آموزشمعرفی نرم افزارنرم‌افزار و اپلیکیشن

متن ساده – به چه متنی در برنامه‌های مختلف متن ساده می‌گویند؟

متن ساده دقیقا چه چیزی است؟ و چه تفاوتی بین این نوع متن با دیگر انواع متن وجود دارد؟ تا انتهای مطلب همراه کیمیانو باشید تا بدانید دقیقا معنای این متن و کاربرد آن را بدانید.

متن ساده

با ساده‌ترین بیان، این نوع متن به متنی که گفته می‌شود که قالب‌بندی نشده باشد. مثلا قابلیت‌های خاصی مانند قلم‌های مختلف، سایز فونت، بلد یا ایتالیک در آن وجود ندارد.

همچنین این برنامه فقط کاراکترهای استاندارد خود را دارد، همان مواردی که در در تمام برنامه‌ها به‌صورت پیش‌فرض دیده می‌شود. علاوه بر این می‌توان متن ساده را سندی دانست که تنها حاوی این کاراکترهای غیر قالب‌بندی شده است.

متن ساده را از کجا می‌توان پیدا کرد؟

به چه متنی در برنامه‌های مختلف متن ساده می‌گویند؟

پرونده‌های متنی ساده اغلب با همان ابتدایی‌ترین قالب فایل متنی درست می‌شود و در انتهای نام آن‌ها پسوند .txt به چشم می‌خورد. این قبیل از فایل‌ها اغلب با استفاده از نوت پد ساخته و ویرایش می‌شوند.

به هر حال، فایل‌های متنی تقریبا توسط هر ویرایشگر متن یا فایل باز می‌شوند که از این برنامه‌های می‌توان به  Notepad++، Wordpad، Microsoft Office یا OpenOffice اشاره کرد.

جای دیگری که می‌توانید در آن متن ساده را پیدا کنید، فرم‌های ورودی در وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها است. بسیاری از وب‌سایت‌های رسانه اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام فقط به شما اجازه می‌دهند که کپشن و توییت خود را به‌صورت یک متن ساده وارد کنید، اگر چه که موارد استثنا مانند هشتگ و ایموجی در آن وجود دارد.

در حقیقت شما نمی‌توانید یک قالب اضافی به برنامه اضافه کنید؛ چرا که آن‌ها به‌صورت اتوماتیک با استاندارهای وب سایت یا برنامه قالب‌بندی شده‌اند.

متن ساده در مقابل متن پیچیده

به چه متنی در برنامه‌های مختلف متن ساده می‌گویند؟

در مقابل متن ساده در حقیقت متن غنی وجود دارد، چرا می‌گوییم غنی؟ چون فرمت‌های مختلفی را در خود جای می‌دهد که در نوع ساده یافت نمی‌شود. در این قسمت ویژگی‌هایی را ذکر می‌کنیم که اغلب در متن غنی یافت می‌شود اما در متن ساده خیر.

اندازه قلم و عنوان‌ها

این که اندازه متن بزرگ است یا کوچک و آیا این عبارت عنوان متن است یا نه بخشی از بدنه پاراگراف را تشکیل می‌دهد.

فونت

این که فونت مطلب چیست آیا فونت Calibri، Arial یا Times New Roman است؟ (البته تنوع فونت خیلی بیشتر از این موارد است ما فقط در این جا چند نمونه رایج را آورده‌ایم)

رنگ

این که رنگ کلمه‌های متن چیست یا رنگ پس زمینه نوشته یا موردی که هایلایت می‌کنید چه رنگی دارد.

ویژگی‌های متن

این قابلیت معمولا برای این استفاده می‌شود که بخواهیم روی یک کلمه تمرکز یا تاکید داشته باشیم مانند بولد کردن کلمه، ایتالیک و کشیدن خط زیر آن.

فاصله

این مورد در حقیقت به فاصله چند خط از یکدیگر یا حتی فاصله حروف از یکدیگر اشاره می‌کند.

پیوندها

با این قابلیت می‌توانید بخشی از متن را به یک آدرس وب سایت پیوند دهید به‌طوری که وقتی روی آن کلیک کنید به همان سایت ارجاع داده خواهید شد.

گذشته از این موارد، هنوز خیلی قابلیت دیگر در متن‌های غنی وجود دارد مانند اطلاعات ریاضی، طراحی ستون و نموارد و موارد دیگر که کاربران برای انجام کارهای خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. حال اگر هر متن به اصطلاح غنی به متن ساده تبدیل شود، تمام این قابلیت‌ها از آن حذف خواهد شد.

متون غنی معمولا به دو طریق ساخته می‌شود، اولین مورد استفاده از ویرایشگرهای اسناد پیشرفته مانند گوگل داک یا مایکروسافت آفیس است. مورد دوم چیزی است که به آن زبان نشانه‌گذاری می‌گویند، در حقیقت این مورد کدهای ساده‌ای هستند که برای تغییر متن به آن ویژگی‌های خاص استفاده می‌شود. نمونه‌هایی از این زبان‌های نشانه‌گذاری شامل XML، HTML و Markdown است.

مزیت استفاده از فایل‌های متنی ساده

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از فایل‌های متنی پیچیده از نوع ساده برای ویرایش‌های خود استفاده کنند. چنین موضوعی به‌ویژه در بین برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان رایج است، زمانی که کدهای خود را در فایل‌های متنی ساده وارد کرده و بعد از آن به محیط کدنویسی منتقل می‌کنند.

متن ساده همان‌طور که از نام آن مشخص است ساده است، بنابراین خوانایی خوبی دارد و می‌توان آن را برای همه ارسال کرد. همچنین هیچ مشکلی برای ناسازگاری فرمت آن با دیگر دستگاه‌ها وجود ندارد.

این موارد تنها گوشه کوچکی از دلیل‌هایی است که بسیاری از افراد از این نوع فایل به جای فایل متنی قدرتمندی مانند ورد استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از موارد مهم استفاده از فایل‌های متنی ساده این است که بیشتر این نوع متن زیر ساخت اصلی پشت صحنه پرونده‌ها و صفحات وب را تشکیل می‌دهد. به عنوان مثال، پرونده‌هایی با پسوند ini. برای پیکربندی برنامه‌های ویندوز استفاده شده که بیشتر در قالب متن ساده ذخیره می‌شوند. چنین چیزی به شما اجازه می‌دهد که ویرایش تنظیمات خود را به آسانی در نوت پد انجام دهید.

چسباندن به عنوان متن ساده

یکی از بیشترین جاهایی که احتمالا با عبارت Plain Text یا متن ساده روبرو می‌شود در منوی کلیک راست در مرورگر وب یا ویرایشگر اسناد است، جایی که می‌توانید Paste as Plain Text را انتخاب کنید و هر آن چیزی که در کلیپ بورد خود ذخیره کرده‌اید در آن قسمت جایگذاری کنید.

بنابراین، وقتی متن را کپی می‌کنید و می‌خواهید به جایی که متون غنی در آن ظاهر می‌شود مانند گوگل داک جایگذاری کنید، متن بدون هیچ فرمت خاصی جایگذاری می‌شود.

این قابلیت وقتی مفید است که محتوای خود را از وب سایت دیگری کپی و سپس پیست می‌کنید. اگر بخواهید مستقیما متن را جایگذاری کنید، هر آن چیزی که در قالب اصلی وب سایت مانند فونت، اندازه قلم، بلد یا ایتالیک وجود دارد شامل ویژگی‌های متن خواهد شد.

به هر حال، وقتی متن شما به عنوان یک متن ساده جایگذاری می‌شود، قالب‌بندی مکان مقصد را به خود می‌گیرد، حال بخواهد شامل متن از نوع ساده باشد یا فونت با رنگ‌های مختلف.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
howtogeek.com

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا