بازاریابی اینترنتیعلمیکسب و کار

بازاریابی اینترنتی چیست ؟ انواع بازاریابی اینترنتی و روش های استفاده از آن

بازاریابی اینترنتی که به آن بازاریابی آنلاین، بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی الکترونیکی نیز می‌گویند، فرآیند تبلیغ کردن یک کسب‌وکار یا برند و محصولات یا خدمات آن در اینترنت با استفاده از ابزارهای مختلف است.

این روش بازاریابی یک اصطلاح بسیار گسترده است که طیف گسترده‌ای از استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها را در برمی‌گیرد، برای مثال بازاریابی با رسانه‌های اجتماعی ، بازاریابی با استفاده از محتوا و بهینه‌سازی موتور جست‌وجو.

در این مقاله با انواع بازاریابی اینترنتی و ویژگی‌های هر کدام آشنا می‌شوید. پس تا انتهای مطلب با کیمیانو همراه باشید.

بازاریابی اینترنتی
انواع بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی به هفت گروه اصلی تقسیم می‌شود که هر کدام استراتژی‌ها و رویکردهای خاص خود را دارند. انواع مختلف بازاریابی در اینترنت مکمل یکدیگر هستند و معمولا همراه با هم استفاده می‌شوند.

بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی

این روش شامل جلب توجه مشتری و فروش از طریق پلتفرم رسانه‌های اجتماعی مثل فیسبوک ، اینستاگرام یا توئیتر است و به دو دسته تقسیم می‌شود:

    • ارگانیک یا رایگان: تمرکز این روش روی ایجاد یک جامعه و عمیق‌تر کردن روابط با مشتری برای ایجاد علاقه و افزایش وفاداری مشتری است.

    • پولی: روش‌های زیادی برای استفاده از بازاریابی پولی در رسانه‌های اجتماعی وجود دارد و هر پلتفرمی گزینه‌های تبلیغات پولی خاص خود را دارد.

بهینه‌سازی موتور جست‌وجو ( SEO )

این روش شامل بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها و محتوای دیجیتال برای بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جست‌وجو است. این کار تعداد بازدیدکنندگان یک سایت مشخص را به حداکثر می‌رساند.

بازاریابی اینترنتی
به عبارت دیگر، اگر بخواهید وب‌سایت لوازم خانگی‌تان در بالای صفحه نتایج جست‌وجوی گوگل نمایش داده شود، باید از روش سئو استفاده کنید.

بازاریابی با محتوا

بازاریابی با محتوا فرآیند تولید، توزیع و ارتقاء مداوم مطالب آنلاین مرتبط برای جذب، ایجاد مشارکت و تبدیل بازار هدف به مشتری است. در این روش می‌توانید از انواع محتوا مثل پست وبلاگ، ویدئو، گزارش‌ها، پادکست، ایمیل و تحقیقات جامع در مورد یک موضوع استفاده کنید.

بازاریابی با محتوا ارتباط نزدیکی با انواع دیگر بازاریابی اینترنتی دارد، به ویژه بازاریابی با رسانه‌های اجتماعی و سئو.

بازاریابی با اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر کسی است که فالوورهای آنلاین نسبتا زیاد دارد. در این روش، اینفلوئنسر یک محصول یا خدمات خاص را به دنبال‌کننده‌های خود معرفی می‌کند.

این روش بازاریابی قبلا فقط در دسترس برندهای معروف بود که می‌توانستند هزینه همکاری با افراد مشهور را پرداخت کنند. ولی در حال حاضر، تقریبا هر کسی می‌تواند از بازاریابی با اینفلوئنسرها استفاده کند.

بازاریابی وابسته

این روش در اصل یک نوع بازاریابی ارجاعی آنلاین است.

در بازاریابی وابسته، یک کسب‌وکار به افراد یا وب‌سایت‌هایی که به افزایش بازدید یا فروش کمک می‌کنند کمیسیون پرداخت می‌کند. در نتیجه، بازاریابان اینترنتی و اینفلوئنسرها می‌توانند با تبلیغ کردن محصولات یا خدمات یک کسب‌وکار درآمد کسب کنند.

بازاریابی وابسته ارتباط نزدیکی با بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی با محتوا و بازاریابی با استفاده از اینفلوئنسرها دارد.

بازاریابی با ایمیل

بازاریابی با ایمیل فرآیند استفاده از ایمیل برای فرستادن مستقیم پیام‌های بازاریابی به افراد با هدف دستیابی به مشتریان جدید و حفظ مشتریان قبلی است.

با آن که بازاریابی با ایمیل خیلی پر زرق و برق به نظر نمی‌رسد، ولی نباید قدرت آن را دست کم گرفت. این روش بازده سرمایه‌گذاری متوسط ۱۲۲ درصدی دارد که تقریبا چهار برابر انواع دیگر بازاریابی اینترنتی است.

تبلیغات پولی

در روش تبلیغات پولی، کسب‌وکارها یک هزینه مشخص پرداخت می‌کنند تا تبلیغات آن‌ها در موتورهای جست‌وجو و سایر پلتفرم‌های آنلاین مثل فیسبوک، یوتیوب یا اینستاگرام نمایش داده شود.

این روش بیشتر به پرداخت به ازای هر کلیک معروف است، یعنی هر مرتبه یک کاربر روی یک تبلیغ کلیک می‌کند، تبلیغ‌کنندگان هزینه آن را پرداخت می‌کنند.

تبلیغات پولی در موتورهای جست‌وجو مثل گوگل معمولا بازاریابی در موتور جست‌وجو یا SEM خوانده می‌شود.

یکی از مزایای کلیدی SEM این است که جست‌وجوکنندگان معمولا تمایل زیادی به خرید دارند. وقتی فردی خرید میز کار را در اینترنت جست‌وجو می‌کند، به احتمال زیاد قصد خرید آن را دارد.

چرا باید از بازاریابی اینترنتی استفاده کنیم

بازاریابی اینترنتی مزایای زیادی دارد و موفقیت آن بارها و بارها ثابت شده است. در ادامه چند ویژگی مهم این روش بازاریابی را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهند چرا به این مقدار محبوبیت رسیده است.

بازاریابی اینترنتی
    • بازاریابی اینترنتی به شما این امکان را می‌دهد که هر ساعت از شبانه‌روز در دسترس مشتری باشید. ارائه محصولات و خدمات در اینترنت مشتریان را قادر می‌کند به راحتی یک فروشگاه آنلاین را جست‌وجو کنند و هر زمان که دوست داشتند خرید کنند.

    • بازاریابی در اینترنت این قابلیت را به کسب‌وکارها می‌دهد تا موانع مسافت را از سر راه بردارند و محصولات خود را در هر جایی از دنیا بفروشند.

    • هزینه بازاریابی محصولات و خدمات در اینترنت نسبت به روش‌های سنتی هزینه بسیار کمتر است. علاوه بر این، شروع و راه‌اندازی آن به زمان کمتری نیاز دارد. برای مثال، بازاریابی با ایمیل در عرض چند ساعت قابل اجرا است.

    • بازاریابی در محیط آنلاین این توانایی را به شما می‌دهد که تاریخچه خرید و اولویت‌های هر مشتری را بررسی کنید. در نتیجه می‌توانید محصولات و خدمات پشنهاد شده را بر اساس سلیقه هر مشتری تنظیم کنید.

    • اینترنت یک پلتفرم عالی برای ایجاد روابط با مشتریان و افزایش نرخ حفظ آن‌ها است. می‌توانید از مشتریان بخواهید در مورد خدمات و محصولاتی که خریده‌اند بازخورد ارائه کنند.

    • اهمیت رسانه‌های اجتماعی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و بازاریابی در اینترنت به شما اجازه می‌دهد از این موضوع بهره‌مند شوید. مطالعات نشان می‌دهد حضور در شبکه‌های اجتماعی با افزایش درآمد آنلاین در ارتباط است.

    • یکی از مهم‌ترین جنبه‌های بازاریابی در محیط آنلاین توانایی اندازه‌گیری و پیگیری کردن دستاوردهای کمپین‌های تبلیغاتی است.

    • با کمک بازاریابی به کمک اینترنت می‌توانید میلیون‌ها مشتری را همزمان اداره کنید. تا زمانی که زیرساخت وب‌سایت‌تان کارآمد باشد، صدها تراکنش به صورت همزمان قابل انجام است.

چه کسانی می‌توانند از بازاریابی اینترنتی استفاده کنند

اینترنت تقریبا به تمام ابعاد جامعه نفوذ کرده است تا جایگزین روش‌های قدیمی ارتباط شود. به عبارت دیگر، هر سازمان یا کسب‌وکار و حتی افرادی که به صورت مستقل فعالیت می‌کنند می‌توانند حضور قوی در فضای آنلاین داشته باشند.

شرکت‌های خصوصی از تکنیک‌های بازاریابی در اینترنت برای فراهم کردن اطلاعات در مورد محصولات خود و پیدا کردن مشتریان جدید استفاده می‌کنند.

شرکت‌های غیرانتفاعی و نهادهای سیاسی نیز از این روش بازاریابی برای افزایش آگاهی در مورد مسائل خاص و جذب افراد به کمپین‌های خود استفاده می‌کنند.

اینترنت یک روش راحت و مقرون به صرفه برای تبلیغات فردی است. هزینه کمپین‌های بازاریابی در آن به نسبت روش‌های سنتی‌تر کمتر است و پتانسیل جذب مخاطبان بسیار زیادی را دارد.

سخن نهایی

رشد فناوری و افزایش استفاده از اینترنت و رسانه‌های اجتماعی باعث شده استفاده از انواع روش‌های بازاریابی اینترنتی به یک ضرورت تبدیل شود.

درک تمامی مزایای این روش بازاریابی برای کسب‌وکار و توسعه دادن یک کمپین حرفه‌ای به شما کمک می‌کند مشتریان فعلی‌تان را نگه دارید و مشتریان جدید جذب کنید. این کار به نوبه خود باعث رشد کسب‌وکار و افزایش بازده سرمایه‌گذاری در طولانی مدت می‌شود.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا