گزارش مالیموبایل

کاهش ۱۳ درصدی فروش تلفن های هوشمند به خاطر کرونا

با آغاز همه گیری ویروس کرونا انتظار می رفت صنایع گوناگون از جمله بازار تلفن های هوشمند دچار رکود شود، اما کمتر کسی می توانست پیش بینی کند این رکود در واقع به کمترین نرخ فروش تلفن های هوشمند از سال ۲۰۱۳ تبدیل شود. موسسه Canalys گزارشی در این رابطه منتشر کرده است که به خوبی ابعاد فاجعه را نشان می دهد. طبق این گزارش فروش تلفن های هوشمند ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است. در ادامه نموداری از این روند به تصویر کشیده شده است:

تلفن های هوشمند

 

یکی از کارشناسان این موسسه برای توصیف اثرات منفی کووید ۱۹ بر صنعت تلفن های هوشمند از لفظ “در هم کوبیده شده” استفاده کرده است:

“در ماه فوریه که ویروس کرونا فقط در کشور چین و چند همسایه آن گزارش شده بود، دغدغه اصلی برند های معروف به تولید تلفن هوشمند در تعداد کافی و پاسخگویی به تقاضای کاربران خلاصه می شد. اما در ماه مارس این وضع کاملا تغییر کرد و نرخ فروش روند نزولی در پیش گرفت.”

اولین مرحله این تغییر زمانی بود که زنجیره تولید جهانی که عمدتا در نواحی شرق آسیا متمرکز شده است تحت تاثیرات منفی ویروس کرونا قرار گرفت و به دنبال آن میزان تقاضا در کشور چین به عنوان یکی از بازار های اصلی کاهش یافت. در ادامه، زمانی که اروپا و امریکا به قلمرو تحت سیطره ویروس اضافه شدند، میزان تقاضا در این بازار ها نیز کاهش چشمگیری را تجربه کرد. با توجه به اینکه بسیاری از مردم در خانه های خود حبث شده اند و عده ای حتی شغل خود را از دست داده اند، عجیب نیست که فروش تلفن های هوشمند فوق پیشرفته با قیمت های بالای ۱۰۰۰ دلار با استقبال مصرف کنندگان روبرو نشده است.

با وجود متحمل شدن ضرر های سنگین، سامسونگ هنوز رتبه نخست فروش تلفن های هوشمند را در اختیار دارد. هووآوی نیز در رتبه دوم قرار دارد و همانند سامسونگ در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ با ۱۷ درصد کاهش فروش روبرو شده است. رتبه سوم این لیست به شرکت اپل تعلق دارد که ۸ درصد کاهش فروش را گزارش داده است. در مقابل شرکت های چینی شیائومی و ویوو افزایش ۹ و ۳ درصدی فروش را تجربه کردند.

کارشناس مذکور همچنین معتقد است که شرایط در آینده از وضع فعلی وخیم تر خواهد شد:

“بسیاری از شرکت های تولید کننده تلفن هوشمند سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ را اوج تاثیرات منفی ناشی از ویروس کرونا می دانند.”

جالب است بدانید اپل به خاطر شک و تردید هایی که در مورد سرنوشت ویروس کرونا در آینده وجود دارد از ارائه برنامه مالی برای سه ماهه دوم امسال خودداری کرده است.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا