بهترین ابزار ها برای مدیریت، بکاپ گرفتن و حذف فایل ها در سیستم عامل اندروید است.

۵. قبل از حذف کامل اپلیکیشن ها می توانید برای سبک تر کردن آن ها اقدام کنید. برای این کار ابتدا باید وارد تنظیمات دستگاه شده و بخش Apps را انتخاب کنید. سپس روی نام اپلیکیشن مورد نظر خود ضربه بزنید تا حجم آن، مقدار فضایی که برای ذخیره سازی داده های کاربر استفاده کرده است، و همچنین فضای اشغال شده توسط کش (cash) نشان داده شود.

سیستم عامل

 

۶. روی تب Storage ضربه بزنید.

سیستم عامل

 

۷. در صفحه جدید گزینه های “Clear Storage” و “Clear Cache” نشان داده می شوند که با استفاده از آن ها می توانید برای سبک کردن اپلیکیشن و آزاد کرده فضای اشغال شده توسط آن اقدام کنید.

اندروید

 

توصیه می شود در این قسمت حافظه کش را پاک کنید، چرا که پاک کردن حافظه اصلی ممکن است به صورت اتفاقی فایل ها و داده های مهم مربوط به اپلیکیشن مورد نظر را از بین ببرد.

     روش دوم: اپلیکیشن های نصب شده روی دستگاه را بررسی کنید

معمولا اپلیکیشن ها بیشترین مقدار حافظه را در دستگاه اندرویدی اشغال می کنند. از سوی دیگر بسیاری از کاربران تمایل دارند اپلیکیشن های دانلود شده را حتی اگر استفاده نمی کنند نگه دارند، با این طرز فکر که ممکن است در آینده به آن ها نیاز پیدا کنند.

بنابراین شما می توانید با حذف برنامه هایی که اصلا استفاده نمی کنید، به ندرت استفاده می کنید، یا بیش از یک ماه است استفاده نکرده اید، مقدار زیادی از فضای اشغال شده را آزاد کنید. فهمیدن اینکه چند وقت است از هر اپلیکیشن استفاده نکرده اید فوق العاده آسان است. کافیست گام های زیر را دنبال کنید:

۱. وارد فروشگاه Play Store شده و روی آیکن منو (سه خط موازی افقی) در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید.

اندروید

 

۲. گزینه “My apps & games” را انتخاب کنید.

اندروید

 

 

۳. تب “Installed” را انتخاب کنید.

اپلیکیشن

 

 

۴. وارد On this device شده و روی آیکن سمت راست آن ضربه بزنید تا بتوانید ترتیب لیست اپلیکیشن های نصب شده روی دستگاه را تغییر دهید.

اپلیکیشن

 

 

۵. گزینه “Last Used” را انتخاب کنید. حالا اپلیکیشن ها بر ترتیب تاریخی که آخرین بار استفاده شده اند به شما نشان داده می شود. مواردی را که مدت هاست استفاده نکرده اید حذف کنید تا فضای اشغال شده توسط آن ها مجددا در دسترس قرار گیرد.

سیستم عامل

 

 

     روش سوم: از فایل منیجر استفاده کنید

گاهی اوقات ممکن است نسخه های متفاوت از یک فایل در حافظه ذخیره شده باشند. همچنین اگر دستگاه برای زمان طولانی استفاده شده باشد، احتمالا فایل های قدیمی و بی ارزش در گوشه و کنار آن وجود دارد.

کیمیانو

اپلیکیشن هاس فایل منیجر به شما کمک می کنند پوشه های مختلف و فایل های داخل آن ها را مدیریت کنید. بعضی از این اپلیکیشن ها حتی ابزار لازم برای پیدا کردن و حذف فایل های حجیم و نسخه های کپی را فراهم می کنند تا شما مجبور نباشید برای پیدا کردن آن ها وقت صرف کنید.

طبیعتا قبل از حذف کردن هر فایلی از شما اجازه گرفته می شود تا داده های مهم به عنوان فایل های بی ارزش از دستگاه حذف نشوند.

 

    روش چهارم: آپلود کردن فایل ها در فضای ابری

تصاویر و ویدیو ها نیز مانند ویدیو ها فضای زیادی را اشغال می کنند. بنابراین شاید بهتر باشد مقداری از آن ها را به فضای ابری انتقال دهید. در حال حاضر بسیاری سرویس های ارائه دهنده فضای ابری پس از ثبت نام حجم مناسبی برای آپلود انواع فایل ها را در اختیار شما قرار می دهند.

کیمیانو

همچنین می توانید لیست آهنگ های خود را روی “Google Play Music” آپلود کنید و در مواقع مورد نیاز با اتصال به اینترنت آن را پخش کنید.

 

    روش پنجم: از کارت حافظه SD کمک بگیرید

اگر پس از اجرای مراحل بالا هنوز هم با مشکل کمبود فضا دست و پنجه نرم می کنید، آخرین راهکار کمک گرفتن از کارت های حافظه SD است که در گذشته بسیار پرطرفدار بودند. خوشبختانه بسیاری از تلفن های هوشمند اندرویدی و تبلت های دارای این سیستم عامل از کارت های حافظه SD پشتیبانی می کنند. بنابرای کافیست کارت حافظه را وارد دستگاه کرده و فرایند انتقال فایل از حافظه اصلی به کارت حافظه را اجرا نمایید.

کیمیانو

امیدواریم روش های بالا به شما کمک کرده باشند. لازم به ذکر است که با سبک تر شدن حافظه گوشی و تبلت، سرعت آن ها نیز افزایش پیدا می کند و در انجام چند وظیفه به صورت همزمان یا همان مالتی تسکینگ به مشکل بر نمی خورند.

برای آموزش های بیشتر به صفحه آموزش رجوع کنید

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا