آموزشآموزش کامپیوتر

آموزش نصب و فعال سازی لایسنس ویندوز ۱۰

راه های مختلفی برای نصب ویندوز ۱۰ وجود دارد. به عنوان مثال شما می توانید ویندوز ۷ یا ۸ را به ویندوز ۱۰ ارتقا دهید، یا ویندوز را مستقیما روی کامپیوتر نصب کنید. همچنین امکان نصب دوباره نسخه جدید ویندوز ۱۰ وجود دارد. نکته قابل توجه این است که در تمامی این روش ها می توان به لایسنس معتبر ویندوز دسترسی داشت. اما چگونه؟

قبل از پاسخ دادن به این سوال ابتدا روش های نصب ویندوز ۱۰ را بررسی می کنیم:

ارتقای ویندوز ۷ یا ۸ به ویندوز ۱۰

مایکروسافت به کاربران ویندوز های ۷ و ۸ اجازه می دهد با استفاده از ابزار های مشخص سیستم عامل خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا دهند. همچنین هنوز امکان استفاده از شماره سریال ویندوز ۷ یا ۸ هنگام نصب ویندوز ۱۰ وجود دارد که در این حالت لایسنس معتبر ویندوز ۱۰ روی سیستم نصب می شود. پس از ارتقا به ویندوز ۱۰، لایسنس نصب شده در سرور های مایکروسافت با مشخصات سخت افزاری کامپیوتر شما ثبت خواهد شد و برای همیشه روی سیستم شما قابل نصب خواهد بود.

خرید کامپیوتر یا لپتاب با سیستم عامل ویندوز ۱۰ اورجینال

ویندوز 10

شما می توانید در هنگام خرید سیستم جدید گزینه هایی را مد نظر قرار دهید که اصطلاحا تنظیمات کارخانه آن ها شامل نسخه اورجینال ویندوز ۱۰ است. چنین سیستم هایی معمولا از لایسنس معتبر این نسخه از سیستم عامل ویندوز نیز بهره می برند و لازم نیست نگران فعال کردن یا نصب مجدد ویندوز ۱۰ باشید.

خرید لایسنس ویندوز ۱۰

راهکار سوم خرید لاینس ویندوز ۱۰ از مایکروسافت است. این لایسنس هم پس از نصب برای همیشه به سیستم شما تعلق خواهد داشت.

استفاده از نسخه فعال نشده ویندوز ۱۰

حتی بدون شماره سریال یا خرید لایسنس معتبر نیز امکان نصب ویندوز وجود دارد. در این حالت بسیاری از امکانات مورد نیاز کاربران معمولی فعال است، اما تا زمانی که لایسنس خریداری نکنید واترمارکی روی صفحه دسکتاپ وجود دارد. لازم به ذکر است که خرید لایسنس ویندوز در نسخه های فعال نشده این سیستم عامل امکان پذیر است.

نحوه فعال سازی لایسنس ویندوز ۱۰

راه بسیاری برای نصب لایسنس معتبر ویندوز وجود دارند. بعضی از این روش ها شامل خرید نسخه لایسنس می شوند، اما راهکار های رایگانی نیز وجود دارند که هنوز قابل استفاده هستند.

آموزش ارتقای ویندوز ۷ و ۸ به ویندوز ۱۰

با استفاده از ابزار ارتقای مایکروسافت به راحتی می توان از ویندوز ۷ یا ۸ به ویندوز ۱۰ کوچ کرد. این ابزار امکان بازگشت به ویندوز های قبلی را نیز فراهم می کند تا کسانی که ویندوز را مناسب نیاز های خود نمی دانند به ویندوز قبلی برگردند.

مراحل کامل این روش را می توانید در ” آموزش ارتقا به ویندوز ۱۰ – روش رایگان” مشاهده کنید.

آموزش دانلود فایل نصب ویندوز ۱۰ و اجرای فرایند نصب

پبرای دریافت فایل نصب ویندوز ۱۰ به صورت رایگان می توانید به صفحه دانلود ویندوز در وبسایت مایکروسافت مراجعه کنید. در این صفحه روی دکمه “Download Tool Now” کلیک کنید و پس از اتمام دانلود فایل را اجرا کنید. زمانی که برنامه باز شد، گزینه ” Create installation media for another PC” را انتخاب نمایید.

ویندوز 10

پس از آن کافیست زبان ابزار نصب ویندوز ، نسخه مد نظر و ورژن ۶۴ یا ۳۲ بیتی را با توجه به پردازنده سیستم انتخاب کنید.

ویندوز

اگر مطمئن نیستید کدام نسخه بهترین عملکرد را در سیستم شما دارد، گزینه ” Use the recommended options for this PC” را فعال کنید. به این ترتیب فایل نصب نسخه مناسب سیستم شما را به صورت اتوماتیک دانلود خواهد شد.

سیستم

این ابزار به شما اجازه می دهد فایل نصب ویندوز ۱۰ را روی فلش درایو یا دی وی دی کپی کنید. اگر قصد دارید از فلش برای ذخیره سازی و اجرای فایل نصب استفاده کنید، دقت داشته باشید که حجم آن ۴ گیگابایت یا بیشتر باشد. همچنین تمام فایل هایی که داخل فلش وجود داشته باشند حذف خواهند شد.

کیمیانو

اگر قصد دارید ویندوز را روی سیستم های موجود در ماشین های مجازی نصب کنید، در این قسمت گزینه “ISO file” را فعال کنید. این کار باعث می شود فایل ایزو دانلود شده و به راحتی روی ماشین های مجازی قابل اجرا باشد.

کیمیانو

پس از دریافت فایل نصب ویندوز ۱۰ باید آن را در اختیار سیستم مورد نظر قرار دهید. پس از آن می توانید فرایند بوت را آغاز کنید. گاهی اوقات برای دسترسی به بوت سیستم باید به قسمت بایاس (BIOS) یا رابط UEFI مراجعه کنید.

پس از اجرای فرایند بود پنجره نصب ویندوز ۱۰ باز می شود. در این پنجره زبان ویندوز، تاریخ و واحد پول، و تنظیمات کیبورد را تعیین کنید و روی دکمه “Next” کلیک کنید.

ویندوز 8

در این مرحله گزینه “Install Now” را انتخاب کرده و در ادامه دستور العمل ها را دنبال کنید تا ویندوز نصب شود.

ویندوز

زمانی که به پنجره Activate Windows ویندوز رسیدید، می توانید شماره سریال لایسنس ویندوز را وارد کنید یا از این مرحله رد شود.

اگر قبلا لایسنس ویندوز را روی این سیستم فعال نکرده باشید، شماره سریال لایسنس جدید وارد کنید. اما اگر لایسنس ویندوز را ندارید، همانطور که قبلا گفتیم، می توانید شماره سریال معتبر ویندوز های ۷ یا ۸ را در این مرحله استفاده کنید.

کامپیوتر

اگر قبلا یک بار با استفاده از روش بالا این کامپیوتر را به ویندوز را ارتقا داده باشید، می توانید گزینه “I don’t have a product key” را انتخاب کنید. به این ترتیب ویندوز به صورت خودکار لایسنس دیجیتالی متعلق به مشخصات کامپیوتر شما که در سرور های مایکروسافت ثبت شده است را به صورت خودکار فعال می کند.

کامپیوتر

حالا به صفحه “Which type of installation do you want?” منتقل شده اید. در این مرحله گزینه “Custom” را انتخاب کنید تا ویندوز قبلی کاملا پاک شده و ویندوز جدید از اول نصب شود. اما اگر نظر خود را تغییر داده اید و می خواهید روش ارتقا به ویندوز ۱۰ را دنبال کنید، روی “Upgrade” کلیک کنید.

کامپیوتر

در صفحه پنجره بعدی پارتیشن مربوط به ویندوز قبلی را فرمت کنید و پارتیشن ویندوز جدید را روی آن انتخاب کنید. همچنین می توانید سایر پارتیشن ها را حذف کنید و بار دیگر اصطلاحا هارد را پارتیشن بندی کنید.

هشدار: اگر در این مرحله پارتیشنی را حذف یا فرمت کنید، تمام اطلاعت ذخیره شده در آن پاک خواهد شد.

بعد از سر و سامان بخشیدن به پارتیشن ها احتمالا فضای کافی برای نصب ویندوز جدید را خواهید داشت. حالا پارتیشن مورد نظر برای نصب ویندوز را انتخاب کنید و روی “Next” کلیک کنید.

نصب ویندوز 10

در ادامه ویندوز را به صورت اتوماتیک نصب می شود. در طول فرایند نصب ممکن است سیستم چند بار ریستارت شود. زمانی که نصب به پایان رسید، مراحل سفارشی سازی و سایر تنظیمات ویندوز آغاز می شود که به لطف رابط کاربری قابل فهم می توانید بدون دردسر آن ها را پشت سر گذاشته و وارد ویندوز شوید.

نصب ویندوز 10

در صورتی که مراحل بالا قدم به قدم دنبال شود، مطمئن باشید ویندوز را با لایسنس معتبر روی سیستم شما نصب شده است.

نصب ویندوز 10

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا