آموزشآموزش عکاسیصوتی و تصویری

آموزش تبدیل دوربین دیجیتال کانن به دوربین وب کم

با توجه به اینکه بسیاری از مردم به خاطر شیوع ویروس کرونا خانه نشین شده اند و چاره ای جز کار کردن از منزل ندارند، کاملا طبیعی است که دوربین های وب کم به یکی از کاربردی ترین وسایل امروز تبدیل شده باشند. در این میان شرکت معروف کانن (Canon) که همگی دوربین های دیجیتال آن را می شناسیم راه حلی ارائه کرده است که می تواند مشکل احتمالی کمبود وب کم را رفع کند. نرم افزار جدید و رایگان این شرکت به نام “EOS Webcam Utility” اجازه می دهد بعضی از دوربین های بدون آینه و پاور شات این برند از طریق پورت USB به سیستم متصل شده و نقش وب کم را ایفا کنند.

البته چند نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه داشته باشیم. اول اینکه تمام مدل ها قابلیت تبدیل شدن به وب کم را ندارند. در ادامه لیستی از دوربین های کانن که می توانند به عنوان وب کم استفاده شوند نمایش داده شده است. نکته دوم این است که نرم افزار EOS Webcam Utility در واقع نسخه بتا (آزمایشی) است و فقط روی نسخه های ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ قابل اجرا است. البته در آینده احتمال دارد این محدودیت نرم افزاری رفع شود.

لیست دوربین های سازگار با نرم افزار جدید کانن :

کانن

 

 

آموزش تبدیل دوربین کانن به وب کم با استفاده از اپیلکیشن EOS Webcam Utility

زمانی که مطمئن شدید دوربین در لیست بالا قرار دارد و سیستم عامل کامپیوتر نیز نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ است، باید یک کابل USB سازگار با دوربین تهیه کنید تا بتوانید آن را به کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کنید. مدل های مختلف دوربین کانن از کابل های USB متفاوت پشتیبانی می کنند. به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از خرید یا قرض گرفتن کابل، مدل دوربین و نوع کابل USB آن را در صفحه پشتیبانی محصولات در وبسیات Canon بررسی کنید. بعد از تهیه کابل باید نرم افزار را نصب کنید.

ابتدا فایل نصب “Canon EOS Webcam Beta” را از اینجا دانلود کنید. احتمالا برای دسترسی به این فایل شماره سریال دوربین از شما خواسته شود که باید آن را ارائه دهید. شماره سریال دوربین های کانن معمولا روی قسمت پایینی درب محفظه باتری درج شده است. همچنین می توانید به جعبه دوربین مراجعه کنید و شماره سریال را از اسناد ارائه شده همراه آن به دست آورید.

فایل نصب را اجرا نموده و با دنبال کردن دستورالعمل ها مطمئن شوید نرم افزار با موفقیت روی سیستم نصب شده است.

پس از اتمام فرایند نصب نرم افزار، دوربین را با استفاده از کابل USB به سیستم وصل کنید.

زمانی که مطمئن شدید کامپیوتر یا لپتاب دوربین را شناخته است، نرم افزار را اجرا نموده و تنظیمات را با توجه به مدل دوربین و دستور العمل های ارائه شده انجام دهید.

در پایان دوربین کانن به گزینه های موجود در قسمت انتخاب دوربین در اپلیکیشن های تماس ویدیویی نظیر Zoom، Facebook Room، Microsoft Teams و … اضافه می شود. به این ترتیب تا زمانی که دوربین به سیستم وصل باشد، شما می توانید از آن به عنوان وب کم در تماس های ویدیویی استفاده کنید. البته نباید فراموش کنید که باز بودن اپلیکیشن EOS Webcam Utility برای برقراری اتصال بین دوربین و اپلیکیشن های تماس ویدیویی مورد استفاده توسط شما لازم است. بنابراین مادامی که قصد دارید از دوربین به عنوان وب کم استفاده کنید نرم افزار را نبندید.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا