آموزشسیستم عاملفناوری

با چند راهکار برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ آشنا شوید : سریع‌تر کارها را انجام دهید

آیا می‌خواهید سرعت ویندوز خود را بالا ببرید؟ اگر دنبال راهکارهایی برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ هستید، تا انتهای مطلب همراه کیمیانو باشید.

تغییر تنظیمات پاور

اگر از برنامه Power Saver در ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، سرعت سیستم خود را کم خواهید کرد. این برنامه در واقع برای این که در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود، سرعت عملکرد سیستم شما را پایین می‌آورد.

اگر تنظیمات پاور را از حالت صرفه‌جویی در مصرف برق به عملکرد بالا یا حالت متعادل تغییر دهید، افزایش سرعت ویندوز ۱۰ را شاهد خواهید بود.

برای انجام این کار، Control Panel را راه‌اندازی کنید و سپس از بخش Hardware and Sound، Power Options را انتخاب کنید. معمولا دو گزینه پیش رویتان خواهد آمد، یکی متعادل و دیگری صرفه‌جویی در مصرف برق. البته در مدل‌های مختلف شاید بعضی از گزینه‌ها کم و زیاد شود که می‌توان از قسمت برنامه‌های اضافی آن‌ها را مشاهده کرد.

با چند راهکار برای افزایش سرعت ویندوز 10 آشنا شوید

برای تغییر تنظیمات پاور، به سادگی تنظیم مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس از کنترل پنل خارج شوید. عملکرد بالا بیشترین میزان سرعت را در اختیارتان قرار می‌دهد، اما در عین حال بالاترین مصرف انرژی را نیز خواهد داشت.

حالت متعادل یک سطح خوبی را بین عملکرد و انرژی برقرار می‌کند که از یک طرف در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و از طرف دیگر بیشترین عمر باتری را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد.

کاربرانی که از کامپیوترهای رومیزی استفاده می‌کنند نباید به دنبال صرفه‌جویی در مصرف برق باشند و حتی کاربرانی که لپ‌تاپ دارند باید هنگامی که سیستم به منبع تغذیه وصل است، عملکرد بالا را انتخاب کنند.

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ با غیرفعال کردن برنامه‌هایی که هنگام راه‌اندازی اجرا می‌شوند

یکی از دلایلی که امکان دارد موجب کاهش سرعت ویندوز ۱۰ شما شود، این است که در پشت صحنه برنامه‌های زیادی در حالت اجرا قرار دارد، برنامه‌هایی که حتی به‌ندرت یا هرگز از آن‌ها استفاده نمی‌کنید.

از اجرای این برنامه‌های جلوگیری کنید تا موجب افزایش سرعت ویندوز ۱۰ شما شود و سیستم به اصطلاح روان‌تر کار خود را انجام دهد.

با راه‌اندازی Task Manager این کار را شروع کنید. کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید و روی گوشه پایین سمت راست صفحه کلید راست کرده و سپس Task Manager را انتخاب کنید یا Task Manager را در بخش جستجو تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

حال اگر هنگام باز شدن مدیریت وظیفه هیج اطلاعاتی در آن وجود نداشت، روی علامت جزئیات بیشتر پایین صفحه کلیک کنید تا تمام اطلاعات آن برایتان به نمایش درآید.

کارهای زیادی را می‌توان از این بخش مدیریت کرد، اما تمرکز الان ما تنها روی غیر فعال کردن برنامه‌های غیر ضروری است که در پشت صحنه در حال اجرا هستند.

روی بخش Startup کلیک کنید. فهرستی از برنامه‌ها و سرویس‌هایی را مشاهده خواهید کرد که هنگام راه‌اندازی ویندوز اجرا می‌شوند.

نام هر برنامه و همچنین ناشر آن در فهرست وجود دارد، مسائلی مانند آیا این برنامه در هنگام راه‌اندازی ویندوز فعال است یا خیر و میزان تاثیری که بر کند شدن سرعت ویندوز ۱۰ هنگام راه‌اندازی دارد نیز مشخص می‌شوند.

برای جلوگیری از اجرا شدن یک برنامه یا سرویس در هنگام راه‌اندازی، روی آن کلیک راست کرده و گزینه غیرفعال کردن را انتخاب کنید.

این حالت برنامه را کاملا غیرفعال نمی‌کند. فقط از اجرا شدن بیهوده آن جلوگیری می‌کند، به همین دلیل همیشه قادر خواهید بود برنامه را پس از راه‌اندازی اجرا کنید.

همچنین، اگر بعدا تصمیم گرفتید که می‌خواهید آن را هنگام اجرا شدن ویندوز راه‌اندازی کنید، فقط به این قسمت از Task Manager بازگردید، روی برنامه کلیک راست کنید و حالت آن را بهEnable  تغییر دهید.

با چند راهکار برای افزایش سرعت ویندوز 10 آشنا شوید

بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌هایی که هنگام راه‌اندازی اجرا می‌شوند ممکن است برای شما آشنا باشند، مانند  OneDrive یا Evernote Clipper اما امکان دارد بسیاری از آن‌ها را نیز تشخیص ندهید.

مدیر وظیفه به شما کمک می‌کند تا درباره برنامه‌های ناشناخته اطلاعات کسب کنید. روی برنامه‌ای که نمی‌شناسید کلیک راست کنید و Properties را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن، از جمله محل قرارگیری آن روی هارد، آیا امضای دیجیتال دارد و سایر اطلاعات مانند شماره نسخه، اندازه پرونده و آخرین مرتبه‌ای را که اصلاح شده است مشاهده خواهید کرد.

همچنین می‌توانید روی برنامه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Open file location را انتخاب کنید. با این کار فایل اکسپلورر باز می‌شود و شما را به پوشه‌ای که فایل در آن قرار دارد می‌برد که ممکن است سرنخ دیگری درباره هدف برنامه به شما ارائه دهد.

حال که همه برنامه‌هایی را که می‌خواهید هنگام راه‌اندازی غیرفعال شوند انتخاب کردید، دفعه دیگر که سیستم خود را دوباره راه‌اندازی می‌کنید، سیستم به برنامه‌های غیرضروری توجهی نخواهد کرد.

برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ از ReadyBoost استفاده کنید

ویندوز ۱۰ همیشه اطلاعات را در بخش حافظه مخفی خود ذخیره نگه می‌دارد و سپس در صورت نیاز اطلاعات را از آن‌جا بر می‌دارد. مدت زمانی که سیستم اطلاعات را بالا بیاورد طبیعتا به سرعت آن بستگی دارد.

اگر شما به جای یک هارد دیسک SSD، یک هارد دیسک قدیمی دارید، راهکاری وجود دارد که می‌توانید این مساله را جبران کنید و آن هم استفاده از قابلیت ReadyBoost در ویندوز است.

در حقیقت این قابلیت این امکان را در اختیار ویندوز قرار می‌دهد که اطلاعات را در درایو فلش USB که سریع‌تر از یک هارد دیسک است ذخیره کند که نتیجه آن افزایش سرعت ویندوز ۱۰ است.

ابتدا یک فلش USB را به یکی از پورت‌های USB رایانه خود متصل کنید. درایو فلش باید حداقل از USB 2.0 و ترجیحا از USB 3 یا سریع‌تر پشتیبانی کند.

هرچه سرعت درایو فلش شما بیشتر باشد، شاهد بیشترین سرعت خواهید بود. همچنین، برای حداکثر عملکرد به دنبال یک درایو فلش باشید که ظرفیت آن حداقل دو برابر رم دستگاه رایانه شما باشد.

بعد از اتصال فلش، فایل اکسپلورر را باز کنید و روی This PC کلیک کنید. به دنبال درایو فلش باشید. ممکن است یک نام عجیب و غریب داشته باشد، مانندUDISK 28X ، یا چیزی حتی کمتر و بیشتر از این نام. روی آن راست کلیک کرده و سپس Properties را انتخاب و روی تب ReadyBoost کلیک کنید.

با چند راهکار برای افزایش سرعت ویندوز 10 آشنا شوید

به صفحه‌ای خواهید رسید که از شما سوال می‌کند آیا می‌خواهید از درایو فلش به عنوان حافظه مخفی بهره ببرید یا حجم حافظه مخفی را تغییر دهید؟

ظرفیت حافظه مخفی را همان‌‌طور که هست بگذارید باشد یا اگر مایل هستید می‌توانید آن را تغییر دهید، سپس اختصاص دستگاه به ReadyBoost را انتخاب کنید و با انتخاب گزینه اعمال و سپس تایید عملیات را به انجام برسانید.

توجه داشته باشید در صورتی که پیام این دستگاه نمی‌تواند برای ReadyBoost استفاده شود را مشاهده کردید، به این معنی است که درایو فلش شما با حداقل استانداردهای عملکرد ReadyBoost مطابقت ندارد، بنابراین باید یک فلش جدید وارد کنید.

همان‌طور که از سیستم خود استفاده می‌کنید، ReadyBoost شروع به پر کردن حافظه مخفی با پرونده‌ها می‌کند، بنابراین ممکن است افزایش فعالیت دیسک را مشاهده کنید.

بسته به میزان استفاده از سیستم، ممکن است چند روز طول بکشد تا حافظه مخفی شما پر شود و حداکثر عملکرد بهبود یافته را ارائه دهد. اگر افزایش سرعت ویندوز ۱۰ را تجربه نکردید، یک فلش دیسک با ظرفیت بیشتر امتحان کنید.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
computerworld.com

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا