آموزشاینترنت و وبمعرفی نرم افزار

واتساپ – این اپلیکیشن پیام رسان جذاب چند منظوره را بهتر بشناسیم

تعداد اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های پیام‌رسانی فوری زیادی برای انواع پلتفرم‌ها وجود دارند، اما بدون شک واتساپ یکی از محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین آن‌ها است.

در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به این برنامه کاربردی بیاندازیم و گذشته و امکانات آن را زیر و رو کنیم.

معرفی واتس اپ

واتساپ یک اپلیکیشن پیام‌رسانی رایگان است که امکانات متعدد مانند برقراری تماس صوتی، تصویری و همچنین فرستادن پیام‌‌های متنی و صوتی دارد.

علاوه بر این، کاربران می‌توانند با آن انواع فایل‌ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و با تشکیل گروه‌های مختلف با یکدیگر در تماس باشند.

ویژگی مثبت واتساپ استفاده از آن تحت وب است و همچنین قابلیت‌های مختلفی برای کاربران تجاری دارد.

رمزنگاری پیام‌ها در این اپلیکیشن باعث شده است به یک برنامه امن برای برقراری ارتباط بدون توجه به مرزهای جغرافیایی در جهان تبدیل شود.

تاریخچه واتساپ

همه چیز از ژانویه ۲۰۰۹ شروع شد که دو نفر از توسعه‌دهندگان سابق یاهو به اسامی « برایان اکتون » و « جان کوم » این اپلیکیشن را طراحی و راه‌اندازی کردند.

این دو زمانی که شرکت یاهو را ترک کردند، در سپتامبر سال ۲۰۰۷ مدت زمانی را برای سفر به آمریکای شمالی رفتند.

مشکل آن‌ها ارتباط مشکل با دوستان و نزدیکان بود تا ریشه‌های شکل‌گیری یک اپلیکیشن برقراری ارتباط از همان موقع شکل گیرد.

واتساپ

آن‌ها زمانی که از سفر برگشتند از شرکت‌های مختلف درخواست کار کردند که جالب است یکی از آن‌ها فیسبوک بود.

اما مدیران فیسبوک از بخت بد یا خوب خودشان، درخواست کار آن‌ها را رد کردند. جالب است بدانید «جان کوم» تقریبا ۴۰۰ هزار دلار در یاهو درآمد به دست آورده بود و قصد داشت تا چندین سال آینده را با این مبلغ سپری کند.

همه چیز زمانی فرق کرد که او در سال ۲۰۰۹ با خرید یک آیفون پتانسیل قابل توجهی را که اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند داشتند، درک کرد.

او به همراه همکار سابق خود به فکر توسعه اپلیکیشنی افتادند که کاربران گوشی‌های همراه بتوانند به کمک آن ارتباط بهتر و بدون مشکل با یکدیگر برقرار کنند تا موقع سفر به ویژه مانند آن‌ها مشکل ارتباط با سایرین نداشته باشند.

«کوم» و «اکتون» با همکاری یک توسعه‌دهندی روسی به اسم «ایگو سولومنیکوف» بنیاد واتساپ را طرح‌ریزی کردند و در ۲۴ فوریه ۲۰۰۹ توانستند اسم اپلیکیشن خود را واتس اپ گذاشتند که شبیه به اصطلاح انگلیسی «What’s up» (چه خبر) بود.

سپس این شرکت در کالیفرنیا تاسیس شد.

خیز فیسبوک برای خرید واتساپ

تیم توسعه‌دهندگان واتساپ با کمک ۲۵۰ هزار دلاری که به دست آوردند، توانست تعداد کاربران خود را تا سال ۲۰۱۲ در سراسر جهان به عدد ۲۵۰ میلیون نفر برسانند.

این رشد فراتر از حد انتظار بود و باعث شد شرکتی مانند فیسبوک که زمانی بنیان‌گذاران این اپلیکیشن را رد کرده بود، با پیشنهاد خرید شرکت آن‌ها پا پیش بگذارد.

نتیجه این شد که در سال ۲۰۱۴، فیسبوک برای پرداخت شرکت واتساپ رقم هنگفت ۱۹ میلیاردی را پرداخت کرد!

قرارگیری نام فیسبوک در کنار این اپلیکیشن و رایگان بودن آن باعث شد که تعداد کاربران واتساپ در حال حاضر از مرز ۱.۵ میلیارد نفر عبور کند و بدون شک روزبه‌روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

جنجال‌های واتساپ

رایگان بودن واتس اپ برای فرستادن پیام و حتی تماس صوتی و تصویری باعث شد که اپراتورهای بسیاری از کشورها ضرر هنگفتی کنند.

به عنوان مثال، در بریتانیا و سال ۲۰۱۱ تعداد پیامک‌هایی که افراد به یکدیگر می‌فرستادند ناگهان از ۱۵۰ میلیارد به ۸۰ میلیارد رسید.

البته، کارشناسان علت زیادی را برای آن برشماردند، ولی بدون شک یکی از آن‌ها وجود اپلیکیشنی مانند واتس اپ بود که مدیران شرکت‌های مخابراتی را ناراحت کرده بود.

نکات جالب در مورد واتساپ

واتساپ نیز مانند هر اپلیکیشن دیگر قابلیت‌هایی دارد که کار با آن را لذت‌بخش‌تر می‌کند. به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بولد یا ایتالیک کردن پیام‌ها

این قابلیت به واتس اپ چند سال پیش اضافه شده است، ولی بسیاری از کاربران هنوز از آن خبر ندارند. شما می‌توانید پیام‌هایی را که در این برنامه برای دوستان خود می‌فرستید بولد یا ایتالیک کنید یا زیر آن خط بکشید. برای این کار کافی است برای بولد کردن در ابتدا و انتهای آن علامت ستاره (*) را بگذارید.

اگر دوست دارید پیام شما ایتالیک باشد ابتدا و پایان آن باید _ اضافه کنید و برای خط‌دار کردن نیز می‌توانید از علامت ~ مانند دو مثال قبل استفاده کنید.

غیرفعال کردن دانلود خودکار

به کمک این ترفند می‌توانید در مصرف اینترنت خود صرفه‌جویی کنید. در حالت پیش‌فرض فایل‌ها داخل واتس اپ خودکار دانلود می‌شوند.

اگر به بخش تنظیمات و سپس Data and storage usage بروید می‌توانید مشخص کنید این کار زمان اتصال به شبکه وای فای یا روشن بودن زمان اینترنت خط سیم‌کارتتان انجام شود یا نه.

اگر هر دو را غیرفعال کنید، فایل‌ها باید دستی و فقط با اجازه شما دانلود شوند.

کاهش مصرف اینترنت زمان تماس صوتی

تماس‌هایی که با واتساپ انجام می‌دهید چه صوتی یا تصویری، ممکن است حجم زیادی اینترنت مصرف‌ کنند. اما می‌توانید حجم مصرفی آن‌ها را زمان اتصال به اینترنت کمتر کنید.

برای این کار به بخش تنظیمات و بخش Data and storage usage بروید و در انتهای آن قسمت می‌توانید گزینه Low Data Usage را پیدا کنید که با فعال کردن آن، در تماس‌های بعدی اینترنت کمتری مصرف خواهد شد.

ایمیل کردن پیام‌های داخل واتساپ

زمانی که با واتس اپ کار می‌کنید، محتوای روی آن خودکار در فضای ابری و حساب گوگل درایو شما نسخه پشتیبان گرفته می‌شود.

البته باید جیمیل خود را وارد کرده باشید.

علاوه بر این، می‌توانید سابقه چت‌هایی را که با افراد مختلف داشتید به صورت ایمیل برای خودتان یا سایرین بفرستید.

واتساپ

برای استفاده از این ترفند به بخش تنظیمات این برنامه و سپس Chats بروید، گزینه Chat History را انتخاب کنید و سپس روی Email Chat آهسته ضربه بزنید.

پس از آن می‌توانید تاریخچه گفتگوهای با یک نفر خاص یا داخل یک گروه را انتخاب کنید و سپس آن را به مخاطب مورد نظرتان به صورت ایمیل بفرستید.

بدون شک، واتساپ یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌هایی پیام‌رسانی فوری است که در حال حاضر در دنیای اندروید و iOS وجود دارد.

یکی از ویژگی‌های مثبت این اپلیکیشن کیفیت تماس صوتی و تصویری بسیار بالای آن است. همچنین نسخه واتس اپ بیزینس آن امکاناتی در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد تا بتوانند راحت‌تر با مخاطبان خود در ارتباط باشند.

اینستاگرام کیمیانو
منبع
کیمیانو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا