آموزشآموزش کامپیوتراینترنت و وب

چگونه حافظه کش مرورگر را افزایش دهیم؟

کش مرورگر در واقع نوعی حافظه محدود برای ذخیره سازی داده هایی است که کامپیوتر برای تسریع در فرایند بالا آوردن صفحات وب به آن ها رجوع می کند. در این فضا اطلاعات و داده هایی نظیر ویدیو، کد CCS، جاوا اسکریپت و … از صفحات وب ذخیره می شود. به این ترتیب زمانی که شما دوباره وارد وبسایتی می شوید، این منابع از قبل ذخیره شده بدون استفاده از اینترنت و مستقیما از حافظه کش مرورگر ( فایرفاکس ، گوگل کروم و… ) بارگذاری می شوند و سرعت وب گردی شما را افزایش می دهند.

متاسفانه زمانی که حافظه کش کاملا اشغال می شود، سرعت عملکرد مرورگر کاهش می یابد. به عنوان مثال هنگام انتخاب کردن یکی از تب های باز باید بیشتر از حد معمول صبر کنید یا حتی شاهد هنگ کردن مرورگر باشید. برای حل این مشکل می توان تمام اطلاعات ذخیره شده در حافظه کش را پاک کرد. این کار باعث افزایش سرعت عملکرد مرورگر می شود، اما در مقابل سرعت بارگذاری صفحات وب را کاهش می دهد. اما راه حل هوشمندانه تری نیز وجود دارد که علاوه بر بهبود سرعت کلی مرورگر اجازه می دهد داده های موجود در حافظه کش همچنان در بارگذاری سریع شرکت کنند، و آن افزایش فضای اختصاص داده شده به حافظه کش است.

چگونه حافظه کش مرورگر را افزایش دهیم؟

برای افزایش حافظه کش مرورگر کافیست مراحل زیر را دنبال کنید. این آموزش ها برای گوگل کروم و فایرفاکس ارائه شده است، اما با کمی تغییر جزیی در سایر مرورگرها نیز قابل اجرا خواهند بود.

افزایش حافظه کش در گوگل کروم

افزایش حجم کش در گوگل کروم کمی پیچیده است، چرا که این مرورگر مسیر مشخصی برای انجام آن تعریف نکرده است.

۱. روی آیکن گوگل کروم راست کلیک کرده و در انتهای منو گزینه “Properties” را انتخاب کنید.

مرورگر

 

۲. روی تب “Shortcut” کلیک کنید.

۳. به انتهای آدرس در باکس مقابل “Target” طبق شکل زیر این عبارت “–disk-cache-size=1073741824” را اضافه کنید. دقت داشته باشید که عدد انتهایی در واقع حافظه مد نظر شما بر حسب بایت است (۱ کیلوبایت = ۱۰۲۴ بایت) که باید با توجه به نیاز خود آن را تغییر دهید. همچنین در انتهای آدرسی که از قبل در این باکس وجود داشته است یک فاصله قرار دهید (space) و سپس عبارت جدید را اضافه کنید.

فایرفاکس

 

۴. در پایان روی دکمه “Ok” کلیک کنید.

به این ترتیب حافظه کش مرورگر تغییر می کند. لازم به ذکر است که این روش در تقریبا تمامی مرورگر های مبتنی بر کرومیوم قابل اجرا می باشد.

افزایش حافظه کش در فایرفاکس

بر خلاف کروم، فایرفاکس در رابط کاربری خود ابزاری برای دسترسی به حافظه کش و تغییر حجم آن تعریف کرده است. برای استفاده از این ابزار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. مرورگر فایرفاکس را باز کنید.

۲. عبارت “about:config” را در نوار آدرس تایپ کنید.

۳. دکمه “Enter” را فشار دهید.

۴. پیام هشدار را با فعال کردن تیک و سپس کلیک کردن روی “Accept the Risk and Continue” قبول کنید.

گوگل

 

۵. داخل باکس جستجو در صفحه ای که باز شده است عبارت ” browser.cache.disk.smart_size.enabled” را وارد کنید.

کروم

 

۶. روی دکمه تغییر وضعیت (آیکن نشان دهنده دو فلش مخالف) کلیک کنید تا مقدار Value از “True” به “False” تغییر کند.

۷. فایرفاکس را ریستارت کنید.

۸. حالا در همان صفحه و در همان باکس سرچ عبارت ” browser.cache.disk.capacity” را وارد کنید.

حافظه کش مرورگر کروم فایرفاکس

 

۹. در ادامه روی آیکن مداد کلیک کرده و حداکثر سایز فضای ذخیره سازی کش در مرورگر را وارد کنید. پس از آن لازم است دوباره فایرفاکس را ریستارت کنید تا تغییرات اعمال شود.

به این ترتیب فضای حافظه کش ارتقا پیدا می کند و دیگر لازم نیست برای جلوگیری از هنگ کردن یا افت عمکرد مرورگر از سرعت بالا هنگام وب گردی چشم پوشی کنید. مثل همیشه، امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و همچنین خواهشمندیم آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا