بررسی گجت هاکنسول بازینقد و بررسی

پلی‌ استیشن برای رسیدن به جایگاه فعلی چه مسیری را طی کرده است ؟

کمتر کسی وجود دارد که اسم پلی‌ استیشن را نشنیده باشد، بدون شک شرکت سونی با طراحی و ساخت این محصول غوغای بزرگی در صنعت سرگرمی و بازی ایجاد کرده است.

در ادامه مطلب همراه کیمیانو باشید تا بیشتر با این محصول محبوب در بین گیمرها آشنا شوید.

دوران قبل از تولید پلی استیشن

جالب است بدانید زمانی که آتاری و سگا در صنعت بازی جایگاه خوبی داشتند، رقیبان جدی مانند سونی و مایکروسافت هنوز در بازار کنسول‌ها فعالیت نمی‌کردند.

در واقع سونی و نینتندو در آن زمان شریک یکدیگر بودند، با این که اصلا به یکدیگر اعتماد نداشتند!

سونی در آن زمان توانست دیسک CD-ROM/XA را بسازد که می‌توانست فایل‌های صوتی و ویدیویی فشرده را پشتیبانی کند و توسط سخت‌افزارهای مختلف خوانده شود.

بنابراین خیلی غیرقابل تصور نبود که این دیسک بتواند با توجه به استفاده از این قابلیت پا به سیستم‌های بازی و کنسول بگذارد.

سونی تمایل داشت که این محصول به صورت انحصاری مخصوص شرکت خودش باشد، اما نینتندو اصلا با این موضوع موافق نبود!

در سال ۱۹۹۱ در شیکاگو، سونی از محصولی به نام Play Station رونمایی کرد که قادر بود از فرمت دیسک CD-ROM/XA پشتیبانی کند.

از آن جایی که محصولات شرکت نینتندو در آن زمان محبوبیت خیلی خوبی داشتند، پلی‌ استیشن از تمام کارتریج‌های این شرکت پشتیبانی می‌کرد تا بتواند در این صنعت کاملا موفقیت را لمس کند.

محصول شرکت سونی، در آن زمان خیلی اندازه بزرگ و قابلیت‌های جالبی مانند پخش موسیقی و فیلم داشت.

قطع همکاری نینتندو با سونی

درست یک روز بعد از معرفی Play Station نینتندو قطع همکاری خود را با سونی اعلام کرد!

بدون شک این موضوع کاملا باعث عصبانیت رئیس شرکت سونی شد، زیرا کنسول این شرکت در کنار نام نینتندو قرار گرفته بود.

اما با وجود تمام این مسائل، این دو غول به همکاری با یکدیگر ادامه دادند، به نحوی که سونی از کارتریج‌های نینتندو پشتیبانی کرد و نینتندو کنسول خود را برای تولید صدا مجهز به چیپ‌های سونی کرد.

پلی‌ استیشن
اما ماجرا به همین سادگی تمام نشد، چون سونی به صورت مخفیانه با شخصی به نام «کن کوتاراگی» روی پروژه‌ای کار می‌کرد که امروزه آن را به اسم PlayStation می‌شناسیم.

کن کوتاراگی مسئول مهندسی چیپ‌های صوتی کنسول نینتدو بود و به درخواست شرکت سونی، پروژه ساخت PlayStation را در اولویت اصلی خود قرار داد، امروزه از او به عنوان پدر پلی‌ استیشن یاد می‌کنند.

شروع تحولات اساسی در صنعت بازی با تولید پلی‌ استیشن

سونی به اتفاق شرکت فیلیپس که در آن زمان رقیب بودند، فرمت DVD را خلق کرد و جالب است بدانید که در طول چند سال سونی فقط توانسته بود ۲۰۰ کنسول را تولید کند!

اما با وجود این، سونی شرکت خود را در آمریکا و ژاپن توسعه داد و سرگرمی‌های کامپیوتری سونی در این دو قطب تاسیس شد.

در آن زمان کنسول‌های نسل پنجم برای تحول صنعت بازی آمده بودند و تمام رقیبان با محصولات خود پا به میدان گذاشته بودند.
نینتندو با کنسول Nintendo 64، آتاری با کنسول Atari Jaguar، سگا با کنسول Sega Saturn و پاناسونیک با کنسول ۳DO بر صنعت بازی حکمرانی می‌کردند.

اما سونی تنها با تکیه بر توانایی خود و بدون استفاده از محصولات شرکت دیگری، در نسل پنجم کنسول‌های بازی تحول عظیم ایجاد کرد تا رویای بازی‌های سه بعدی به حقیقت تبدیل شود و نسل پنجم کنسول‌های خانگی با ورود پلی استیشن تکمیل شد.

PlayStation به علت قدرت سخت‌افزاری بالا و کیفیت ساخت متمایز با دیگر کنسول‌ها، با شرکت‌های مختلفی مانند الکترونیک آرتز و نامکو آغاز به همکاری کرد.

قبل از این موضوع، سونی قصد داشت که با سگا همکاری کند و با وارد کردن فناوری‌های خود در این محصول در برابر نینتندو قرار بگیرد، اما رئیس سگا نپذیرفت.

بعد از این ماجرا، همکاری این دو با یکدیگر قطع شد، سگا روی Sega Saturn و سونی نیز روی محصول انحصاری خودش تمرکز کرده بودند. اما زمانی نگذشته بود که سگا به زانو درآمد!

رقابت واقعی

در سال ۱۹۹۴ رقابتی بین Sega Saturn و PlayStation شکل گرفت.

محصول انحصاری شرکت سونی در سال‌های ابتدایی، تنها در ژاپن عرضه می‌شد، اما بعد از گذشت یک سال به دست سایر کاربران جهان رسید.

در آن زمان پلی‌ استیشن با قیمت ۳۰۰ دلاری محبوبیت زیادی کسب کرده بود و توانسته بود بالاترین بخش درآمد را کسب کند.

پلی‌ استیشن
شرکت سونی تا سال ۲۰۰۵ در مدت زمان تقریبی ۹ سال توانسته بود به فروش ۱۰۲ میلیونی برسد، در حالی که نینتندو با آن همه محبوبیت فقط ۳۳ میلیون واحد فروش داشت.

در آن زمان «بیل گیتس»، رئیس سابق مایکروسافت کنسول سونی را بسیار تحسین می‌کرد.

کنترلر خاص پلی‌ استیشن

یکی از دلایل موفقیت پلی‌ استیشن در آن زمان کنترلر بسیار عالی آن بود.

سونی در سال ۱۹۹۷، کنترلر را به دو استیک استاندارد مجهز کرد، چیزی که در بقیه کنترلرها وجود نداشت و تحول بنیادی را در کنترلر رقم زد.

کنترلر سونی قرار بود مانند دیگر کنترلرها تخت و مسطح باشد، اما «تییو گوتو» نظر دیگری داشت.

او در آن زمان سازنده کنترلرهای سونی و بر این باور بود که طراحی چند بعدی کنترلر برای این کنسول بسیار معقول‌تر است.

در آن زمان، بسیاری از مدیران سونی با این طرح مخالفت کردند، اما مدیر عامل کل سونی از این ایده حمایت کرد، چون این کنترلر او را به یاد کنترلر هواپیما می‌انداخت.

علائم روی کنترلر پلی‌ استیشن

یکی از حرکت‌های جالب گوتو، انتخاب شکل‌های هندسی به جای حروف انگلیسی بود و امروزه این ۴ شکل هندسی به مشهورترین و مهم‌ترین نمادهای شرکت سونی تبدیل شده‌اند.

مثلث عقیده و نظر را نشان می‌دهد، زیرا دارای جهت است و گوتو برای آن رنگ سبز را در نظر گرفت. مربع با رنگ صورتی برای انتخاب‌های گوناگون بازیکنان روی کنسول در نظر گرفته شده است.

دایره و علامت ایکس با رنگ قرمز و آبی، بله و خیر را در تصمیم‌گیری نشان می‌دهد.

اولین بازی با پلی‌ استیشن

پلی‌ استیشن
اولین بازی ساخته شده برای این محصول را تیم کوچکی به اسم Poly طراحی و تولید کرد و Motot Toon Grand Prix نام داشت.

در آن زمان سونی با بسیاری از بازی‌سازان همکاری کرد و تعداد بسیار فراوانی بازی از سوی شرکت‌های خارجی برای این محصول عرضه کرد.

سونی با این تنوع بالای بازی و طرح‌های گرافیکی جذاب، توانست روز به روز محبوبیت خود را زیادتر کند تا به جایگاهی برسد که امروز می‌دانیم و پلی‌ استیشن به یکی از محبوب‌ترین کنسول‌های خانگی بازی شود.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا