امنیتتبلتموبایل

حذف پورت Thunderbolt در دستگاه های سرفیس مایکروسافت به دلایل امنیتی

مایکروسافت دلیل وجود نداشتن پورت Thunderbolt در لپتاب های سری Surface و تبلت های این شرکت را مسائل امنیتی می داند. این توضیح در یکی از وبینار های مهندسی لپتاپ های سرفیس مطرح شد، جایی که یکی از کارمندان مایکروسافت تمام مراحل طراحی جدیدترین دستگاه های این شرکت را شرح داد.

این شخص در بخشی از صحبت های خود می گوید:

“هیچکدام از لپ تاپ های سری Surface پورت Thunderbolt ندارند. چرا؟ چون این پورت مستقیما به حافظه دستگاه دسترسی دارد. اگر شما دستگاهی که از قبل با هدفی مشخص طراحی کرده اید را از طریق این پورت به لپتاب وصل کنید، به حافظه اصلی و تمام اطلاعات ذخیره شده روی آن دسترسی خواهید داشت. ما در این برهه از زمان مطمئن نیستیم پورت تاندربولت از امنیت کافی برای گنجانده شدن در دستگاه های ما برخودار باشد.”

کارمند مایکروسافت در واقع متخصص تکنولوژی لپ تاپ های سرفیس با بیش از ۱۰ سال سابقه کاری در این شرکت است. در طول سخنرانی یک ساعته و جذاب این شخص به این موضوع نیز اشاره می شود که دستگاه های Surface مایکروسافت، به همان دلایل امنیتی از حافظه رم جداشدنی پشتیبانی نمی کنند.

“اگر شما می توانستید حافظه این دستگاه را جدا کنید، ابتدا با استفاده از نیتروژن مایع این قطعه را منجمد می کردید، سپس آن را از دستگاه خارج کرده و با استفاده از دستگاه های مخصوص تمام اطلاعات ذخیره شده روی آن را استخراج می کردید. به همین دلیل در تمام دستگاه های سری Surface قطعه حافظه از لحاظ فیزیک جدانشدنی و غیر قابل ارتقا است. به این ترتیب امنیت لازم برای محافظت از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه فراهم می شود.”

مایکروسافت هنوز هیچ اظهار نظری در مورد این گفته ها نکرده است. این در حالی است که سایر برند های تولید کننده لپ تاپ نظیر Lenovo، Dell، و HP سال هاست که از پورت تاندربولت برای انتقال اطلاعات در دستگاه های خود استفاده می کنند. اما به نظر می رسد مایکروسافت رابطه خوبی با این پورت ندارد و حتی در ویندوز ۱۰ ابزاری امنیتی سطح کرنل برای آن طراحی کرده است.

اینکه مایکروسافت عدم وجود پورت تاندربولت در لپ تاپ های سرفیس را مسائل امنیتی می داند و هیچ اشاره ای به عدم سازگاری این پورت و کانکتور لپ تاپ نمی کند کمی تعجب برانگیز است. در این باره باید گفت که کانکتور شارژ مایکروسافت در لپ تاپ های سرفیس این برند از پورت تاندربولت و سرعت بالای آن در انتقال داده ها پشتیبانی نمی کند. در عین حال این کانکتور قابلیت هایی همچون روش انتقال داده منحصر به فرد، رساندن برق به قطعات، و پشتیبانی از ویدیو را از طریق یک کابل ارائه می دهد. بنابراین این احتمال نیز وجود دارد که بعضی از قابلیت های منحصر به فرد به قیمت حذف پورت Thunderbolt در لپ تاب های Surface مایکروسافت گنجانده شده باشند.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا