بیوگرافیفناوریکسب و کار

شرکت آلفابت ، از مادر گوگل چقدر اطلاعات دارید؟ تاریخچه و شرکت های تابعه

در ۱۹ مرداد سال ۱۳۹۴، گوگل خبری را اعلام کرد که تمام رسانه‌های دنیا آن را تیتر خود قرار دادند. گوگل از یک شرکت مادر به نام آلفابت صحبت می‌کرد و در واقع این موضوع را می‌توان بزرگ‌ترین تغییر ساختاری گوگل نامید.

Alphabet مجموعه‌ای از شرکت‌های مختلف است که گوگل تنها یکی از آن‌ها به شمار می‌رود و واقع‌گرایانه نگاه کنیم این شرکت تصمیم جسورانه‌ای گرفت.

شروع یک امپراتوری

دو بنیان‌گذار گوگل پس از راه‌اندازی غول دنیای جستجو، تغییرات گسترده‌ای در ساختار شرکت خود به وجود آوردند.

« لری پیج » در نامه‌ای دلایل تغییر و ساختار کلی شرکت جدید را بیان کرد و براساس آن اطلاعات، او از این پس مدیر عامل شرکت آلفابت بود.

در واقع سهام این شرکت به جای سهام گوگل در اختیار سهامداران قرار می‌گرفت.

با توجه به این موضوع سهام گوگل آزاد می‌شد تا این شرکت به طور کامل زیر نظر شرکت مادر قرار گیرد و Alphabet کنترل کامل گوگل را به دست آورد.

« ساندار پیچای » یکی از مدیران رده بالای گوگل، هدایت آن را در اختیار گرفت و تعداد زیادی از شرکت‌های مستقلی که زیر نظر گوگل بودند باید از این شرکت جدا می‌شدند و تحت نظر آلفابت به فعالیت خود ادامه می‌دادند.

اما با تمام این تفاسیر، گوگل باز هم بزرگ‌ترین شرکت تحت نظر Alphabet بود.

در ساختار جدید، تمام فعالیت‌های گوگل به یکدیگر مرتبط بودند و در حوزه‌های غیر مرتبط فعالیت نمی‌کردند و تمام این حوزه‌های غیر مرتبط، مستقل از گوگل زیر نظر شرکت آلفابت قرار گرفتند.

در واقع گوگل در راستای اصلی‌ترین هدف خود یعنی سازمان‌دهی اطلاعات و در دسترس قرار دادن این اطلاعات به تمام کاربران دنیا حرکت می‌کرد و حوزه اصلی فعالیت‌های آن به اینترنت مربوط می‌شد.

تعدادی از شرکت‌های تحت نظر شرکت آلفابت

شرکت آلفابت

شرکت‌هایی مانند Life Science و Calico از جمله شرکت‌هایی بودند که از گوگل جدا شدند.

شرکت لایف ساینس در زمینه تولید و طراحی لنزهای سنجش میزان گلوگز اشک فعالیت می‌کرد و Calico در زمینه گسترش دانش و ایجاد امکان کنترل طول عمر انسان تحقیق می‌کرد.

طبق تغییراتی که رخ داد، گوگل به طور مستقل از سایر شرکت‌های تحت نظر آلفابت، گزارش مالی خود را ارائه می‌دهد.

یکی دیگر از بخش‌هایی که زیر نظر این مجموعه بود، گوگل ایکس نام داشت که محلی برای پیوند ایده‌های خام با محصولات در دنیای واقعی بود.

از محصولاتی که توسط گوگل ایکس ساخته شده بود می‌توان گوگل گلس را نام برد.

گوگل ونچرز (Google Ventures) و گوگل کپیتال (Google Capital) از دیگر بخش‌های شرکت آلفا بودند که باید مستقل از گوگل به فعالیت خود ادامه می‌دادند.

شرکت آلفابت

تکلیف سهامداران گوگل

همان طور که در ابتدا مطرح کردیم، سهامداران می‌توانند مانند قبل بدون هیچ تغییری سهم برابری از شرکن آلفابت دریافت کنند.

پس از ورود شرکت Alphabet برخلاف قبل هیچ سهمی برای شرکت‌های زیر نظر گوگل قابل معامله نیست، سهمی به سهامداران تعلق نمی‌گیرد و تمام شرکت‌های زیر نظر آلفابت باید سهامداران همین مجموعه باشند.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که همچنان سهم آلفابت با نام GOOGL و GOOG در بورس نزدک (Nasdac) معامله می‌شود.

برنامه‌های آلفابت

لری پیچ در نامه‌ای که برای اعلام تغییرات فرستاده بود، دستاوردهای ایجاد این شرکت را نیز بیان کرد.

از برنامه‌های این شرکت می‌توان موارد زیر را نام برد.

• انجام کارهای جسورانه

• داشتن یک نگرش با دید بلند مدت

• تاسیس شرکت‌های جدید

• سرمایه‌گذاری در حوزه‌های خاص با توجه به نیاز جامعه

• رونق کسب و کار

• بهبود گوگل با تمرکز روی حوزه‌های کاری

• افزایش کیفیت و استاندارد زندگی انسان‌ها

مدیران این مجموعه نمی‌خواهند که محصولات با برند این شرکت عرضه شوند، بلکه می‌خواهند هر کدام از شرکت‌ها به طور مستقل محصولی با برند خود وارد بازار کند.

شرکت آلفابت

دوران پس از شکل‌گیری آلفابت

حدودا دو ماه پس از خبر تاسیس این مجموعه، گوگل به شدت خبرساز شد و لوگوی خود را پس از ۱۶ سال عوض کرد.

بسیاری معتقد بودند که این اقدام با توجه به تغییرات ساختاری این شرکت انجام شده است.

گوگل از آن جایی که به صورت مستقل کار می‌کرد دیگر با خیال آسوده پروژه‌های خود را به انجام می‌رساند و توانسته بود رشد بسیار زیادی داشته باشد.

در همین حین در سان فرانسیسکو آمریکا از دو گوشی نکسوس و چند دستگاه دیگر رونمایی کرد.

لری پیچ به چیزی بیشتر از نتایج بهتر در جستجوی گوگل فکر می‌کند و در سال جاری میلادی این شرکت را توانست به چهارمین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکا تبدیل کند.

درآمد شرکت آلفابت

طبق گزارش سالیانه‌ای که سال ۲۰۱۷ منتشر شده است، منبع ۸۶ درصد درآمدهای این شرکت از تبلیغات عملکرد (کلیک کاربران روی ادسنس و گوگل ادز) و تبلیغات برند است.

از این مقدار، ۵۳ درصد درآمد به عملیات بین‌المللی این شرکت تعلق داشت که ارزش مادی آن مجموعا در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۱۰.۸۵۵ میلیون دلار و درآمد خالص ۱۲.۶۲۲ میلیون دلار بوده است.

Alphabet در ۱ فوریه ۲۰۱۶ توانست اپل را کنار بگذارد و تا ۳ فوریه به باارزش‌ترین شرکت با سهام عمومی تبدیل شود و پس از این تاریخ مجددا اپل به جایگاه اول خود برگشت.

به گفته کارشناسان دستاوردهای اندک اپل در زمینه نوآوری و همچنین افزایش رقبای چینی باعث این عملکرد ضعیف شده بود.

در سال ۲۰۱۹، شرکت آلفابت توانست در بین شرکت‌های برتر مجله Fortune 500 رتبه ۱۵ را به دست آورد که براساس بیشترین حجم درآمد از بین بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکایی انتخاب شده بودند.

Alphabet در ۱ ژانویه ۲۰۲۰ توانست به چهارمین شرکت آمریکایی با ارزش بازار ۱ تریلیون دلار تبدیل شود و برای اولین مرتبه به باشگاه شرکت‌های تریلیون دلاری راه پیدا کند.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا