بیوگرافی

کریسمس چه روزی است؟ روز Christmas و ویژگی های آن

کریسمس به عقیده بسیاری از افراد بزرگ‌ترین جشن در جهان است. این روز مهم مخصوص پیروان دین مسیحیت است و هر ساله برای این جشن کوچه‌ها و خیابان‌ها را چراغانی می‌کنند و به تزئین درختان می‌پردازند.

جالب است بدانید مردم زیادی از ایران نیز با فرارسیدن زمان این جشن، آن را گرامی می‌دارند.

اگر مایل هستید که درباره این جشن بیشتر بدانید و با هدایا و فلسفه رنگ سبز، سفید و قرمز بیشتر آشنا شوید با کیمیانو همراه باشید.

جشن کریسمس

این جشن در ۲۵ دسامبر که برابر با ۴ دی ماه است آغاز می‌شود و ۱۲ روز ادامه دارد، در واقع یک نوع مراسم فرهنگی و مذهبی است.

پیروان دین مسیحیت هرساله این روز را به مناسبت به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) جشن می‌گیرند، زیرا معتقدند که حضرت عیسی (ع) پسر خدا است و به آن لقب نور جهان را می‌دهند.

از سده بیستم، دیگر این جشن مخصوص پیروان دین مسیحیت نیست و مردم با ادیان دیگر نیز در این جشن شرکت می‌کنند و آن را با دوستان خود جشن می‌گیرند و شاید بتوان گفت که حالا بین‌المللی است.

Christmas Eve یا شب کریسمس

به شب قبل از فرا رسیدن این مراسم مهم یعنی ۲۴ دسامبر، کریسمس ایو می‌گویند که شروع آن از غروب خورشید است.

این مراسم کمی بین کاتولیک و پروتستان‌ها فرق دارد، اما بین پیروان کاتولیک و آنگلیکان‌ها مشترک است.

یکی از مهم‌ترین رسم‌هایی که در این شب وجود دارد، درست کردن یک شام مخصوص و دور هم جمع شدن اعضای خانواده است.

کریسمس
به همین دلیل در این شب غذاهای بسیار مختلفی درست می‌کنند که بوقلمون مهم‌ترین قسمت آن است و باید به صورت کاملا درسته پخت شود.

پس از این که غذا آماده شد، همه دور میز جمع می‌شوند و پس از شکرگذاری به صرف غذا می‌پردازند.

کریسمس و بابانوئل

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین قسمت‌های این جشن شخصیتی به اسم بابانوئل است. پیرمردی با ریش سفید و لباسی قرمز رنگ که برای بچه‌ها هدیه می‌آورد.

بابانوئل حالا جنبه‌ای نمادین دارد و امروزه بیشتر اعضای خانواده برای یکدیگر کادو می‌خرند، اما باز هم در جشن‌ها به همراه یک کیسه پر از کادو حضور دارد که مردم با او عکس می‌گیرند.

کریسمس
جالب است بدانید در گذشته بابانوئل فقط به کودکانی کادو می‌داد که در سال گذشته رفتار خوبی داشتند و به نوعی بچه‌ها را تشویق می‌کرد، اما امروزه این موضوع خیلی کم رنگ شده است.

این جشن در حقیقت برای دور هم جمع شدن و شادی برگزار می‌شود و هر ساله مردم به تزئین خانه و شهر، خرید هدیه‌های مختلف و لباس نو، شادی و پایکوبی در خیابان و تماشای بابانوئل می‌پردازند.

معنای رنگ‌های گوناگون در کریسمس

در این جشن بیشتر از سه رنگ سبز، قرمز و سفید استفاده می‌شود و امروزه طلایی نیز به این رنگ‌ها اضافه شده است، اما فقط جنبه تزئینی دارد و جزو رنگ‌های مقدس مسیحیت نیست.

رنگ سبز نماد سرسبزی است و کریسمس سال نو و بهار را با خود می‌آورد.

رنگ قرمز در کتاب انجیل اهمیت زیادی دارد و در واقع سمبل خون و مرگ و زندگی است و همچنین مسیحیان معتقد بودند که رنگ قرمز نماد رنگ خون حضرت مسیح است.

کریسمس
سفید نیز در تزئینات مربوط به این روز خیلی به چشم می‌خورد که سمبل پاکی و برف است.

معنای نمادهای مختلف در کریسمس

در این روز مانند جشن نوروز از سمبل‌های مختلفی استفاده می‌شود. در ادامه مهم‌ترین نمادهای این جشن محبوب را بیان می‌کنیم.

فرشته

عروسک‌های فرشته در گوشه و کنار درخت کریسمس به چشم می‌خورد و در واقع نشان می‌دهند فرشتگان به دنیا آمدن حضرت مسیح را خبر می‌دهند.

بنابراین یکی از چیزهایی که برای تزئین این درخت مهم استفاده می‌شود مجسمه یا عروسک‌های فرشته (Angel) است.

زنگوله

ابتدا زنگوله متعلق به دین یهودیان بود، اما با گذشت زمان یکی از نمادهای مهم دین مسیحیت شد و امروزه در اغلب کلیساها در سراسر دنیا هر یکشنبه به صدا در می‌آید.

در واقع زنگوله ارتباط بسیار نزدیکی با کلیسا دارد، به همین علت در تزئین درخت کریمسس از آن استفاده می‌شود.

آب‌نبات

مصرف آب‌نبات آمریکا در این تعطیلات دو برابر مصرف سالانه آن است و بخش مهمی از این روز مقدس است.

گرچه دلیل استفاده از شکلات و شیرینی و آب‌نبات مشخص نیست، اما مردم برای نشان دادن شادی برای تولد حضرت مسیح شیرینی پخش می‌کنند.

طبق یک عقیده دیگر، در گذشته این دین در کشورهایی رواج داشته است که نیشکر به وفور در آن جا کاشته می‌شد و به همین دلیل تصمیم گرفتند که در جشن‌هایشان آب‌نبات پخش کنند.

درخت

یکی از بیشترین چیزهایی که در این جشن به چشم می‌آید درخت کریسمس است، درخت بلوط سرسبز و پر از تزئینات زیبا و دیدنی.

کریسمس
اغلب مردم تصور می‌کنند که بین این درخت و بت‌پرستی یک ارتباطی وجود دارد، اما اصلا اینطور نیست و فقط می‌توان درخت را یکی از نمادهای دین مسیحیت دانست.

کبوتر

کبوتر نماد صلح و دوستی است و کبوتران سفید هر ساله در روز تولد مسیح دیده می‌شوند و نشان می‌دهد که حضرت مسیح با آمدنش صلح و دوستی را بین خدا و مردم برقرار کرد.

هدایا

افراد در این روز مانند جشن نوروز ایرانیان ، به یکدیگر هدیه می‌دهند.

در واقع مردم با این کار نشان می‌دهند که هر کادویی باارزش است و حالا با ارزش‌ترین هدیه را خداوند به انسان داده و آن هم تولد حضرت مسیح است.

گیاه خاس ، بنت قنسول و میسلتو

کلمه holly اشاره به گیاه خاس دارد و سمبل ثروت است، این گیاه میوه‌های ریزی دارد و به عقیده مسیحیان مقدس است و افراد پیرو دین مسیحیت برگ‌های تیز این گیاه را تاج حضرت عیسی (ع) و میوه‌های کوچک قرمزش را نماد خون وی می‌دانند.

گیاه بنت قنسول رنگ قرمز و سبز دارد و در تزئینات کریسمس به چشم می‌خورد، این گیاه در برابر سرما بسیار مقاوم است و در برابر تغییر آب و هوا رنگ عوض می‌کند.

میسلتو یکی دیگر از گیاهانی است که در این روز خریدار زیادی دارد و به دلیل خاصیت انگلی که دارد بخشی از غذای خودش را تامین می‌کند.

از طرفی بسیار مقاوم است و شاید به همین دلیل یکی دیگر از سمبل‌های این جشن پیروان مسیح به شمار می‌رود.

چراغانی

لقب جضرت مسیح نور جهان است و به همین دلیل مسیحیان با چراغانی زیاد سعی می‌کنند این مراسم را باشکوه برگزار کنند.

در واقع براساس محتوای کتاب انجیل خداوند درخشان است، بنابراین نور همیشه با خدا و مسیحیت وجود دارد و جدا نمی‌شود.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا