آموزشبرنامه اندرویدنرم‌افزار و اپلیکیشن

اوکی گوگل چیست ؟ چطور گوگل اسیستنت را فعال کنیم

اوکی گوگل فرمان فعالسازی گوگل اسیستنت است که از زمان رونمایی آن در سال ۲۰۱۶ پیشرفت خارق‌العاده‌ای داشته است و احتمالا یکی از پیشرفته‌ترین و فعال‌ترین دستیارهای دیجیتالی و هوشمند موجود است.

دستیار گوگل را نه تنها در سخت‌افزار اختصاصی خود این شرکت، بلکه از طریق مشارکت با شرکت‌های دیگری در طیف وسیعی از دستگاه‌ها، یخچال‌ها و هدفون‌ها، بلندگوها و اتومبیل‌های تولیدی آن‌ها می‌توان دید.

در این مطلب نحوه کار با دستیار گوگل و آن چه را باید درباره هوش مصنوعی گوگل بدانید آوردیم. تا انتها با کیمیانو باشید.

اوکی گوگل چیست؟

«Ok Google» فرمانی است که با آن می‌توانید گوگل اسیستنت را فعال کنید. وقتی گوگل اسیستنت راه‌اندازی شد ادامه‌دهنده ویژگی Google Now در گوشی‌های هوشمند بود که هدف از آن طراحی یک دستیار شخصی با استفاده از کنترل‌های صوتی فعلی یعنی «اوکی گوگل» بود.

اوکی گوگل چیست؟ چطور گوگل اسیستنت را فعال کنیم

Google Now در واقع اطلاعات مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می‌داد. این امکان مهم در گوشی‌های اندرویدی به‌خوبی با اطلاعاتی نظیر محل کار شما، جلسات و برنامه‌های سفر، تیم‌های ورزشی مورد علاقه‌تان و مواردی که برای‌تان جلب توجه می‌کرد آشنایی داشت. به همین دلیل به‌راحتی می‌توانست آن‌ها را در اختیارتان بگذارد.

گوگل مدت‌ها است که Google Now را کنار گذاشته است، اما حالا گوگل اسیستنت با قابلیت‌های مشابه، کنترل همه چیز را با فرمان صوتی انجام می‌دهد. گوگل اسیستنت از ورودی‌های متنی و گفتاری پشتیبانی می‌کند و بدون توجه به روش انتخابی شما، مکالمه را دنبال خواهد کرد.

گوگل اسیستنت چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

دستیار گوگل دستورات صوتی، جستجوی صوتی و کنترل دستگاه را فعال می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که پس از گفتن عبارت‌های «اوکی گوگل» یا «هی گوگل»،  تعدادی از کارها را بدون نیاز به دست انجام دهید. این دستیار به نحوی طراحی شده است تا تعاملات شما را با گوگل از طریق صوت فعال کند.

دستیار گوگل می‌تواند:

 • دستگاه‌ها و خانه هوشمند شما را کنترل کند.
 • به تقویم یا سایر اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد.
 • از رزرو رستوران گرفته تا راهنما، وضعیت هوا، اخبار و اطلاعات دیگر را به‌صورت آنلاین پیدا کند.
 • پخش موسیقی را کنترل کند.
 • محتوا را در کروم کست یا سایر دستگاه‌های سازگار پخش کند.
 • تایمرها و یادآورها را اجرا کند.
 • توسط آن قرار ملاقات بگذارید و پیام ارسال کنید.
 • برنامه‌ها را در تلفن شما باز کند.
 • نوتیفیکیشن‌های دریافتی را بخواند.
 • ترجمه فوری به زبان‌های دیگر در حین مکالمه
 • بازی کردن

ادامه مکالمه به این معنی است که برای پیگیری درخواست‌ها لازم نیست مدام عبارت «اوکی گوگل» را تکرار کنید. در عوض، پس از شروع صحبت با گوگل اسیستنت، بدون این که دائما به تکرار آن عبارت احتیاج داشته باشید خود گوگل می‌داند که چه کاری انجام دهد.

اوکی گوگل چیست؟ چطور گوگل اسیستنت را فعال کنیم

این دستیار هوشمند همچنین می‌تواند پروفایل‌هی صوتی افراد مختلف تشخیص دهد، بنابراین می‌داند چه کسی با آن صحبت می‌کند و می‌تواند تنظیم پاسخ‌ها را متناسب با آن انجام دهد. شما همچنین می‌توانید انجام چندین کار را همزمان از آن بخواهید.

همان‌طور که گوگل اسیستنت شما را می‌شناسد و به مسائل پیرامون خود آگاهی دارد، به روشی آگاهانه یا هوشمندانه نیز واکنش نشان می‌دهد. چنین ویژگی خیلی مهم است، زیرا به کنترل صدا قدرت بسیار بیشتری می‌بخشد و آن را تنها از طریق واکنش به عبارات یا دستورات خاص جلو می‌برد.

گوگل اسیستنت پس از شنیدن فرمان «اوکی گوگل» به نحوی طراحی شده است تا کارها به‌راحتی هر چه تمام‌تر و تنها با شنیدن صدای شما انجام دهد.

از جمله ویژگی‌های دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد امکان رزرو پرواز و همچنین اتاق با بعضی از شرکت‌های طرف قرارداد گوگل است.

اوکی گوگل چیست؟ چطور گوگل اسیستنت را فعال کنیم

همچنین حالت ترجمه (Interpreter Mode) در دستگاه‌های گوگل نست و نمایشگرهای هوشمند نیز وجود دارد. با استفاده از آن، می‌توانید از گوگل اسیستنت بخواهید تا به شما کمک کند مکالمه خود را به ده‌ها زبان زنده دنیا انجام دهید.

برای شروع حالت ترجمه و دریافت مکالمه به‌صورت گفتاری به‌صورت فوری و در نمایشگرهای هوشمند برای کمک به مکالمه، به عنوان مثال فقط بگویید «سلام گوگل، مترجم اسپانیایی من باش».

دستیار گوگل در دستگاه‌های گوگل نست پایه و اساس کنترل خانه هوشمند را تشکیل می‌دهد و با طیف وسیعی از دستگاه‌ها سازگار دارد. بنابراین می‌توانید سیستم گرمایش و سرمایش، چراغ‌ها و موارد دیگر را تنها با صدای خود کنترل کنید.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
pocket-lint.com

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا