سخت افزارگجتلوازم جانبی

جزییات بیشتر از سرعت، توانایی و مشخصات فنی یو اس پی ۴

به نظر می رسد یو اس پی ۴ آماده ورود به میدان است تا با ارائه سرعت دو برابر بیشتر از USB 3.2 تمام پورت های انتقال داده را زیر سایه خود قرار دهد. طبق آخرین اخبار، موسسه VESA اعلام کرده است که این پورت جدید قابلیت پشتیبانی کامل از پهنای باند وسیع DisplayPort 2.0 را دارد. این یعنی یو اس پی ۴ می تواند در دستگاه های تشنه سرعت نظیر صفحه نمایش های ۸K 60Hz HDR یا حتی مانیتور ۱۶K 60Hz مورد استفاده قرار گیرد.

اما با توجه به اینکه USB 4 سرعت ۴۰ گیگابایت بر ثانیه را ارائه می دهد و در مقابل DisplayPort 2.0 از سرعت ۸۰ گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می کند، برقراری ارتباط بین این دو پورت چگونه صورت می پذیرد؟ اساسا پورت USB برای ارسال و همچنین دریافت داده طراحی شده است. بنابراین USB 4 می تواند امکان ارسال و دریافت داده را به صورت همزمان با سرعت ۴۰ گیگابایت بر ثانیه ارائه دهد.

از سوی دیگر DisplayPort 2.0 برای داده های ویدیویی طراحی شده است و فقط به صورت یک طرفه داده ها را از کامپیوتر به صفحه نمایش انتقال می دهد. در این میان محقیق VESA با استفاده از تکنولوژی جدید DisplayPort Alt Mode 2.0 موفق شدند ساختار پین های USB 4 را تغییر دهند تا انتقال داده در این پورت نیز به صورت یک طرفه صورت پذیرد و سرعت ۴۰ گیگابایت بر ثانیه دو برابر شود.

طبق گزارش Anandtech ، تکنولوژی Alt Mode 2.0 از کابل های استاندارد USB 4 پشتیبانی خواهد کرد. بنابراین مانیتور های جدید نیازی به کنترلر های مخصوص USB 4 ندارند و همین باعث می شود فرایند طراحی داخلی آن ها راحت از قبل باشد. USB 4 همچنین از پورت تاندربولت ۳ نیز پشتیبانی می کند و پیش بینی می شود در آینده به شیوه استاندارد انتقال داده برای تلفن های هوشمند و کامپیوتر های شخصی تبدیل شود. به اعتقاد VESA این پورت جدید جایگاه ویژه ای در انتقال داده، کنسول های بازی، هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، و صفحه نمایش های حرفه ای HDR خواهد داشت.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا