بیوگرافی

هالوین چه روزی است؟ تاریخچه هالوین و دلایل برگزاری آن

هالوین مراسمی است که هر ساله در روز ۳۱ اکتبر برگزار می‌شود و ریشه آن به ساکنان اولیه جزیره بریتانیا بر می‌گردد.

امروزه ساکنان کشور‌های آمریکا، ایرلند، اسکاتلند، کانادا و سایر نقاط جهان این مراسم را جشن می‌گیرند. در ادامه با کیمیانو همراه باشید تا با آن بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه هالوین

کلمه هالوین از دو قسمت تشکیل شده است که کلمه Hallow به معنای مقدس و E en که مخفف کلمه Evening با لهجه ایرلندی است به معنای سر شب است.

مردم برای دور کردن ارواح، آتش روشن می‌کردند و در زمان‌های قدیم در روز آخر تابستان در فصل درو و برداشت محصولات برگزار می‌شد.

بنابراین، امروزه تاریخ برگزاری این جشن در آغاز زمستان است که بیشتر مرگ و میرها اتفاق می‌افتد.

دلیل برگزاری جشن هالوین

مردم به دلیل اعتقاد به این موضوع که مرگ و میر در فصل سرما بیشتر می‌شود و فرشته‌های مرگ برای بردن روح انسان‌ها به زمین می‌آیند، لباس‌های عجیب و غریب و وحشتناک می‌پوشند تا این ارواح را از خودشان دور کنند.

ساکنان اولیه جزیره بریتانیا یا قوم سلتیک معتقد بودند که در شب قبل از شروع سال، مرز میان جهان مرده‌ها و زنده‌ها نامشخص می‌شود.

اعتقاد به حضور ارواح در این جشن

در گذشته به دلیل شرایط بد آب و هوایی و داشتن زمستان‌های سخت اغلب انسان‌ها به پیش‌بینی‌های کشیش‌ها دلگرم بودند و می‌توانستند شرایط سخت را بهتر تحمل کنند.

مردم معتقد بودند که حضور ارواح به محصولات کشاورزی آن‌ها آسیب می‌زند، اما از سوی دیگر دید کشیش‌ها به آینده باز بود و بازگشت نعمت و فراوانی مجدد را به زندگی‌شان نوید می‌داد.

هالوین
مردم در زمان قدیم در این شب برای ارواح میز شام می‌گذاشتند، برایشان شمع روشن می‌کردند تا مسیر را گم نکنند، از گربه‌های سیاه دوری می‌کردند، روی ترک‌های زمین راه نمی‌رفتند و مواظب بودند تا آینه‌ای نشکند.

این شب پر از خرافات مختلف است، مثل داستان پیرزنی سوار بر جارو که از سرزمین مردگان می‌آید یا داستان گربه سیاه، اما امروزه این سنت‌ها تغییر کرده است و مردم یک شب را با طراحی استایل و آرایش‌های ترسناک در کنار یکدیگر می‌گذرانند.

استایل مخصوص جشن هالوین

در دوران قدیم قوم سلتیک در این روز لباس‌هایی از پوست و پشم حیوانات می‌پوشیدند، پیش‌گوها آینده را پیش‌بینی می‌کردند و مردم عادی محصولات کشاورزی و حیوانات را در راه خدا در آتش می‌انداختند.

برای لباس‌های خاص این مراسم از شخصیت‌هایی مثل خون‌آشام‌ها، ارواح، اسکلت‌ها، جادوگرها و شیاطین الگوبرداری می‌شود.

هالوین
در سال‌های اخیر مردم آمریکا و نقاط مختلف جهان برای طراحی لباس‌های مخصوص این شب بیشتر از شخصیت‌های داستانی، افسانه‌ای و سلبریتی‌ها که بیشتر به شخصیت‌های مردمی نزدیک هستند، استفاده می‌کنند.

هالوین
بچه‌ها نیز با گریم‌های عروسکی و کارتونی که گاهی خنده‌دار و اغلب ترسناک است در این جشن شرکت می‌کنند.

معروف‌ترین لباس‌ها در جشن هالوین

این مراسم در حال حاضر به جشنی تبدیل شده است که بیشتر افراد معروف رسانه‌ها را به نوعی با پوشش‌های عجیب و غریب خود سرگرم می‌کنند.

از معروف‌ترین استایل‌های هالوین برای «کیتی پری» بود که لباسی شبیه به یک بسته چیپس پوشیده بود یا در سال ۲۰۱۶ همین خواننده معروف با گریمی متفاوت و سنگین خود را شبیه به «هیلاری کلینتون» نامزد انتخابات کرده بود.

یکی دیگر از استایل‌های خاص و جذاب متعلق به «هایدی کلام»، مدل و سلبریتی معروف هالیوود بود که در سال ۲۰۱۴ لباسی به شکل پروانه پوشیده بود.

معنی نمادهای مختلف در جشن هالوین

نمادها در طول زمان دستخوش تغییرات مختلفی شدند، به عنوان مثال در قدیم مردم کشورهای اسکاتلند و ایرلند داخل ترب را خالی می‌کردند و درون آن شمع می‌گذاشتند تا ارواح را دور کنند.

اما بعدها زمانی که این جشن به آمریکا آمد، مردم از کدو تنبل استفاده کردند چون بزرگ‌تر بود و همچنین بهتر می‌توانستند از آن به عنوان فانوس استفاده کنند. این نماد جک فانوسی نام دارد.

مراسم قاشق‌زنی

در مراسم قاشق زنی یا سکه زنی امریکایی ها به تقلید از مردم ایرلند وانگلیس لباس‌های مخصوصی می‌پوشیدند و به در خانه‌ها می‌رفتند و درخواست غذا یا پول می‌کردند.

زنان جوان در این شب با فال گرفتن از طریق نخ، سیب یا آینه می‌توانستند نام یا ظاهر همسر خود را در آینده ببینند!

از اواخر دهه ۱۸۰۰ در آمریکا جنبشی اتفاق افتاد و رسانه‌ها و مردم سعی کردند این خرافات را از زندگی خود دور کنند.

بنابراین تصمیم گرفتند از این جشن به عنوان یک روز تعطیل برای خوش‌گذرانی استفاده کنند و هدف از مهمانی‌هایشان بیشتر برای بازی، غذاهای فصلی و لباس‌های مخصوص باشد.

کیک ارواح

مردم برای نذری دادن برای مردگانشان به مردم فقیری که درخواست غذا می‌کردند کیک ارواح می‌دادند.

در واقع توزیع کیک ارواح جایگزین سنت‌های باستانی بود که در آن غذا و نوشیدنی برای ارواح می‌گذاشتند.

هالوین

در زمان قدیم مردم در شب چهره‌هایی ترسناک برای خود درست می‌کردند و امیدوار بودند که ارواح آن‌ها را با دوستان خودشان اشتباه بگیرند، بنابراین در صبح ظرف‌هایی پر از غذا را در بیرون از خانه‌هایشان می‌گذاشتند تا ارواح آرامش خود را به دست آورند و به خانه‌های آن‌ها وارد نشوند!

داستان گربه‌های سیاه

در قرون وسطی این خرافه همیشه مطرح بود که اگر با گربه سیاه روبه‌رو شوید برایتان بدشانسی می‌آورد، زیرا معتقد بودند که جادوگران با تبدیل شدن به گربه سیاه هویت واقعی خود را نشان نمی‌دهند.

هالوین
طبق یکی دیگر از خرافات که ریشه آن در تفکرات مصر باستان است، نباید از زیر نردبان رد شویم چون معتقد بودند که یک نردبان تکیه داده شده به دیوار به ویژه در شب هالوین بسیار ناامن است!

عطسه و هالوین

قوم سلتیک اعتقاد داشتند که وقتی شخصی عطسه می‌کند روح از بدن او به بیرون پرتاب می‌شود و مردم برای این که شیطان روح او را تسخیر نکند باید بگویند خدا حفظت کند.

طبق یک افسانه دیگر اگر دختر جوانی در این شب معجونی شیرین حاوی گردو، فندق و جوز هندی بخورد، همسر آینده خود را در خواب می‌بیند!

به عنوان مثال، معتقد بودند در این شب هر کسی زودتر یک تیغ را از روی درخت بلوط پیدا می‌کرد یا اولین فردی که می‌توانست یک سیب را بدون کمک دست دندان بگیرد، زودتر از بقیه ازدواج می‌کند!

البته بیشتر این خرافات و اعتقادات عجیب و غریب برای دوران قدیم است و امروزه از این شب فقط برای دور هم بودن و برپایی جشن استفاده می‌کنند.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا