آموزشآموزش کامپیوتر

چهار روش کاربردی و سریع برای حذف نرم افزار ها در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ در مقایسه با نسخه های قبلی ویندوز امکانات بیشتری دارد و ظاهر کنترل پنل آن نیز کاملا تغییر کرده است؛ در ویندوز های ۷، ۸ و ۸.۱ شما به راحتی می توانستید با مراجعه “Control Panel -> Programs -> Programs and Features” لیست نرم افزار های نصب شده روی سیستم را در اختیار داشته باشید و برای حذف آن ها اقدام کنید، اما شرایط در ویندوز ۱۰ کمی متفاوت است.

ما در این مقاله چهار روش مختلف برای حذف نرم افزار در ویندوز ۱۰ به شما عزیزان نشان خواهیم داد.

چگونه نرم افزار ها را در ویندوز ۱۰ حذف کنیم؟

روش اول: مراجعه به بخش Apps and Features

منوی استارت را باز نموده و گزینه “Setting” را در این منو انتخاب کنید. سپس در صفحه تنظیمات روی گزینه “System” کلیک کنید.

حذف نرم افزار در ویندوز

حالا وارد صفحه اختصاصی تنظیمات سیستم شده اید. برای حذف هر نرم افزار یا اپلیکیشن روی گزینه “Apps & Features” در پنل سمت چپ پنجره کلیک کنید. در ادامه لیستی از نرم افزار های نصب شده روی سیستم ظاهر می شود. کافیست نرم افزار یا اپلیکیشن مورد نظر را انتخاب کرده و روی دکمه “Uninstall” کلیک کنید تا از ویندوز ۱۰ حذف شود.

حذف نرم افزار در ویندوز

روش دوم: مراجعه به Control Panel

واقعیت این است که کنترل پنل (Control Panel) در ویندوز ۱۰ وجود دارد، اما دسترسی به آن از طریق منوی استارت فراهم نمی شود، چرا که گزینه تنظیمات (Settings) جای آن را گرفته است. اما اگر قصد دارید با استفاده از کنترل پنل نرم افزار های نصب شده روی ویندوز ۱۰ را حذف کنید، می توانید آن را در باکس سرچ نوار استارت جستجو کنید.

به این منظور ابتدا عبارت “Control Panel” را داخل سرچ باکس تایپ کنید و سپس دکمه Enter کیبورد را فشار دهید تا صفحه کنترل پنل سیستم به صورت خودکار باز شود. حالا مانند نسخه های قبلی ویندوز روی بخش “Programs and Features” کلیک کنید تا لیست نرم افزار ها به شما نشان داده شود. در ادامه نیز نرم افزار مورد نظر را انتخاب کرده و روی دکمه “Uninstall / Change” کلیک کنید تا فرایند حذف آن آغاز شود.

حذف نرم افزار در ویندوز

روش سوم: ابزار Uninstaller نرم افزار

بسیاری از نرم افزار ها هنگام نصب شدن روی سیستم یک اپلیکیشن به نام Unistaller را در اختیار کاربر قرار می دهند. وظیفه این اپ اجرای فرایند حذف نرم افزار از سیستم است. بنابراین اگر دو روش قبل سازگار نبود، می توانید به پوشه نصب نرم افزار در درایو C مراجعه کنید، و با دبل کلیک روی فایل uninstall.exe فرایند حذف نرم افزار را اجرا کنید.

حذف نرم افزار در ویندوز

روش چهارم: استفاده از اپلیکیشن های ثانوی

در بعضی از موارد ممکن است اپلیکیشن Uninstaller در پوشه نصب نرم افزار وجود نداشته باشد، و مراجعه به کنترل پنل و تنظیمات سیستم موثر واقع نشود. در چنین موقعیت هایی می توان از ابزار های جانبی که برای حذف نرم افزارها در ویندوز طراحی شده اند کمک گرفت.

در حال حاظر اپلیکیشن های بسیاری وجود دارند که در نقش ابزار حذف کننده سایر نرم افزار ها در سیستم عامل ویندوز ظاهر می شوند. ما لیستی از محبوب ترین ابزار های حذف نرم افزار از ویندوز ۱۰ را آماده کرده ایم:

     Total Uninstall

    • IObit Uninstaller

    • Revo Uninstaller

    • Absolute Uninstaller

    • Wise Program Uninstaller

    • Full Uninstall

    • Advanced Uninstaller

هر کدام از این اپلیکیشن ها امکانات خاص خود را دارند، اما بهترین آن ها “Total Uninstall” است که فرایند حذف نرم افزار و تمام فایل های مربوط به آن را کاملا اجرا می کند.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
pcmobitech

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا