آموزشامنیتفناوری

داشتن یک شماره مجازی چه مزایایی دارد؟ ویژگی ها و زمینه های قابل استفاده

از گذشته ارتباطات نقش پررنگی در زندگی ما انسانها داشته است، از آن دوران تاریک با اپراتورها یا تلفن های ثابت که مردم نمی توانستند در حین حرکت تماسی برقرار کنند گرفته تا امروز که تلفن های همراه این امکان را میسر کرده اند. اما حالا شماره مجازی موج جدیدی در ارتباطات به  شمار می روند که در حال حاضر جایگزین سیستم‌های رایج تلفنی در حوزه کسب و کار شده‌اند.

اصطلاح « شماره تلفن مجازی » ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد و مجازی بودن آن شما را به این فکر فرو ببرد که شماره تلفن در واقع کجا قرار دارد، چطور کار می کند و آیا اصلا این شماره تلفن واقعی است یا نه! اما هر چقدر این اصطلاح در نگاه اول پیچیده به نظر می‌رسد، در واقع خیلی ساده‌تر از این تصورهای اولیه است و مزایای بسیاری برای کسانی دارد که از آن استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید از مزایای متعدد شماره تلفن مجازی و تاثیر آن در ارتباطات بدانید، تا انتهای مطلب همراه کیمیانو باشید.

شماره مجازی
شماره تلفن مجازی چیست؟

شماره تلفن مجازی که به آن « DID » نیز گفته می شود، شماره‌ای است که نیاز به اتصال فیزیکی به هیچ دستگاه یا خط تلفنی ندارد. با این شماره می توانید تماس ها را از یک شماره تلفن مشخص به شماره ، آدرس IP یا دستگاهی دیگر هدایت کنید. نصب و استفاده از آن نیز بسیار ساده است.

کاربران این خدمت می‌توانند از هر جای دنیا مثل شماره تلفن های معمولی تماس برقرار کنند، با این تفاوت که نیازی به دسترسی به دکل مخابراتی یا دستگاه خاصی ندارند. شماره تلفن های مجازی به موقعیت مکانی کاربر متکی نیستند و برای برقراری تماس ها از اینترنت استفاده می کنند، در نتیجه شما از هر دستگاهی که متصل به اینترنت باشد می‌¬توانید ارتباط برقرار کنید.

شماره مجازی چطور کار می‌کند؟

تجربه تماس با شماره تلفن مجازی دقیقا مثل تماس با شماره تلفن معمولی است اما مراحل بیشتری در فرآیند انجام آن وجود دارد.

هنگامی که گیرنده‌ شماره مجازی تماسی دریافت می‌کند، در واقع آن تماس به یک یا در صورت لزوم چندین دستگاه دیگر هدایت می شود که این دستگاه‌ها قابل تغییر هستند و نیازی نیست که در یک ناحیه مشخص باشند.

شماره مجازی

مزایای شماره تلفن های مجازی چیست؟

فرقی ندارد که بخواهید یک شرکت بزرگ با چندین دفتر را اداره کنید یا فقط از هک شدن داده‌های موبایل خود جلوگیری کنید، داشتن شماره تلفن مجازی در هر شرایطی برای شما کارآمد خواهد بود.

در ادامه با مزایای شماره مجازی آشنا می‌شویم.

در دنیای کسب و کار

این نوع شماره به مکان فیزیکی خاصی وابسته نیست، در نتیجه تماس های شما به عنوان تماس محلی برای تمام گیرندگان نشان داده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا با مشتریانی که از منطقه شرکتتان دور هستند نیز ارتباط برقرار کنید و آن‌ها مجبور به پرداخت هزینه‌های تماس از راه دور نباشند.

شماره مجازی

از آن جایی که شماره مجازی بسیار ارزان‌تر از سیستم تلفن‌ معمولی است، به کار بردن آن می‌‌تواند هزینه‌های سازمان شما را کم کند یا حتی از بین ببرد.

علاوه بر این، با خرید شماره‌های مجازی مختلف برای هر کشوری که مشتریانتان در آن‌ها اقامت دارند، ارتباطات مقرون به صرفه‌تری خواهید داشت و رضایت مشتریان بین‌المللی خود را بالا خواهید برد.

همچنین، این شماره ها می توانند به هر تلفن همراه یا دستگاه متصل به اینترنتی وصل شوند که با این ویژگی می‌توانید مطمئن شوید که حتی در مواقعی که کارمندی خارج از دفتر کار خود است، نیز هیچ تماسی از دست نمی‌رود.

۸۵ درصد از کسانی که تماسی را پاسخ نمی¬دهند، مجدد تماس نخواهند گرفت پس با این روش از هیچ تماسی غافل نمی‌شوید.

در دنیای بازاریابی

به تیم‌های بازاریابی به بررسی این موضوع کمک می‌کند که کدام یک از استراتژی ها و کانال های بازاریابی آن‌ها بیشترین سود را برای شرکت دارد.

به این شکل که شرکت‌ها به هر کانالی که برای بازاریابی خود استفاده می کنند، از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا تبلیغات آنلاین، یک شماره مشخص اختصاص دهند.

شرکت‌ها برای بررسی این موضوع که یک تغییر خاص در وب‌سایت یا تبلیغات آن‌ها چه تاثیری بر مشتریان داشته است، از تست «A/B» استفاده می‌کنند.

اما حالا با استفاده از شماره تلفن‌های مجازی به‌ راحتی می‌توانند تصمیم بگیرند که کدام تغییر را باید اعمال کنند یا نکنند.

به نحوی که وقتی گزارش‌های تلفن خود را بررسی می‌کنند، می‌توانند ببینند که با هر شماره چند مرتبه تماس گرفته شده است و اگر مقدار تماس‌های یک شماره کمتر باشد، باید کانال های بازاریابی تیم مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرند.

در مرکز تماس

استفاده از شماره‌های مجازی برای شرکت های دارای مراکز تماس بسیار کاربردی است. مراکز تماس حجم زیادی از تماس های تلفنی را دریافت می کنند و یک شماره تلفن مجازی می‌تواند تمام تماس‌های متعلق به یک شماره را به چندین رایانه در یک مرکز تماس هدایت کند.

با این سیستم، اگر یک کارمند در حال مکالمه باشد، تماس مشتری دیگری از دست داده نمی‌شود، چون یک تماس می‌تواند از هر تعداد کامپیوتری که از قبل تعیین شده است، پاسخ داده شود.

شماره مجازی

همچنین، مراکز تماس مجهز به شماره مجازی می‌توانند از گزینه «چند‌زبانه» استفاده کنند تا افرادی را که می‌خواهند به زبان دیگری صحبت کنند، به کارمند یا مرکز تماس متفاوتی وصل کند.

کاربردهای خانگی

با داشتن یک شماره تلفن مجازی یا «خط خانواده» تک تک اعضای خانواده می‌توانند یک خط تلفن فرعی برای خود داشته باشند. به این ترتیب اگر شخصی با شماره تلفن خانه شما تماس بگیرد تماس او به تلفن همراه مخاطب مورد نظرش هدایت می‌شود.

شماره مجازی
استفاده‌ی شخصی

از شماره تلفن مجازی می‌توانید در مواقعی استفاده کنید که نمی‌خواهید شماره تلفن شخصی خود در اختیار طرف مقابل قرار دهید.

برقراری تماس تلفنی با شماره مجازی راحت است، اما یک ویژگی امنیتی نیز دارد به این صورت که افراد دیگر فقط شماره تلفن مجازی شما را به جای شماره واقعی می‌بینند. درنتیجه از اطلاعات شما در موقعیت‌های ریسکی محافظت می‌شود.

در کنار چنین مزایایی، سایر افراد نیز می‌توانند از شماره تلفن‌های مجازی سود ببرند زیرا با استفاده از شماره تلفن مجازی هزینه‌های کمتری بابت تماس‌های دوستان و اعضای خانواده‌‌تان که دور از شما زندگی می‌کنند، می‌پردازید.

وقتی شخصی از هزاران کیلومتر دورتر به شما زنگ می‌زند، تماس همچنان تماس محلی به شمار می‌آید و این موضوع یکی از چند مزیت شماره مجازی است.

امنیت

بسیاری از مردم نمی‌دانند که محافظت از شماره تلفنشان چقدر اهمیت دارد. در نتیجه شماره تلفن خود را بدون در نظر گرفتن عواقب احتمالی آن، در اختیار دیگران قرار می دهند یا در اینترنت پخش می‌کنند.

با این حال، چیزی که این افراد در نظر نمی‌گیرند، این است که همه هکرها برای هک کردن دستگاه شما و دور زدن احراز هویت شما، تنها به شماره تلفن و نام شما احتیاج دارند.

با این اطلاعات آن‌ها می‌توانند شماره شما را به تلفن همراه یا دستگاه دیگری منتقل کنند و بدون این که حتی متوجه هک شدن موبایل خود شوید، به اطلاعات و حساب‌های شخصی‌تان دسترسی پیدا کنند.

استفاده از این شماره به شما در حفظ حریم شخصی در شرایطی که نمی‌خواهید شماره تلفن خود را اعلام کنید، اما قابل دسترسی باشید کمک می‌کند.

سفر

اگر زیاد سفر می‌کنید یا قصد سفر به خارج از کشور دارید، با استفاده از شماره تلفن مجازی می‌توانید در هزینه‌های تماس خود صرفه‌جویی کنید، چون مسافرت‌ها با شماره تلفن معمولی هزینه‌های رومینگ بسیار بالایی به همراه دارند.

شماره مجازی

پس شماره مجازی راهی ارزان برای ارتباط با دیگران و حفاظت از حریم خصوصی شما هنگام سفر‌های بین‌المللی شما است، زیرا دیگر مجبور نیستید در مکانی ناآشنا شماره تلفن شخصی خود را برای کسی فاش کنید.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا