آموزشآموزش کامپیوتر

حذف نویز میکروفون در ویندوز ۱۰ – چگونه نویز میکروفون و صدای اضافی حذف کنیم؟

کیفیت صدای شما حین مکالمه یا ضبط محتوا بسیار حائز اهمیت است. اما چگونه می توان نویز را از صدای دریافت شده توسط میکروفون در ویندوز ۱۰ حذف کرد و صدای شفافی داشت؟

در این مطلب بهترین روش ها برای حذف نویز را بررسی خواهیم کرد. با کیمیانو همراه باشید.

نکات مهم در هنگام ضبط صدا

قبل از اعمال تغییرات نرم افزاری، لازم است به چند نکته مهم دقت داشته باشید:

     • سعی کنید از هدفون استفاده کنید، چرا که گاهی اوقات نویز و اکو از سوی اسپیکر باعث افت کیفیت صدای ضبط شده می شود.

     • از میکروفون اختصاصی بهره ببرید. بسیاری از لپ تاپ ها و مانیتور ها دارای میکروفون های بی کیفیت هستند که نویز فراوانی روی صدای ضبط شده به جای می گذارد.

    • صدای بکگراند را حذف کنید. به عنوان مثال پنجره ها را ببندید، از وسایل تهویه هوا فاصله بگیرید، مکان های خلوت را برای ضبط صدا انتخاب کنید، و با رعایت فاصله مناسب از میکروفون اجازه ندهید صدای نفس کشیدن شما ضبط شود. همچنین با بستن برنامه هایی که باعث افزایش صدای فن لپ تاپ یا کامپیوتر می شوند می توانید به ضبط صدای شفاف کمک کنید.

قابلیت کاهش و حذف نویز میکروفون در سیستم عامل ویندوز ۱۰

در ویندوز ۱۰ همانند نسخه های قبلی این سیستم عامل تنظیماتی برای میکروفون در نظر گرفته شده است که با تغییر و بهینه سازی آن ها می توان به حذف نویز صدا کمک کرد.

برای دسترسی به این تنظیمات ابتدا کنترل پنل ویندوز را با مراجعه به نوار استارت باز کنید. سپس وارد بخش Hardware and Sound شده و روی آیکن Sound کلیک کنید.

حذف نویز میکروفون در ویندوز 10

در پنجره باز شده روی تب “Recording” کلیک کنید. سپس میکروفون مورد نظر خود را انتخاب نموده و روی “Properties” کلیک کنید.

حذف نویز میکروفون در ویندوز 10

در پنجره تنظیمات میکروفون روی تب “Levels” کلیک کنید. برای کم کردن نویز بکگراند صدا باید شاخص Microphone Boost را کاهش دهید، به عنوان مثال +۱۰ dB به جای +۲۰ dB می تواند باعث از بین رفتن مقدار قابل توجهی از نویز شود. هر چقدر این شاخص بیشتر باشد، میکروفون حساس تر شده و به راحتی صدای شما را دریافت می کند، اما در مقابل نویز بیشتری از محیط به همراه صدای شما ضبط می شود.

بعد از کاهش حساسیت میکروفون، باید شاخص صدای میکروفون را به بالاترین مقدار ممکن که ۱۰۰ است افزایش دهید. این کار باعث می شود علی رغم کاهش حساسیت میکروفون و جذب صدای کمتر، صدای شما به راحتی توسط مخاطبین شنیده شود.

بعد از اعمال تغییرات روی دکمه “Apply” کلیک کرده و عملکرد میکروفون را در شرایط جدید بررسی نمایید.

حذف نویز میکروفون در ویندوز 10

در همان پنجره تنظیمات میکروفون وارد تب “Enhancements” شوید. البته این تب ممکن است در بعضی از سیستم ها با توجه به مشخصات سخت افزاری آن ها وجود نداشته باشد.

اگر در این تب گزینه های “Noise Suppression” یا “Noise Cancellation” وجود دارند، آن ها را فعال کنید. سایز گزینه های موجود در این تب نیز می توانند به کاهش نویز صدا کمک کنند. به عنوان مثال، در سیستمی که ما تست کردیم قابلیتی به نام “Acoustic Echo Cancellation” وجود داشت که به حذف یا کاهش اکو اسپیکر کمک می کرد.

در نهایت روی دکمه “OK” کلیک کنید تا تغییرات اعمال شده ذخیره شود.

حذف نویز میکروفون در ویندوز 10

اینستاگرام کیمیانو
منبع
howtogeek

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا