دوربینموبایل

جدیدترین سنسور دوربین سامسونگ برای تلفن هوشمند با فوکوس خودکار سریع

جدیدترین سنسور دوربین مخصوص تلفن هوشمند رونمایی شده توسط سامسونگ گلکسی به خوبی نشان می دهد که تعداد پیکسل بالا همیشه به معنای کیفیت تصویر بهتر نیست. ISOCELL GN1 یک سنسور ۵۰ مگاپیکسلی با ابعاد ۱/۱.۳ اینچی است که با پیکسل های نسبتا بزرگ ۱.۲ میکرونی خود به دوربین کمک می کند عملکرد بهتری در نور کم داشته باشد. این سنسور همچنین دارای قابلیت فوکوس خودکار دو پیکسلی (dual pixel) شبیه به سیستم دوربین های کانن است که سرعت فوکوس در سطح دوربین های DSLR را ارائه می دهد.

همانطور که اشاره کردیم، عملکرد این دوربین در نور کم بهبود یافته است، چرا که از تکنولوژی Tetracell سامسونگ بهره می برد. این ابزار در واقع چهار پیکسل را با یکدیگر ادغام می کند تا قدرت جذب نور چهار برابر افزایش یابد و تصاویر بهتری در طول شب یا در محیط های کم نور تهیه شود. طبیعتا این فرایند کیفیت تصویر را به ۱۲.۵ مگاپیکسل کاهش می دهد که البته برای بسیاری از تصاویر هنوز هم کیفیت مناسبی است. این قابلیت در کنار فوکوس خودکار دو پیکسلی به سنسور GN1 اجازه می دهد حتی در نور کم فوکوس سریع تری داشته باشد، و تصاویری با جزییات بالاتر و روشن تر تهیه کند.

سامسونگ در حال حاضر دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی به کار گرفته شده در گلکسی اس ۲۰ اولترا را در اختیار دارد، و روی افزایش رزولوشن سنسور های بعدی خود (حتی تا ۵۰۰ مگاپیکسل) تمرکز کرده است. بنابراین انتظار نمی رود این دوربین ۵۰ مگاپیکسلی سر و صدای زیادی به پا کند. با این حال می توان برای تهیه تصاویر روز مره روی ISOCELL GN1 حساب کرد. علاوه بر آن، همزمان با عرضه گلکسی اس ۲۰ شکایت هایی در رابطه با قابلیت فوکوس خودکار سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی این شرکت وجود داشت که به نظر می رسد سنسور جدید آن ها را پوشش می دهد.

سنسور جدید GN1 سامسونگ رقیب اصلی سنسور IMX 689 برند سونی استفاده شده در وان پلاس ۸ محسوب می شود، و شایعاتی مبنی بر رونمایی از آن در قالب تلقن هوشمند جدید شرکت Vivo وجود دارد. همچنین خبر رسیده است که تولید انبوه این سنسور اواخر ماه می ۲۰۲۰ شروع می شود.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا