پردازندهحافظه

اینتل به رتبه نخست در میان تولید کنندگان برتر نیمه رسانا بازگشت

اینتل رتبه نخست خود در صنعت جهانی نیمه رسانا را از سامسونگ پس گرفت.

به گزارش شرکت تحقیقاتی Gartner ، سامسونگ الکترونیک که در سال ۲۰۱۹ رتبه نخست در صنعت نیمه رسانا را در اختیار داشت، با توجه به فضای حاکم بر بازار مموری ها به رده دوم سقوط کرده است.

اینتل در سال ۲۰۱۹ معادل ۷۲ میلیارد دلار درآمد داشت که رشد سالانه ۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۸ را نشان می دهد.

تحقیقات Gartner اما نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹ سهم اینتل از بازار جهانی تا ۱۵.۷ درصد افزایش یافته است، در حالی که سهم سامسونگ الکترونیک در همان بازه به ۱۲.۵ درصد نزول پبدا کرده است؛ این داده ها اینتل را به رتبه اول لیست انتقال می دهد.

سامسونگ برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ رتبه صنعت نیمه رسانا را از اینتل گرفته بود؛ اما از آن مدت درآمد این برند در مجموع ۲۹.۱ کاهش پیدا کرد تا در سال ۲۰۱۹ مقدار ۵۲.۲ میلیارد دلار ثبت شود.

بخش عمده ای از این روند نزولی به رکود شدید در بخش قطعات حافظه باز می گردد، چرا که سامسونگ بیش از ۸۰ درصد از درآمد خود را از فروش تراشه های حافظه به دست می آورد.

علاوه بر Samsung Electronics ، سایر تولید کننده های تراشه های حافظه نظیر SK Hynix و Micron Technology نیز از این رکود متضرع شدند و درآمد آن ها در سال ۲۰۱۹ کاهش چشمگیری داشت.

Andrew Norwood معاون بخش تحقیقاتی موسسه Gartner حین ارائه دلایل مربوط به رشد سهام اینتل به تولید زیاد حافظه های DRAM نیز اشاره می کند که باعث تشکیل انبار هایی از این قطعات سخت افزاری و در نتیجه کاهش قیمت ۵۰ درصدی آن ها در سال ۲۰۱۹ شده است.

این کارشناس در مورد اثر منفی این کاهش قیمت بر فعالیت های اقتصادی سامسونگ اظهار می کند:

عرضه بیش از حد حافظه های DRAM باعث شد بازار قطعات سخت افزاری حافظه در سال ۲۰۱۹ سقوط ۳۲.۷ درصدی را تجربه کند؛ این بازار ۲۱.۶ درصد از فروش کلی سمی کنداکتور ها را در همان سال تشکیل می داد و بدترین عملکرد را در میان سایر شاخه ها به ثبت رساند. “

یکی دیگر از عوامل رشد اینتل در وخیم شدن اوضاع بخش فلش مموری های NAND خلاصه شده است.

فروش سالانه این محصولات در سال گذشته شاهد کاهش ۲۶.۴ درصدی بود که با توجه به افزایش تولید این قطعات در پایان سال ۲۰۱۸ و کاهش تقاضا در آغازین روز های سال ۲۰۱۹ چندان غیر قابل پیش بینی نبود.

علاوه بر فلش مموری ها، تقاضای تولیدکنندگان تلفن های هوشمند برای حافظه نیز به اندازه قبل نبود و سرویس های ارائه دهنده فضای ابری قیمت های خود را کاهش داده بوند.

تمامی این عوامل دست به دست هم داد تا بازار قطعات حافظه دچار رکود شود.

طبق محاسبات موسسه Gartner، مجموع درآمد حاصله در صنعت سمی کنداکتور ها در سطح جهانی برای سال ۲۰۱۹ معادل ۴۱۸.۳ میلیارد دلار ثبت شده است که ۱۱.۹ درصد نسبت به سال قبل تر از آن کمتر است. از میان ده برند برتر فعال در این صنعت نیز نه مورد در این کاهش درآمد سهیم بوده اند؛ Andrew Norwood در رابطه با چشم انداز موسسه Gartner برای سال ۲۰۲۰ می گوید:

در این برهه، به نظر می رسد بازار جهانی سمی کنداکتور ها به سمت رکود دیگری در سال ۲۰۲۰ در حرکت است؛ ویروس کرونا و اثرات ناشی از آن می توانند نقش پر رنگی در این رکود داشته باشند.

همانطور که می دانید ویروس کرونا باعث توقف خطوط تولیدی شده است در سرتاسر جهان شده است و این می تواند اثر منفی بر فرایند عرضه و تقاضا در بسیاری از مناظق دنیا داشته باشد.

لازم به ذکر است که موسسه تحقیقاتی Gartner پیش بینی قبلی خود در مورد سال ۲۰۲۰ که رشد ۱۲.۵ درصدی را نشان می داد را تغییر داده است و در گزارشات جدید مدعی است که صنعت سمی کنداکتور ها در مجموع با کاهش ۰.۹ درصدی درآمد روبرو خواهد شد.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا