آموزشنرم افزار ویندوزنرم‌افزار و اپلیکیشن

راهنمای جامع و گام به گام استفاده از تسک منیجر ویندوز ۱۰

تسک منیجر ویندوز ۱۰ ابزاری قدرتمند است و در عین حال اطلاعات مفیدی نیز در اختیارتان قرار می‌دهد، از میزان استفاده از سیستم تا آمار دقیق مربوط به هر فرآیند.

تمرکر این مطلب روی تسک منیجر ویندوز ۱۰ است، اگر چه که بیشتر این موارد برای ویندوز ۷  نیز صدق می‌کند. مایکروسافت از زمانی که ویندوز ۷ را راه‌اندازی کرد تغییرات چشمگیری روی تسک منیجر ایجاد کرده است. اگر می‌خواهید با این ابزار کاربردی آشنا شوید تا انتهای مطلب همراه کیمیانو بمانید.

نمای ظاهری برنامه تسک منیجر

راهنمای جامع استفاده از تسک منیجر ویندوز 10

قبل از شروع این مقاله شما می توانید مقاله با ۷ روش مختلف برای باز کردن تسک منیجر ویندوز آشنا شوید را نیز مطالعه نموده و از آن بهره ببرید. اگر اولین بار است که برنامه تسک منیجر ویندوز ۱۰ را باز می‌کنید احتمالا با یک پنجره ساده و کوچک روبرو خواهید شد. این پنجره فهرستی از برنامه‌هایی که در دسکتاپ در حال اجرا است، به غیر از برنامه‌های پشت صحنه را در اختیارتان قرار می‌دهد.

شما می‌توانید یک برنامه را در این قسمت انتخاب کنید سپس با کلیک روی End Task آن را ببندید. این قابلیت وقتی مفید است که برنامه پاسخ نمی‌دهد یا به عبارت دیگر هنگ کرده است و نمی‌توان به روش معمول و همیشگی آن را بست. برای این که به گزینه‌های بیشتری دسترسی پیدا کنید روی یک برنامه در این پنجره راست کلیک کنید

Swich To

با انتخاب این مورد به پنجره برنامه می‌روید و می‌توانید آن را برای دسترسی راحت‌تر در صفحه دسکتاپ قرار دهید. این قابلیت برای وقتی که نمی‌دانید چه برنامه‌ای با چه پنجره‌ای در ارتباط است، مفید خواهد بود.

End Task

پایان دادن به روند انجام کار. این دقیقا با همان دکمه End Task در پایین صفحه کاربرد یکسانی دارد.

Run New Task

پنجره کار جدیدی که ایجاد کرده‌اید را باز کنید، جایی که می‌توانید یک برنامه، پوشه، سند یا آدرس وب سایت را مشخص کنید و ویندوز آن را باز خواهد کرد.

Always On Top

با این امکان پنجره این برنامه را روی دسکتاپ همیشه بالای همه برنامه‌ها قرار دهید و کاملا روی آن تمرکز داشته باشید.

Open File Location

پنجره فایل اکسپلورر را باز کنید که محل فایل exe را به شما نشان می‌دهد.

Search Online

یک جستجوی سریع با نام برنامه و نام فایل را انجام دهید. این گزینه به شما کمک می‌کند که ببینید برنامه دقیقا چیست و چه کاری انجام می‌دهد.

Properties

پنجره Properties را برای فایل exe برنامه باز کنید. به عنوان مثال در این جا می‌توانید گزینه‌های همسازی و شماره نسخه برنامه را ببینید.

راهنمای جامع استفاده از تسک منیجر ویندوز 10

وقتی مدیر وظیفه باز است، آیکون تسک منیجر را در قسمت اعلانات مشاهده خواهید کرد. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که در حال حاضر چه مقدار از CPU در سیستم شما استفاده می‌شود و می‌توانید موس را روی آیکون برنامه نگه دارید تا میزان حافظه، دیسک و شبکه را مشاهده کنید.

اگر می‌خواهید سینی سیستم را بدون آیکون تسک منیجر ویندوز ۱۰ ببینید، روی Options سپسHide When Minimized کلیک کنید.

توضیحات تب‌های تسک منیجر ویندوز ۱۰

راهنمای جامع استفاده از تسک منیجر ویندوز 10

برای دیدن ابزارهای پیشرفته برنامه تسک منیجر روی گزینه More Details در پایین صفحه کلیک کنید. در این صورت تمام تب‌های این برنامه دیده خواهد شد. اگر می‌خواهید به حالت قبلی بازگردید روی Fewer Details کلیک کنید.

با انتخاب جزئیات بیشتر، تسک منیجر شامل تب‌های زیر است

Processes

در این بخش فهرستی از برنامه‌های در حال اجرا و فرآیندهای پشت صحنه که با CPU، مموری، دیسک، شبکه، GPU و سایر منابع که از اطلاعات سیستم استفاده می‌کنند همراه هستند، دیده می‌شود.

Performance

این قسمت حاوی نمودارهایی است که مصرف کل CPU، حافظه، دیسک، شبکه و GPU را در سیستم نشان می‌دهد. بسیاری از جزئیات دیگر سیستم مانند آدرس آی‌پی و نام مدل‌های CPU و GPU برنامه را در این بخش مشاهده خواهید کرد.

App History

اطلاعاتی در مورد میزان استفاده از CPU و برنامه‌های شبکه با حساب کاربری فعلی شما نشان می‌دهد.

Startup

فهرستی از برنامه‌های استارتاپ شما، برنامه‌هایی که وقتی سیستم روشن می‌شود به‌صورت خودکار راه‌اندازی می‌شوند. می‌توانید از این قسمت این برنامه‌ها را غیر فعال کنید، اگر چه که می‌توانید این کار از بخش تنظیمات سیستم سپس انتخاب گزینه Apps و در نهایت Startup نیز انجام دهید.

Users

حساب‌های کاربری که در حال حاضر در سیستم شما وارد شده است؛ میزان استفاده از منابع و برنامه‌های در حال اجرا در این بخش دیده می‌شود.

Details

اطلاعات دقیق‌تر از فرآیندهای در حال اجرا را روی سیستم شما نشان می‌دهد.

Services

با این بخش خدمات سیستم را مدیریت کنید، دقیقا همین اطلاعات را در بخش Services.msc مشاهده خواهید کرد.

فهرست گزینه‌های تسک منیجر

راهنمای جامع استفاده از تسک منیجر ویندوز 10

در این بخش به معرفی چند گزینه مفید در نوار منوی تسک منیجر ویندوز ۱۰ می‌پردازیم.

  • File > Run New Task با استفاده از آدرس برنامه، پوشه، سند یا منبع شبکه را باز کنید. شما همچنین می‌توانید علامت Create this task with administrative privileges را بزنید تا برنامه به عنوان مدیر فرآیند راه‌اندازی شود.
  • Options > Minimize on Use مدیر وظیفه هر زمان که روی یک فرآیند کلیک راست کنید و Switch To را انتخاب کنید کوچک می‌شود.
  • View > Refresh Now بلافاصله اطلاعات نمایش داده شده در تسک منیجر را به‌روز می‌کند.
  • View > Update Speed با این بخش انتخاب کنید که اطلاعات به نمایش درآمده روی صفحه هر چند وقت یک بار آپدیت شوند بالا، متوسط، کم یا متوقف. اگر گزینه اخر یعنی Paused را انتخاب کنید به‌روزرسانی اطلاعات متوقف می‌شود تا زمانی که دوباره آن را به حالت High یا بالا تغییر دهید.
  • View > Group By Type اگر این گزینه را فعال کنید، بخش Processes به سه دسته نرم‌افزار، فرآیندهای پشت صحنه و فرآیندهای ویندوز تقسیم می‌شود. اگر این قابلیت غیر فعال باشد این بخش به‌صورت یک دسته نمایش داده می‌شود.
  • View > Expand All همه گروه‌های یک فرآیند را در فهرست باز کنید. به عنوان مثال اگر گوگل کروم از چندین فرآیند استفاده می‌کند و آن‌ها را تنها در یک گروه نشان می‌دهد. با کلیک روی پیکان سمت چپ نام هر یک، می‌توانید گروه روندهای تکی را نیز باز کنید.
  • View > Collapse All تمام گروه‌های یک فرآیند را در یک لیست جمع کنید. به عنوان مثال تمام فرآیندهای گوگل کروم تنها در زیر بخش گروه مربوط به این فرآیند قرار می‌گیرند.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
howtogeek.com

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا