آموزشاینترنت و وب

واتساپ بیزینس – نسخه ویژه کسب‌وکار پیام‌رسان محبوب واتساپ و قابلیت‌های آن

شرکت‌های سازنده پیام‌رسان‌ها، نسخه‌های مختلفی را برای دسته خاصی از کاربران خود طراحی می‌کنند. شرکت واتساپ نیز نسخه ویژه‌ای را برای استفاده در کسب‌وکارهای مختلف معرفی کرده است. واتساپ بیزینس قابلیت‌های مختلفی را برای مدیریت آسان پیام‌های دریافتی یک شرکت یا کسب و کار در اختیار کاربران خود قرار داده است. این اپلیکیشن برای سیستم‌عامل اندروید و iOS موجود است و می‌توانید آن را برای تلفن خود دانلود و نصب کنید. در این مطلب شما را با نسخه بیزینس واتساپ آشنا می‌کنیم و از تفاوت‌‌های آن با نسخه معمولی این پیام‌رسان بیشتر آگاه خواهید شد.

دانلود واتساپ بیزینس

برای دانلود این اپلیکیشن مسیر سختی را پیش رو ندارید و کافیست برای دریافت آن به وبسایت رسمی واتساپ بروید. آیکون نرم افزار واتساپ بیزینس با نسخه معمولی تفاوت دارد. در ایکون نسخه بیزینس به جای علامت گوشی تلفن، حرف B قرار گرفته است. واتساپ بیزینس در استورهای نرم‌افزار در سیستم عامل اندروید و ios موجود است و می‌توانید با جست‌وجو در آن‌ها، این نسخه از پیام‌رسان واتساپ را پیدا کنید.

ساختن پروفایل واتساپ بیزینس

برای ایجاد پروفایل واتساپ بیزینس باید اطلاعات مخصوص شرکت یا کسب‌وکار خود را وارد کنید. در این قسمت باید آدرس وبسایت، آدرس دفتر و شماره تلفن خود را وارد کنید. همچنین شما می‌توانید با تلفن ثابت نیز حساب کاربری واتساپ بیزینس خود را بسازید که این قابلیت در کشور ما قابل استفاده نیست. در خود برنامه نیز می‌توانید اطلاعات کسب‌وکار خود را در قسمت مخصوصی وارد کنید که در ادامه این مطلب به طور کامل با آن آشنا خواهید شد.

قسمت ویژه اطلاعات کسب‌وکار

در واتساپ بیزینس می‌توانید صفحه مخصوصی را برای کسب‌وکار خود بسازید. در این صفحه می‌توانید محل دفر خود را روی نقشه مشخص کنید و اطلاعات بیشتری را دراختیار مشتریان خود قرار دهید. ساعت کاری کسب‌وکار خود را می‌توانید در این صفحه بنویسید تا مشتری شما در زمان مناسبی به شما مراجعه کند. با استفاده از این صفحه دیگر نیازی نیست که هر یک از موارد بالا را برای تمام مشتریان به صورت جداگانه توضیح دهید و به همین خاطر در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید.

واتساپ بیزینس

قابلیت Quick Reply یا پاسخ سریع واتساپ بیزینس

یکی از شگفت انگیزترین قابلیت‌های WhatsApp Business ، پاسخ سریع و خودکار به پیام‌ها است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید مشخص کنید که به بعضی از پیام‌های دریافتی یک جواب مشخص داده شود. به طور مثال اگر در پیام دریافتی مشتری از شما قیمت کالایی را بخواهد، خود برنامه به صورت اتوماتیک به پیام کاربر پاسخ می‌دهد. برای استفاده از این قابلیت باید به تنظیمات نسخه WhatsApp Business بروید و وارد بخش Quick Reply شوید. در این قسمت باید کلمه مورد نظر خود را بعد از / تایپ کنید و پاسخ مورد نظر برای آن کلمه را تنظیم کنید. از این پس اگر پیامی با این واژه را دریافت کنید، پاسخ تنظیم شده به کاربر ارسال می‌شود.

شناسایی و اعلام صفحه کاری واتساپ بیزینس

اگر پیام جدیدی به صفحه کاری شما ارسال شود، واتساپ طی پیغامی به کاربر اعلام می‌کند که این صفحه تنها برای مسائل کاری است. با استفاده از این امکان چت‌های بیهوده و یا غیر کاری به صفحه شما ارسال نمی‌شود و راحت‌تر می‌توانید چت‌ها را مدیریت کنید.

اعلام خوش‌آمدگویی به مشتریان جدید در واتساپ بیزینس

با استفاده از این قابلیت، می‌توانید پیام مخصوصی را برای مشتریان تازه وارد تنظیم کنید تا برای آن‌ها ارسال شود. اگر مشتریان قدیمی شما به مدت دو هفته فعالیتی نداشته باشند، این پیام برای آن‌ها نیز ارسال می‌شود. برای تنظیم پیام خوش‌آمدگویی باید به تنظیمات واتساپ بیزینس بروید. در منوی Greeting massage باید متن خوش‌آمدگویی مورد نظر را قرار دهید. با روشن کردن گزینه Send Greeting Massage پیام خوش‌آمد گویی برای مشتریان شما ارسال می‌شود.

واتساپ بیزینس
اعلام عدم سرویس‌دهی در واتساپ بیزینس

یکی از قابلیت‌های مناسب برای کسب‌وکار شما، ارسال Away Massgae است. با استفاده از این قابلیت زمان‌هایی که قادر به سرویس‌دهی نیستید به صورت خودکار به کاربر اعلام می‌شود. برای انجام این کار باید به منوی Away Massage در قسمت تنظیمات برنامه WhatsApp Business خود بروید. در این قسمت می‌توانید زمان‌های عدم سرویس‌دهی را مشخص کنید تا اطلاعیه مخصوص برای مشتری شما ارسال شود.

گذاشتن تگ روی چت‌ها در واتساپ بیزینس

با استفاده از تگ‌ها می‌توانید نظم خاصی را به چت‌های کاری خود بدهید. دسته‌بندی منظم به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر به پیام‌های خود پاسخ دهید. به طور مثال می‌توانید از تگ مخصوص سفارشات جدید روی برخی چت‌ها استفاده کنید که در آن کار جدیدی را به شما سفارش داده‌اند.

جست‌وجو دقیق در میان چت‌هادر واتساپ بیزینس

در نسخه ویژه کسب‌وکار واتساپ ، می‌توانید جست‌وجوی دقیق‌تری میان چت‌ها داشته باشید. شما می‌توانید فیلترهای مختلفی را برای جست‌وجو تعیین کنید تا زودتر به جواب مورد نظر خود برسید. با استفاده از این قابلیت، پیدا کردن صفحه چت مورد نظر شما به راحتی و در زمان کوتاهی انجام می‌گیرد.

واتساپ بیزینس
کوتاه کردن لینک‌ها واتساپ بیزینس

یکی از راه‌های افزایش مشتری برای شما این است که لینک مخصوص صفحه کسب‌وکار خود را در گروه‌های مختلف به اشتراک بگذارید. واتساپ در نسخه بیزینس خود لینک را به صورت کوتاه شده در اختیار شما می‌گذارد تا به راحتی بتوانید در متن‌های تبلیغاتی خود از آن استفاده کنید. مشتری شما با لمس این لینک به درگاه ارتباطی شما متصل می‌شود. برای دریافت لینک کوتاه مخصوص خود کافی است به منوی Short Link بروید و از روی آن کپی کنید.

در پایان

استفاده از نرم‌افزارهای پیام‌رسان در بین به شدت افزایش پیدا کرده است که این فرصت را به شما می‌دهد که از آن‌ها برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. واتساپ بیزینس به شما کمک می‌کند که به آسانی کسب‌‍وکار خود را مدیریت کنید. با استفاده از این نرم‌افزار ارتباط بیشتری با مشتریان خود برقرار می‌کنید. این اتفاق باعث پیشرفت کسب‌وکار شما می‌شود و میزان رضایت‌مندی مشتریان را نیز افزایش می‌دهد.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا