آموزشتلفن هوشمند / تبلت

علت گرم شدن اپل آیفون چیست و نحوه جلوگیری از گرمای زیاد آن کدام است

همانطور که می دانید، iOS یکی از دو سیستم عامل برتر برای تلفن های هوشمند است که قابلیت های متعددی ارائه می دهد. یکی از این ویژگی های برجسته مدیریت هوشمند حرارت دستگاه و خاموش کردن آن در صورت گرم شدن بیش از حد است. با این وجود اگر این اتفاق به دفعات رخ دهد، ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در گوشی های اپل آیفون شود. ما در این مقاله قصد داریم عواملی که باعث گرم شدن آیفون می شوند را مرور کنیم، راهکار هایی برای جلوگیری از به وجود آمدن این وضعیت ارائه دهیم، و روش هایی برای بازگرداندن دستگاه به حالت عادی معرفی نماییم.

دمای ایده آل گوشی آیفون چقدر است؟

تلفن های هوشمند آیفون به گونه ای طراحی شده اند که می توانند بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد عملکرد مطلوب داشته باشند.

گرم شدن اپل آیفون و نحوه جلوگیری

چه عواملی باعث گرم شدن بیش از حد اپل آیفون می شود؟

در مجموع سه دلیل اصلی به افزایش حرارت تلفن های هوشمند آیفون نسبت داده می شوند.

اولین عامل وارد کردن فشار زیاد بر واحد پردازنده است. زمانی که شما بازی های دارای گرافیک سنگین را روی آیفون اجرا می کنید یا برای ویرایش ویدیو های ۴K از آن استفاده می کنید، شارژ باتری با سرعت بیشتری تخلیه شده و دمای دستگاه به شدت بالا می رود. متاسفانه در آیفون فن یا سیستم خنک کننده مجزا وجود ندارد تا گرمای منتشر شده توسط پردازنده را دفع کند، و بدنه آلومینیومی نیز نمی تواند تمام حرارت را انتقال دهد. با وجود اینکه شما در این حالت گرما را در تمام قسمت های بدنه احساس می کنید، اما این افزایش دما به اندازه نیست که باعث آسیب رسیدن به دستگاه و یا حتی ظاهر شدن هشدار روی صفحه نمایش شود.

دومین عامل قرار دادن گوشی آیفون در محیط های گرم و به خصوص در معرض نور مستقیم خورشید است. در چنین شرایطی گرم شدن بیش از حد بدنه باعث آسیب رسیدن به باتری و سایز قطعات می شود. بنابراین توصیه می شود زمانی که از آیفون استفاده نمی کنید، در انتخاب مکانی که آن را برای استراحت قرار می دهید دقت بیشتری داشته باشید.

سومین عامل نقص فنی باتری است. باتری معیوب می تواند گرمای زیادی تولید کند و به تنهایی باعث افزایش شدید دمای آیفون شود. بنابراین اگر بدون هیچ دلیلی گوشی آیفون ناگهان داغ شد، با توجه به اینکه ممکن است باتری دچار عیب شده باشد، بهتر است بلافاصله دستگاه را خاموش کرده و به نمایندگی اپل یا مرکز تعمیر انتقال دهید. البته سیستم عامل iOS در صورت تشخیص نقص در عملکرد باتری به صورت خودکار تلفن هوشمند را خاموش می کند، اما با این ممکن است در مواردی استثنا وجود داشته باشد.

بازیابی گوشی آیفون بعد از گرم شدن

همانطور که گفتیم، در بسیاری از موارد آیفون پس از گرم شدن بیش از حد به صورت خودکار خاموش می شود. پس از آن، اولین اقدامی که باید صورت پذیر جدا کردن قاب محافظ است، البته در صورتی که از این گونه قاب ها استفاده شده باشد.

توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید گوشی آیفون را داخل یخچال یا فریزر قرار دهید. این کار باعث تسریع فرایند خنک شدن می شود، اما آسیب های جدی برای آیفون به دنبال دارد که یکی از آن ها کاهش ظرفیت باتری است.

در عوض توصیه می شود آیفون را در خنک ترین نقطه اتاق قرار دهید و صبر کنید تا فرایند دفع حرارت به شکل طبیعی و آهسته اجرا شود.

اما اگر هشدار حرارت بیش از حد ظاهر نشده و گوشی همچنان در حالت روشن دمای بالایی دارد، می توانید اقدامات زیر را سریعا انجام دهید:

     • گوشی را از داخل قاب محافظ خارج کنید.

     • تمام اپلیکیشن های باز را ببندید.

     • حالت مصرف انرژی پایین را فعال کنید.

     • نور صفحه نمایش را کاهش دهید.

    • سرویس های تعیین لوکیشن را غیر فعال کنید.

    • بلوتوث و وای فای را قطع کنید.

    • گوشی را به محیطی با دمای مناسب انتقال دهید.

    • وضعیت باتری را بررسی کنید.

    • در نهایت برای پیگیری های بیشتر دستگاه را به مرکز تعمیرات انتقال دهید.

گوشی

اگر اپل آیفون شما پس از طی کردن این مراحل به وضعیت عادی بازگشت، لازم نیست نگران چیزی باشید. اما اگر مشکل همچنان ادامه پیدا کرد یا افزایش دما بدون دلیل خاصی دوباره رخ داد، توصیه می شود برای بررسی بیشتر و به احتمال زیاد تعویض باتری آیفون را به نمایندگی اپل ارسال کنید.

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما واقع شده باشد و آن را با دوستان آیفونی خود به اشتراک بگذارید.

اینستاگرام کیمیانو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا