امنیت

شیائومی به جمع آوری اطلاعات کاربران متهم شد

طبق گزارش کاربر امنیتی مجله فوربز، شرکت شیائومی اطلاعات تاریخچه مرورگر داخلی تلفن های هوشمند این برند را جمع آوری می کند. نکته جالب اینجاست که حتی صفحه های باز شده در تب ناشناخته (incognito) نیز در سرور های شیائومی ذخیره می شوند. علاوه بر آن استفاده از مرورگر های دارای امنیت بالا نظیر DuckDuckGo مانع از دسترسی شیائومی به اطلاعات کاربران در این زمینه نخواهد شد.

Gabriel Cirlig، یکی از این کاربران که مدل ردمی نوت ۸ را برای کاربری های روزمره مورد استفاده قرار می دهد متوجه شده است که این دستگاه تمام فعالیت های وی را ذخیره کرده و به سرور هایی در روسیه و سنگاپور ارسال می کند. البته مشخص شده است که دسترسی به این سرور ها از طریق دامین هایی در پکن (پایتخت چین) میسر می شود.

اطلاعات جمع آوری شده از کاربران شامل اسکرین شات، وبسایت های بازدید شده، فولدر های باز شده، تنظیمات تغییر داده شده، و حتی موزیک های پخش شده در اپلیکیشن های پیش فرض می شود.

این کاربر با دانلود کردن اطلاعات رام (ROM) گوشی های شیائومی می ۱۰، ردمی کی ۲۰، و می میکس ۳ و بررسی آن ها متوجه شد این مشکل امنیتی در این مدل ها نیز وجود دارد. کاربر دیگری به نام Andrew Tierney نیز رفتار های مشکوک در مرورگر های Mi Browser Pro و Mint Browser کشف کرده است.

شیائومی در واکنش به این اتهامات تمام یافته های مجله فوربز را گمراه کننده و نادرست خوانده است. یکی از سخنگو های این شرکت اظهار می کند:

“سیاست های مجموعه شیائومی در زمینه حفظ حریم شخصی کاربران مطابق با قوانین و مقررات کشور های مقصد محصولات این برند است، و اطلاعات گردآوری شده به صورت ناشناس و بدون ثبت مشخصات کاربر در سرور ها ذخیره شده است. دلیل جمع آوری این اطلاعات نیز به تلاش های این شرکت برای بهبود تجربه کاربران در هنگام استفاده از مرورگر ها مربوط می شود که در میان تولید کنندگان امری شایع است. نکته مهم این است که هیچ کدام از داده های ذخیره شده را نمی توان به کاربر مشخصی ربط داد.”

پس از این اظهارات Gabriel Cirlig ویدیویی را برای شیائومی ارسال کرده است که در آن به وضوح نشان داده می شود مرورگر حتی با فعال بودن حالت مخفی (incognito mode) تاریخچه فعالیت های کاربر را به سرور ها ارسال می کند.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا