لپ تاپ

Apple M1 به عنوان اولین چیپست با معماری AMR برای مک‌ها معرفی شد

سرانجام با اولین چیپست جدید اپل به اسم Apple M1 آشنا شوید، چون روز گذشته اهالی کوپرتینو از آن رونمایی کردند. این شرکت ادعا می‌کند این چیپست ویژگی‌های متعددی از جمله سریع‌ترین هسته یک پردازنده در جهان، سریع‌ترین پردازنده گرافیکی یکپارچه و دستاورهای عالی در بحث کارآیی مصرف انرژی، دارد.

Apple M1 به عنوان اولین چیپست با معماری AMR برای مک‌ها معرفی شد

M1 یک چیپ بزرگ ۵ نانومتری با ۱۶ میلیارد ترانزیستور است. بخواهیم مقایسه کنیم، چیپست A14 آیفون ۱۲ تنها ۱۱.۸ میلیارد ترانزیستور دارد، بنابراین قدرت چیپست جدید به مراتب بیشتر است.

این چیپ با این حال شبیه به تراشه‌های موبایل (و APUهای کنسول) به علت استفاده از یک معماری حافظه یکپارچه است، به عبارت دیگر پردازنده مرکزی، پردازند گرافیکی، کنترلر I/O و سایر قطعات بدون این که نیاز به انتقال داده‌ها از طریق PCIe داشته باشند، به یک حافظه دسترسی دارند.

این پردازنده از ۴ هسته بزرگ و ۴ هسته کوچک تشکیل شده است. هسته‌های بزرگ به صورت مشترک از ۱۲ مگابایت کش L2 استفاده می‌کنند، در حالی که این مقدار برای هسته‌های کوچک ۴ مگابایت است.

این هسته‌ها در همکاری با یکدیگر سرعتی در حد «جدیدترین چیپ لپ تاپ‌ها» دارند و توان طراحی حرارتی محدود به ۱۰ وات است و اگر شرایط خنک‌کنندگی مناسب باشد، این هسته‌ها حتی می‌توانند سریع‌تر باشند.

پردازنده اپل در مقایسه با چیپستی که نام آن مشخص نشد (بدون شک اینتل) حتی کارآمدتر است و در سطح عملکرد مشابه تنها یک چهارم توان مصرف می‌کنند. همچنین، عملکرد به ازای وات ۳ برابر شده است.

پردازنده گرافیکی نیز یک طراحی ۸ هسته‌ای و مجموعا ۱۲۸ واحد اجرایی دارد. به گفته اپل، این سریع‌ترین پردازنده گرافیکی یکپارچه با توان ۲.۶ ترافلاپ است تا از Nvidia 1050 Ti با توان تنها ۲.۱ ترافلاپ سریع‌تر باشد.

موتور عصبی ۱۶ هسته‌ای M1 الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را با ۱۱ ترا عملیات محاسباتی در ثانیه (TOPS) اجرا خواهد کرد. همچنین موتورهای رمزنگاری و رمزگشایی پیشرفته رسانه‌ای در کنار یک پردازنده سیگنال تصویر قرار دارند.

علاوه بر این، سیستم امنیتی انکلاو اپل (secure enclave) نیز در چیپست لحاظ شده است تا نیاز به چیپ جداگانه T2 نباشد.

Apple M1 به عنوان اولین چیپست با معماری AMR برای مک‌ها معرفی شد

چیپست جدید برخلاف اکثر پلتفرم‌های‌ غیر اینتل از پورت تاندربولت پشتیبانی می‌کند، بنابراین کاربران همچنان از استفاده از حافظه خارجی سریع‌ و سایر لوازم جانبی لذت خواهند برد.

به همراه آن از ۴ پورت یواس‌بی نیز پشتیبانی خواهد شد. در اخبار قبلی نیز اطلاع دادیم اپل مک بوک ایر جدید را مجهز به آن معرفی کرده است.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
gsmarena

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا