آموزشسیستم عاملفناوری

سیستم عامل لینوکس و ۵ مزیت آن را بیشتر بشناسید

سیستم عامل لینوکس از اوایل دهه ۹۰ میلادی معرفی شد. این سیستم عامل در گوشی‌های هوشمند، تلویزیون، یخچال، ترموستات، کامپیوتر، ماشین و دستگاه‌های دیگر به کار گرفته می‌شود. در این مطلب کیمیانو به شما می‌گوید که لینوکس چیست و چه مزایایی دارد.

لینوکس چیست

لینوکس مانند ویندوز، مک و iOS یک سیستم عامل است. سیستم عامل اندروید نیز بر پایه لینوکس طراحی شده است.

سیستم عامل نرم افزاری است که مستقیما سخت‌افزار و منابع سیستم را مدیریت می‌کند مانند پردازنده، حافظه و حافظه ذخیره سازی. سیستم عامل بین برنامه‌ها و سخت‌افزار قرار دارد و ارتباطات را بین تمام نرم افزارهای شما و منابع فیزیکی انجام می‌دهد.

یک سیستم عامل را مانند موتور اتومبیل تصور کنید. یک موتور می‌تواند به‌تنهایی کار کند اما وقتی به گیربکس، محورها و چرخ‌ها وصل شود، به یک ماشین کاربردی تبدیل می‌شود. اگر موتور ماشین به‌درستی کار نکند، بقیه اجزا ماشین نیز کار نمی‌کنند.

لینوکس شبیه به یونیکس طراحی شده است اما با استفاده از سخت‌افزارهای مختلف از گوشی‌های همراه گرفته تا ابر رایانه‌ها توسعه یافته است.

هر سیستم عامل مبتنی بر لینوکس شامل هسته لینوکس است که منابع سخت‌افزاری را مدیریت می‌کند و دارای مجموعه‌ای از بسته‌های نرم‌افزاری است که بقیه سیستم عامل را تشکیل می‌دهند.

سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل لینکوس چه مزایایی دارد؟

سیستم عامل لینوکس ویژگی‌های زیادی دارد که نشان می‌دهد از سایر سیستم عامل‌ها بهتر است. با وجود این، بعضی از سیستم عامل‌های احتمالی دیگر ممکن است از لینوکس مفیدتر باشند. چند مزیت برتر سیستم عامل لینوکس را اجازه دهید نام ببریم.

رایگان است

قطعا بزرگترین مزیت سیستم لینوکس استفاده رایگان از آن است. ما به‌راحتی می‌توانیم آن را دانلود کنیم و نیازی به خرید مجوز برای آن نیست. تحت مجوز عمومی توزیع می‌شود. در حالی که ما مجبور هستیم مبلغ زیادی را برای استفاده از مجوز سایر سیستم عامل‌ها پرداخت کنیم.

سبک است

لینوکس سبک است. شرایط مورد نیاز برای اجرای لینوکس بسیار کمتر از سایر سیستم عامل‌ها است. در لینوکس نیاز به حافظه و فضای دیسک کمتر است. به‌طور کلی، بیشتر توزیع‌های لینوکس به ۱۲۸ مگابایت رم تقریبا به همان مقدار فضای دیسک نیاز دارند.

پایدار است

لینوکس نسبت به سایر سیستم عامل‌ها پایدارتر است. برای حفظ سطح عملکرد نیازی به راه‌اندازیی مجدد سیستم ندارد و به‌ندرت کند می‌شود.

انعطاف‌پذیر است

سیستم عامل لینوکس بسیار انعطاف‌پذیر است. همچنین می‌تواند برای برنامه‌های دسکتاپ، سیستم‌های جاسازی شده و برنامه‌های سرور نیز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین گزینه‌های محدودیت مختلفی را برای رایانه‌های خاص فراهم می‌کند. ما فقط می‌توانیم اجزای لازم را برای یک سیستم نصب کنیم.

برای برنامه‌نویسان مناسب است

این برنامه تقریبا از همه زبان‌های برنامه‌نویسی پرکاربرد مانند C / C ++، جاوا ، پایتون، Ruby و… پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، بسیاری از برنامه‌های مفید را برای توسعه ارائه می‌دهد.

برنامه‌نویسان لینوکس را به ویندوز ترجیح می‌دهند. مدیر بسته در سیستم لینوکس به برنامه‌نویسان کمک می‌کند تا نحوه انجام کارها را درک کنند. برنامه‌نویسی Bash نیز از ویژگی‌های کاربردی برنامه‌نویسان است. همچنین از SSH نیز پشتیبانی می‌کند که به مدیریت سریع سرورها کمک می‌کند.

مراقبت از حریم خصوصی

لینوکس همیشه از حریم خصوصی کاربر مراقبت می‌کند زیرا هرگز داده‌های خصوصی زیادی را از کاربر نمی‌گیرد اما سایر سیستم عامل‌ها اطلاعات خصوصی کاربر را درخواست می‌کنند.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
redhat.com

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا