آموزشآموزش کامپیوتراینترنت و وب

بهترین روش برای بکاپ گرفتن از کامپیوتر کدام است؟

سوختن هارد و از دست دادن اطلاعات مهم و شخصی اتفاقی است که ممکن است برای هر کسی رخ دهد. علاوه بر آن عواملی همچون خطا های نرم افزاری و باج افزار هایی که داده های شما را به گروگان می گیرند نیز وجود دارند که داده های شما را تهدید می کنند. بنابراین اگر تا به حال برای بکاپ گیری از سیستم خود اقدام نکرده اید، بهتر است سریع دست به کار شود.

فرایند back up گرفتن از کامپیوتر بر خلاف چیزی که اکثر مردم انتظار دارند اصلا دشوار نیست. البته روش های گوناگونی در این رابطه وجود دارد که پیدا کردن بهترین راه حل مناسب با شرایط شما ممکن است کمی گیج کننده باشد. گاهی اوقات انتخاب اطلاعاتی که از اهمیت لازم برای بکاپ گرفته شدن برخوردار هستند نیز ذهن شما را درگیر می کند.

از کدام داده ها بکاپ بگیریم؟

اول از همه باید فایل های شخصی خود را آماده بکاپ گرفتن کنید. فراموش نکنید که ویندوز و تمام برنامه های نصب شده روی آن می توانند مجددا دانلود و نصب شوند. اما داده های شخصی شما در صورت مفقود شدن قابل جایگزین نیستند.

در درجه دوم تصاویر، ویدیو ها، فایل های صوتی و هر نوع داده دیگری که در صورت از دست رفتن نمی توان آن ها را دوباره تهیه کرد باید مورد توجه قرار گیرد.

در صورت نیاز شما می توانید از سیستم عامل و نرم افزار های خود نیز نسخه بکاپ تهیه کنید. البته این مورد بیشتر مناسب کاربران حرفه ای است که فایل های رجیستری را ویرایش می کنند و به نوعی سیستم عامل را مطابق با نیاز های خود سفارشی سازی می کنند. بنابراین اگر به عنوان مثال هارد سیستم بسوزد، این افراد مجبور نیستند دوباره تمام مراحل را تکرار کنند.

روش های مختلف بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر

همانطور که گفتیم روش های گوناگونی برای back up گرفتن از کامپیوتر معرفی شده است. در ادامه به معرفی سه روش اصلی و تضمین شده این فرایند می پردازیم.

بکاپ گرفتن روی هارد اکسترنال

اگر هارد اکسترنال دارید، سریع ترین روش بکاپ گرفتن با استفاده از ابزار های ویندوز و ذخیره آن در هارد اکسترنال است. در ویندوز های ۱۰ و ۸ می توانید از ابزار File History استفاده کنید. در ویندوز ۷ نیز با استفاده از Windows Backup این کار را انجام دهید. در سیستم عامل های مک نیز می تونید از Time Machine کمک بگیرید. توصیه می شود هر چند وقت یکبار هارد اکسترنال را به سیستم وصل کنید و با استفاده از ابزار های معرفی شده از داده های خود روی هارد بکاپ بگیرید.

کامپیوتر

همچنین می توانید هارد اجازه دهید هارد به سیستم متصل باشد تا فرایند بکاپ گرفتن به صورت خودکار اجرا شود. مزیت این روش سریع و ارزان بودن آن است. در مقابل حوادثی همچون سرقت یا آتش سوزی ممکن است نسخه بکاپ شما را تهدید کند.

بکاپ گرفتن در اینترنت

اگر مایلید اطلاعات خود را در مکانی ایمن ذخیره کنید، می توانید با استفاده از سرویس های اینترنتی همچون Backblaze از آن ها در فضای وب بکاپ بگیرید. یکی دیگر از سرویس دهنده های اینترنتی است که فضای مورد نیاز شما برای ذخیره نسخه های بکاپ را فراهم می کند. اپلیکیشن های مربوط به این سرویس ها در پشت صحنه سیستم شما اجرا می شود و به صورت خودکار به تهیه بکاپ از فایل ها و انتقال ها آن ها به فضای وب می پردازد.

بکاپ

در این روش هیچ نگرانی در رابطه با نواقص سخت افزاری، سرقت، حوادث طبیعی و اتفاقاتی از این قبیل وجود ندارد. در عین حال شما باید برای بهره گیری از خدمات این سرویس ها هزینه ای پرداخت کنید. از سوی دیگر تهیه اولین نسخه بکاپ ممکن است خیلی بیشتر از روش اول به طول بیانجامد، به خصوص اگر حجم فایل های شما زیاد باشد. مشکلات مربوط به قطع اینترنت را نیز در نظر داشته باشید.

بکاپ گرفتن در فضای ابری

در روش سوم به جای ذخیره سازی back up در هارد اکسترنال یا اتکا به سرویس های اینترنتی، می توانید فایل های خود را در سرویس های ابری نظیر Dropbox، Google Drive، و Microsoft OneDrive ذخیره کنید. البته بسیاری این روش را جزو راه حل های بکاپ گرفتن نمی دانند، اما هدف و نتیجه یکسان است. فضای ابری که نام های ذکر شده در اختیار شما قرار می دهند، به صورت خودکار با حساب کاربری آنلاین و سایر دستگاه های شما سینک می شود.

ویندوز

بنابراین اگر فایلی در یکی از کامپیوتر ها مفقود شود، امکان دسترسی به آن در سایر سیستم ها و همچنین فضای ابری وجود دارد. این روش ضمن آسان و سریع بودن در بسیاری از موارد رایگان است. همچنین هیچ خطری اعم از مشکلات سخت افزاری و حوادث فیزیکی اطلاعات شما را تهدید نمی کند.

بسیاری از ارائه دهندگان سرویس های ابری فضای محدودی را در اختیار شما قرار می دهند و برای افزایش آن هزینه دریافت می کنند. بنابراین اگر تعداد فایل های شما خیلی زیاد نیست، می توانید از این روش بهره مند شود. در غیر این صورت می توانید فضای بیشتری خریداری کنید. همچنین بسته به نوع فایلی که قصد دارید از آن بکاپ بگیرید، این روش می تواند آسان تر یا سخت از نرم افزار های تهیه بکاپ به صورت خودکار باشد.

آیا یک نسخه از بکاپ کافی است؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، فکر می کنید کدام روش مناسب شما است؟

در حالت ایده آل بهتر از دو نسخه آنلاین و آفلاین از بکاپ خود داشته باشید تا تحت هر شرایطی دسترسی به فایل مورد نیاز امکان پذیر باشد.

بکاپ های آفلاین سریع تر هستند و دسترسی به آن ها نیز آسان تر است. بنابراین توصیه می شود اولین راهکار شما این نوع بکاپ باشد، اما نباید فقط روی آن حساب کنید. همانطور که گفتیم خطر هایی وجود دارد که همواره نسخه آفلاین back up شما را تهدید می کند. البته با تهیه چند کپی از بکاپ و قرار دادن آن ها در مکان های مختلف می توان ایمنی این روش را تا حدود زیادی تامین کرد.

اما در مواقعی که دسترسی فیزیکی به نسخه های آفلاین امکان پذیر یا مقرون به صرفه نیست، بکاپ های آنلاین راه حل منطقی تری به نظر می رسند. بنابراین سرمایه گذاری روی این روش می تواند آسودگی خاطر بیشتری برای شما به دنبال داشته باشد.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا