آموزشحافظهسخت افزارفناوری

رم کامپیوتر چیست ؟ تمام اطلاعاتی که باید از رم کامپیوتر بدانید

افراد اغلب مغز انسان و کامپیوتر را با یکدیگر مقایسه می‌کنند و گاهی این مقایسه درست است. به عنوان مثال، هر دو آن‌ها حافظه کوتاه مدت و بلند مدت دارند. رم محلی است که یک کامیپوتر حافظه کوتاه مدت خود را آن جا ذخیره می‌کند و در این مطلب کیمیانو آن را کاملا توضیح می‌دهیم.

رم کامپیوتر
رم کامپیوتر چیست؟

رم (RAM) مخفف عبارت Random Access Memory (حافظه دسترسی تصادفی) است و اگر تا حالا اگر داخل یک لپ تاپ یا کیس کامپیوتر را دیده باشید، چشمتان به آن خورده است.

در تصویر بالا، رم‌های مدرن برای کامپیوترهای رومیزی را می‌بینید. آن‌ها یک قالب شیک دارند که گرما را پخش می‌کند. گرچه، اگر فردی نیستید که سیستم خود را اورکلاک کنید، این قالب تقریبا تنها برای زیبایی است (و نصب ساده‌تر آن‌ها).

از طرف دیگر، لپ ‌تاپ‌ها اغلب رم استیک‌های ساده‌تر دارند، چون فضای داخلی آن‌ها محدودتر است. علاوه بر این، برخلاف کیس‌های مدرن کامپیوترهای شخصی که طرفین آن شفاف است، افراد به ندرت داخل یک لپ تاپ را می‌بینند.

گرچه، می‌توانید رم لپ تاپ (به ویژه برای مدل‌های گیمینگ) با حرارت پخش‌کن (heat spreaders) بخرید.

وظیفه رم کامپیوتر چیست؟

رم کامپیوتر
بنابراین حالا متوجه شدید قطعاتی که داخل مادربورد کامپیوترهای شخصی نصب می‌شوند رم سیستم هستند و عملکرد آن‌ها به عنوان یک حافظه کوتاه مدت است، ولی در عمل این صحبت‌ها چه معنایی دارد؟

باید بگوییم زمانی که کارهای خاصی را روی کامپیوتر خود انجام می‌دهید مانند باز کردن یک سند متنی، کامپیوتر باید به اطلاعات حاوی آن فایل دسترسی داشته باشد.

زمانی که در حال کار روی آن سند نیستید یا روی گزینه ذخیره کلیک می‌کنید، آخرین نسخه از آن فایل در حافظه بلندمدت روی هارد داریو ذخیره خواهد شد.

گرچه، زمانی که در حال کار روی فایل هستید، آخرین اطلاعات برای دسترسی سریع‌تر در رم ذخیره می‌شوند.

این گفته برای صفحات گسترده، اسناد متنی، صفحات وب و استریم ویدئو نیز صدق پیدا می‌کند. البته تنها داده‌های اسناد نیست. رم همچنین می‌تواند فایل‌های سیستم عامل و برنامه را نگهداری کند تا اپلیکیشن‌ها و کامپیوتر شما عملکرد روانی داشته باشند.

با این حال، رم تنها منبع حافظه کوتاه مدت نیست. به عنوان مثال، یک کارت گرافیک رم گرافیک خود را دارد و پردازنده مرکزی نیز حافظه موقت (کش) کوچک‌تری دارد.

با این حال، رم مکان اصلی برای داده‌هایی است که سیستم فعالانه از آن‌ها استفاده می‌کند.

نحوه عمل رم کامپیوتر چطور است؟


رم از خازن‌ها و ترانزیستورهای کوچکی ساخته شده است که می‌توانند یک جریان الکتریکی را حفظ کنند که تکه‌های اطلاعاتی را در خود دارند، این جریان‌های الکتریکی در پردازنده‌ مرکزی و سایر قطعات کامپیوتر شما نیز وجود دارند.

این بار الکتریکی باید دائما رفرش (تازه‌سازی) شود. اگر این اتفاق نیافتد، خازن‌ها خیلی سریع بار خود را از دست می‌دهند و داده‌ها از رم ناپدید می‌شوند.

این حقیقت که داده‌ها زمان خالی شدن بار سریعا از بین می‌روند، باعث خواهد شد اهمیت ذخیره‌سازی هر نوع داده‌ای را که تغییر کرده است، روی هارد یا SSD درک کنید.

همچنین به همین دلیل است که تعداد زیادی از برنامه‌ها ویژگی ذخیره‌سازی خودکار دارند یا تغییرات ذخیره‌نشده را زمانی که سیستم ناخواسته خاموش می‌شود، در کش خود قرار می‌دهند.

متخصصان جرم‌شناسی می‌توانند تحت شرایط خاص اطلاعات را از رم بازیابی کنند. گرچه، اکثر اوقات زمانی که کارتان با یک فایل تمام شد یا کامپیوتر خاموش می‌شود، اطلاعات داخل رم پاک خواهد شد.

DDR چیست؟


رایج‌ترین مدل رم که در حال حاضر استفاده می‌شود DDR4 است. DDR4 چهارمین نسخه حافظه دسترسی تصادفی پویای همزمان با نرخ داده دو برابر (DDR SDRAM) است.

«نرخ داده دو برابر» به این معنا است که داده‌ها می‌توانند در هر چرخه ساعت (کلاک) در مقایسه با قدیم که یک مرتبه بود، دو مرتبه انتقال داده شوند.

به عبارت دیگر پهناباند حافظه دو برابر است و همچنین این نرخ اشاره می‌کند که داده‌ها به داخل یا خارج رم چقدر سریع می‌توانند انتقال یابند.

پیش از DDR4، کامپیوترها از DDR3 استفاده می‌کردند. البته هنوز کامپیوترهایی از این نوع رم استفاده می‌کنند. DDR4 در اواخر سال ۲۰۱۴ به بازار آمد و تا همین چند سال پیش رایج‌ترین نوع رم نبود.

رم استیک‌ها «دندانه‌دار» هستند تا افراد نسل‌های مختلف را که با سیستم آن‌ها سازگار نیست، اشتباه نگیرند. به عنوان مثال، اگر به رم استیک تصویر بالا دقت کنید یک برش کوچک به داخل در ردیف پایین خواهید دید.

در مدل DDR4، موقعیت آن در جای دیگری است، به همین خاطر (و همچنین تفاوت‌های دیگر) غیرممکن است در یک اسلات DDR4 بتوانید یک رم DDR3 را قرار دهید.

رم همچنین دو نوع دارد: DIMM و SODIMM. نوع اول در سرورها و کامپیوترهای خانگی استفاده می‌شود، در حالی که استفاده از SODIMM در دستگاه‌های کوچک‌تر مانند لپ تاپ‌ها و کیس‌های کامپیوتری به ابعاد کوچک رایج است.

بعضی کامپیوترهای از پیش ساخته شده (به ویژه لپ تاپ‌ها) نیز ماژول‌های رم دارند که مستقیما روی مادربورد لحیم شده‌اند. زمانی که این چنین است، امکان استفاده از رم استیک وجود ندارد و ارتقاء سیستم غیرممکن خواهد بود.

سرعت‌ها، ولتاژها و ظرفیت‌های رم کامپیوتر

با آن که عملکرد پایه رم ساده است، ولی انواع مختلفی از آن‌ها حتی بین مدل‌های DDR4 وجود دارد. به عنوان مثال، رم در سرعت‌های مختلف مانند ۲۴۰۰، ۳۰۰۰ یا ۳۲۰۰ مگاهرتز کار می‌کند.

همچنین انواع مختلفی از نظر ظرفیت مانند ۴، ۸ یا ۱۶ گیگابایت دارد. به طور کلی، کامپیوترهای مدرن به دو رم استیک (به اسم یک کیت) با اندازه مشابه نیاز دارند تا به اصطلاح در «حالت کانال دوتایی» (dual channel mode) کار کنند.

معنای آن به طور کلی این است که یک کامپیوتر دو استیک رم را اجرا می‌کند. بسیاری از افراد ادعا می‌کنند می‌توانید پیکربندهای مختلف رم را ترکیب کنید و مطابقت دهید و تا حد زیادی این حرف درست است.

گرچه، اگر رم یک سیستم سرعت و ظرفیت مشابه با رم دیگر آن داشته باشد و ساخت یک شرکت باشند، نگهداری از یک کامپیوتر شخصی به مراتب ساده‌تر است.

همچنین باید به تهیه رم با ولتاژ مشابه دقت کرد، ولی بسیاری از رم‌های DDR4 کامپیوتری با ولتاژ پایه ۱.۳۵ ولت فروخته می‌شوند تا این موضوع کمتر مشکل‌آفرین باشد.

گرچه داستان لپ تاپ‌ها و نسل‌های ابتدایی‌تر رم کاملا فرق دارد. اگر نمی‌توانید از دو رم مشابه در یک لپ تاپ استفاده کنید، حداقل مطمئن شوید ظرفیت، سرعت و ولتاژ آن‌ها یکسان است.

چقدر می‌توانید رم استفاده کنید نیز بستگی به مادربورد شما دارد. به عنوان مثال، یک لپ تاپ قدیمی ممکن است حداکثر تنها بتواند از ۸ گیگابایت رم DDR3 پشتیبانی کند.

گرچه، در یک کامپیوتر خانگی مدرن ممکن است این مقدار حداکثر ۱۲۸ گیگابایت رم DDR4 با توجه به مادربورد و پردازنده مرکزی آن باشد. گرچه برای اکثر افراد ۸ تا ۱۶ گیگابایت رم کافی است.

دنیای رم کامپیوتر فراتر از اطلاعات ساده این مطلب است. اگر قصد دارید سیستم خود را اورکلاک کنید، ولتاژها و زمان‌دهی مهم می‌شوند.

اگر این چنین نیست، امیدواریم با این مطلب حالا درک ساده‌ای از عملکرد رم و اهمیت آن به عنوان یک قطعه کامپیوتری به دست آورده باشید.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا