آموزشآموزش کامپیوترتلفن هوشمند / تبلت

تغییر نام ویندوز – چطور اسم هر کامپیوتر ، گوشی هوشمند یا تبلتی را تغییر دهیم ؟

خیلی خوب است برای هر دستگاهی که استفاده می‌کنید، یک نام معنادار انتخاب کنید. این موضوع به ویژه در ویندوز ۱۰ مهم است، چون مایکروسافت زمانی که برای اولین مرتبه این نسخه از ویندوز را نصب می‌کنید، گزینه ( تغییر نام ویندوز) نام کامپیوتر را پاک کرده است.

اجازه دهید ببینیم چطور اسم دستگاه خود را در دستگاه‌های مختلف می‌توانید عوض کنید. تا انتهای این مطلب با کیمیانو باشید.

ویندوز ۱۰

مایکروسافت فرآیند نصب را در ویندوز ۱۰ ساده کرده است. ویندوز دیگر زمان نصب آن از شما نمی‌خواهد نامی برای کامپیوتر خود انتخاب کنید، به عبارت دیگر کامپیوتر ویندوز ۱۰ شما احتمالا یک اسم بدون معنا و گیج‌کننده دارد.

برای تعیین یک اسم یا تغییر نام ویندوز ، از منو استارت یا صفحه استارت بخش «تنظیمات» (Settings) را باز کنید، دسته «System» و سپس «About» را از انتهای فهرست انتخاب کنید.

روی دکمه «Rename PC» کلیک کنید یا آهسته بزنید و یک نام جدید ( تغییر نام ویندوز ) روی کامپیوتر خود بگذارید. پس از ری‌استارت کردن، اسم سیستم شما عوض خواهد شد.

تغییر نام ویندوز
ویندوز ۷، ۸ و ۸.۱

در نسخه‌های قبلی ویندوز یا حتی ویندوز ۱۰ ، می‌توانید کنترل پنل را باز کنید، روی عبارت «System and Security» و سپس «System» کلیک کنید.

روی لینک «Advanced system settings» در سایدبار کلیک کنید، روی تب «Computer Name» در بالای پنجره System Properties آهسته بزنید و سپس روی دکمه «Change» در سمت راست «To rename this computer, click change» کلیک کنید.

یک اسم جدید داخل کادر «Computer name» وارد کنید و برای تغییر نام کامپیوتر خود روی گزینه «Ok» کلیک کنید.

تغییر نام ویندوز
مک

در مک، این گزینه در پنجره تنظیمات سیستم (System Preferences) است. برای دسترسی به آن، روی منو اپل در نوار منو در بالای صفحه کلیک کنید و «System Preferences» را انتخاب کنید.

روی آیکون «Sharing» در پنجره System Preferences کلیک کنید و یک نام جدید در کادر «Computer Name» در بالای پنجره برای مک خود وارد کنید.

تغییر نام ویندوز
آیفون و آیپد

این گزینه در سیستم عامل iOS در آیفون‌ها، آیپدها و آیپاد تاچ‌ها در صفحه «About» قرار دارد. برای پیدا کردن آن، از صفحه هوم دستگاه خود وارد بخش تنظیمات شوید، روی دسته «General» و سپس «About» آهسته بزنید.

روی کادر «Name» در بالای صفحه About آهسته بزنید و خواهید توانست یک نام جدید وارد کنید.

تغییر نام ویندوز
اندروید

به هر دلیلی، گوگل در یک دستگاه اندرویدی چنین گزینه‌ای را قرار نداده است. اگر از گوشی یا تبلت اندرویدی خود یک هات اسپات وای فای تنظیم کردید، می‌توانیم نام آن هات اسپات را از بخش تنظیمات هات اسپات تغییر دهید و قابلیتی دیگری ندارید.

به هیچ وجه نمی‌توانید نام دستگاه خود را تغییر دهید، بنابراین دستگاه شما روی یک شبکه براساس همان اسم خاصی که دارد، شناسایی خواهد شد.

تنها راهی که می‌توانید این کار را انجام دهید، روت کردن دستگاه اندرویدی‌تان و جستجو برای اپلیکیشنی است که بتواند «hostname» را تغییر دهد.

گرچه حداقل هنوز می‌توانید از مک آدرس دستگاه برای تشخیص آن از سایر دستگاه‌ها استفاده کنید.

با این حال، در گوگل پلی نیز می‌توانید نام دستگاه اندروید خود را تغییر دهید تا زمان نصب اپلیکیشن‌ها از طریق گوگل پلی و ردیابی دستگاه گم شده‌تان مشخص‌تر باشد.

برای این کار به آدرس play.google.com/settings بروید یا از سایت گوگل پلی استور بازدید کنید، روی آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید و برای دسترسی به این صفحه «settings» را انتخاب کنید.

روی دکمه «Edit» کلیک کنید و نام جدیدی را برای دستگاه خود وارد کنید.

تغییر نام ویندوز
کروم بوک‌ها

سیستم عامل کروم (Chrome OS) نیز مانند اندروید توسط گوگل ساخته شده است. بنابراین نباید جای تعجب داشته باشد که گوگل راهی را برای تغییر اسم کروم بوک نیز مشخص نکرده باشد.

مانند دستگاه اندرویدی خود، می‌توانید اگر لازم باشد از مک آدرس برای شناسایی کروم بوک خود در صفحه تنظیمات روترتان استفاده کنید.

گرچه، بنیاد سیستم عامل کروم روی لینوکس است. اگر به عنوان مثال کروم بوک خود را روی حالت توسعه‌دهنده (Developer mode) قرار دهید، البته برای این کار باید یک نسخه دسکتاپ لینوکس را در کنار Chrome OS نصب کنید، پس از آن دسترسی نوشتن (Write) به فایل‌های پیکربندی سیستم خواهید داشت و می‌توانید نام کروم بوک خود را عوض کنید.

لینوکس

انجام این کار در توزیع‌های مختلف لینوکس به شکل‌های گوناگون است. به طور کلی می‌توانید hostname خود را با اجرای فرمان «hostname» به عنوان روت تغییر دهید، اما زمانی که کامپیوتر خود را ری‌استارت کنید ریست خواهد شد.

توزیع‌های مختلف لینوکس hostname را در فایل‎های پیکربندی مختلف تعریف می‌کنند. به عنوان مثال، در اوبونتو و سایر توزیع‌های لینوکس مبتنی بر دبیان (Debian) باید فایل /etc/hostname را ویرایش کنید.


سایر دستگاه‌ها نیز hostname خواهند داشت. آن‌ها ممکن است راهی را برای تغییر نام خود فراهم نکرده باشند یا کرده باشند، به هرحال اغلب این گزینه را در صفحه «About» یا در جای دیگری از بخش تنظیمات آن‌ها پیدا خواهید کرد.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا