سخت افزار

چیپست ۶ نانومتری MT6893 مدیاتک عملکردی در سطح اسنپ‌دراگون ۸۶۵ دارد

چند وقتی است اخباری شنیده می‌شود که مدیاتک در حال ساخت یک چیپ جدید با معماری مشابه با چیپست اگزینوس ۱۰۸۰ سامسونگ است که براساس فرآیند توسعه ۶ نانومتری شرکت TSMC ساخته خواهد شد.

این چیپست به اسم MT6893 توانسته است با توجه به امتیاز خود در بنچمارک Geekbench 4 توجه افراد را جلب کند که نشان می‌دهد نتیجه تست آن در بخش تک هسته از چیپست +Dimensity 1000 مدیاتک که در گوشی ردمی کا ۳۰ اولترا شیائومی استفاده شده بود، بالاتر است.

نکته جالب‌تر نتیجه بنچمارک‌های Geekbench 5 است که نشان می‌دهد چیپست جدید نه تنها در مقایسه با آن مدل یک پردازنده مرکزی قدرتمندر دارد، بلکه از نظر قدرت در حد چیپست پرچم‌دار اسنپ‌دراگون ۸۶۵ قرار می‌گیرد که گوشی وان پلاس ۸ مجهز به آن است.

چیپست 6 نانومتری MT6893 مدیاتک عملکردی در سطح اسنپ‌دراگون 865 دارد

بدون شک تصاویر نتیجه این بنچمارک‌ها تنها در حد داده‌های خام هستند و متغیرهای عملکرد دقیق یا حتمی نیستند. گرچه، MT6893 بدون شک یک چیپ قدرتمند خواهد بود.

منبع این خبر همچنین با اطمینان مشخصات این چیپست را تایید می‌کند، چون مورد بحث زیادی بوده است. این تراشه هسته‌های اصلی کورتکس A78 با سرعت کلاک ۳.۰ گیگاهرتز به همراه ۳ هسته دیگر کورتکس A78 با سرعت کلاک ۲.۶ گیگاهرتز و ۴ هسته کارآمد کورتکس A55 با سرعت کلاک ۲.۰ گیگاهرتز دارد.

پردازنده گرافیکی Mali-G77 MC9 است. گرچه، هنوز فرضیه‌هایی در مورد عرضه این چیپ در دو مدل مختلف وجود دارد، با توجه به این که در کارت‌های امتیاز بنچمارک Geekbench پسوند «v1_64» در انتهای اسم «alps k6893» دیده می‌شود.

متاسفانه، ما هنوز اطلاعات دیگری در مورد چیپست MT6893 مانند پردازنده سیگنال تصویر یا کنترلر حافظه آن نداریم. اکثر اخباری که به بیرون درز کردند، روی این قضیه توافق دارند که این چیپست در مقایسه با +Dimensity 1000 از حافظه‌های پرسرعت‌تر UFS 3.0 به جای UFS 2.0 و رم قدرتمندتر LPDDR5 به جای LPDDR4X پشتیبانی خواهد کرد.

مهم‌تر از چیزی، قیمت چیپست جدید خواهد بود که امیدواریم با ادامه مسیر مدل Dimensity شاهد ورود دستگاه‌های ارزان‌تر مجهز به آن به بازار باشیم.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
gsmarena

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا